آیا خریدن آیفون 12 مینی در سال 2022 منطقی است؟

به گزارش هنجس بلاگ، آیفون 12 یکی از چهار مدل آیفونی بود که دو سال قبل به عنوان پرچم دار نسل 12 اپل راهی بازار شد. اما این گوشی از همان بدو ورود تا به امروز با مشکل در جلب رضایت کاربران روبرو بوده است چرا که در مقایسه با گوشی های موجود، قابلیت هایش اصلا رضایت بخش نیستند. با این حال این گوشی نام اپل را یدک می کشد و شاید همین موضوع باعث گردد خیلی از کاربران به خرید آن تمایل نشان دهند. بنابراین آیا فکر می کنید واقعا آیفون 12 مینی در سال 2022 ارزش خرید دارد؟

آیا خریدن آیفون 12 مینی در سال 2022 منطقی است؟

سال 2022 حدود 1 ماهی است که شروع شده و اپل هم اواخر سال گذشته از گوشی های سری آیفون 13 به عنوان پرچم داران تازه خود در همان چهار مدل مینی، استاندارد، پرو و پرو مکس رونمایی کرد. این گوشی ها چند ماهی هست که در بازار برای خرید در دسترس قرار دارند و حتی خبرها و شایعه هایی هم از سری آیفون 14 می شنویم که از جمله مهم ترین آن ها می توان به حذف ناچ و اضافه شدن دو حفره جهت تعبیه دوربین سلفی و حسگرهای تشخیص چهره و بعلاوه حذف مدل مینی از مجموعه چهارتایی آیفون ها اشاره نمود.

اپل چرا قصد اتمام دوره آیفون مینی را دارد در حالی که کاربران زیادی هستند که خواستار گوشی های کوچک به نظر می رسند؟ طبق آنالیز های انجام شده، آن دسته از کسانی که آیفون 12 یا 13 مینی خریداری می نمایند، یک حس ثابت نسبت به آن ندارند. مثلا از خیلی جهات ممکن است عاشق آن باشند اما از خیلی جهات هم از آن بیزار باشند. این برای یک پرچم دار اصلا خوب نیست بنابراین با وجود اینکه حیف است نسل گوشی های کوچک اپل بعد از دو بار آزمون و خطا منقرض گردد، باید شاهد کنار رفتن آن می بودیم.

شاید بعضی از کاربران با شنیدن اینکه دیگر قرار نیست آیفونی در ابعاد مینی فراوری گردد، در همین سال 2022 به خرید مدل های کنونی نظیر آیفون 12 مینی روی بیاورند. اما قبل از اینکه این کار را انجام دهید باید بگوییم دست نگه دارید. پیشنهادهای بسیار خوبی نظیر آیفون 13 مینی وجود دارند که خیلی شما را پشیمان نمی نمایند. بنابراین برای خرید یک گوشی از اپل عجله نکنید و تمام جوانب را آنالیز کنید. در ادامه به آنالیز دلایل این موضوع می پردازیم.

آیفون 12 مینی طول عمر باتری پایینی نسبت به آیفون 13 مینی دارد

اگرچه هدف این نیست که آیفون 12 مینی را در این مطلب به آیفون 13 مینی مقایسه کنیم، اما اگر شما هم جزء آن دسته از کاربرانی باشید که به گوشی های کوچک علاقه مند هستند، پیشنهاد می گردد آیفون تازه را مد نظر داشته باشید چرا که از خیلی جهات به نسبت نسل گذشته ای گزینه بهتری به شمار میرود.

در میان پرچم دارهای موجود در بازار، آیفون 12 مینی ضعیف ترین طول عمر باتری را دارد. به گونه ای که باید بگوییم اصلا نباید روی توانایی های آن در نگه داری شارژ حساب کنید. مقایسه این گوشی با آیفون 13 مینی نشان می دهد اپل توانست پیشرفت محسوسی در فاصله یک سال در فراوری گوشی کوچک داشته باشد هرچند باز هم به صورت کلی گوشی های کوچک محکوم به ضعف در نگه داری شارژ هستند چرا که نمی توان در آن ها از باتری های بزرگ استفاده کرد.

نام گوشیوب گردی با رفرش ریت 60 هرتزدیدنی ویدیو از یوتیوب با رفرش ریت 60 هرتزانجام بازی با رفرش ریت 60 هرتز
آیفون 13 مینی12 ساعت و 33 دقیقه6 ساعت و 20 دقیقه5 ساعت و 49 دقیقه
آیفون 12 مینی10 ساعت و 56 دقیقه5 ساعت و 10 دقیقه5 ساعت و 10 دقیقه

همان طور که مشاهده می کنید، آیفون 13 مینی توانست پیشرفت محسوسی به نسبت همتای سال گذشته خود داشته باشد اما اختلاف یک ساعت یا در برترین حالت یک ساعت و نیم چیزی نیست که بتوانیم بگوییم می توان روی آن حساب ویژه ای باز کرد. باز هم کاربر در صورت انجام کارهای سنگین احتیاج خواهد داشت گوشی را در طول روز شاید دوبار شارژ کند که این اصلا برای یک پرچم دار برازنده نیست.

اگرچه در بین شرکت های فراورینماینده گوشی های اندرویدی هم مشکلاتی این چنینی را شاهد هستیم و انتظار نداشتیم نماینده کوچک اپل سه یا چهار روز در زمینه نگه داری شارژ دوام داشته باشد اما پرسش اینجاست که اپل انتظار داشت کاربر با پرچم دارش چه کاری انجام دهد؟ قطعا یک پرچم دار برای این خریداری می گردد که کارهای سنگینی انجام دهد و اگر قرار باشد هر چند ساعت یک بار آن را شارژ کنیم قطعا تجربه کاربری ضعیفی خواهیم داشت.

اپل بعلاوه در بهینه سازی نرم افزاری آیفون 12 مینی هم عملکرد ضعیفی داشت. بهتر است بگوییم اصلا در راستای این موضوع کاری انجام نداد. بنابراین این گوشی همان محصولی است که در آنالیز های اولیه بود؛ ضعیف در نگه داری شارژ و در نتیجه با ارزش خرید پایین در این زمینه.

گوشی های کوچک در سال 2022 آن قدرها محبوب نیستند

در دنیایی زندگی می کنیم که بسیاری از کارها در نمایشگرهای بزرگ بهتر و سریع تر صورت می گیرند. 15 سال قبل کار کردن با یک گوشی 5 اینچی شاید ایده دیوانه واری بود اما اکنون 5 اینچ اصلا مقدار ایدئالی برای رسیدگی به کارها به حساب نمی آید. حتی اگر این گوشی 5 اینچی از لحاظ قدرت سخت افزاری برترین در زمان خود باشد.

در حال حاضر کاربران دوست دارند با گوشی پرچم دار خود بازی نمایند طراحی نمایند، کارهای مجذوب کننده انجام دهند، کتاب بخوانند و بسیاری کارهای دیگر که اگر قرار باشد تمام آن ها در نمایشگری به کوچکی 5.4 اینچ صورت بگیرد قطعا آن ها را آزار خواهد داد. درست است که بعضی از کاربران به گوشی هایی با مقدار کوچک علاقه دارند اما این گوشی کوچک نباید پرچم دار باشد. تصور کنید یک گوشی حدود 20 میلیونی در دست دارید که به کوچکی کف دست شماست. در این گوشی باید تایپ کنید، فیلم دیدن کنید، ادیت کنید و بسیاری کارهای دیگر که قطعا شما را به زحمت خواهد انداخت. به همین دلیل هم هست که این گوشی اصلا فروش خوبی ندارد و اپل هم به فکر کنسل کردن فرایند فراوری آن است. البته کسی که گوشی کوچک می خرد قطعا می داند که نباید کارهای یادشده را با آن انجام دهد اما دقیقا قرار است با یک گوشی با تراشه A14 چه کاری گردد؟

بلندگوهای نه چندان قدرتمند

تا به امروز دیده اید کسی در رابطه با بلندگوی ضعیف گوشی خود حرفی بزند؟ قطعا افرادی بوده اند اما به ندرت چنین چیزی دیده می گردد. آیفون 12 مینی یکی از همان گوشی هایی است که از لحاظ عملکرد بلندگو، اصلا شرایطی مشابه برترین های اپل ندارد. انتظار نداریم مثلا این گوشی در حد و مقدار های راگ فون 5 با آن بلندگوهای استریوی فوق العاده اش باشد. حتی آیفون 13 پرو مکس هم در مقایسه بلندگو بعد از پیکسل 6 پرو و راگ فون 5 در رده سوم نهاده شد. چه برسد به آیفون 12 مینی که مانند مدل 13 مینی شرایط خیلی خوبی ندارد.

البته نباید اشتباه کنید. منظورمان این نیست که کیفیت بلندگوی آیفون 12 مینی بد است. اما وقتی صدا را زیاد کنید متوجه می شوید که اندکی از کیفیت و شفافیت آن کاسته می گردد. چون گوشی ابعاد کوچکی دارد، قطعات به کار رفته در آن هم کوچک هستند و بنابراین نباید انتظار داشته باشیم همه چیز عالی پیش برود.

نقاط قوت آیفون 12 مینی

با وجود تمام ضعف های یادشده، آیفون 12 مینی یک گوشی بسیار قدرتمند است که می تواند در تمام بازی ها عملکردی خارق العاده از خود به نمایش بگذارد، در ویرایش فیلم و عکس بسیار سریع باشد، تصاویر خوبی ثبت کند، در وب گردی و گشت و گذار در شبکه های اجتماعی به لطف نمایشگر کوچکی که دارد دست کاربر را خسته نکند و بسیاری چیزهای خوب دیگر. حتی گاهی اوقات پیش می آید که کاربران به خاطر مقدار بزرگ و در نتیجه وزن بالای یک گوشی وقتی مکالمه ای طولانی گردد خسته می شوند. اما آیفون 12 مینی آنقدر کوچک است که حتی اگر ساعت ها با آن صحبت کنید، گویا چیزی درون دست خود حس نمی کنید.

بعلاوه آیفون 12 مینی به خاطر همین مقدار کوچک و در واقع جا گرفتن در هر بخش کوچکی از لباس تان باعث می گردد هنگام گوش دادن به موسیقی واقعا کار راحتی داشته باشید چرا که دیگر نگران نیستید گوشی را کجا قرار دهید.

با آن همه نقاط ضعف چه باید کرد؟ اگر واقعا علاقه مند به خرید گوشی های کوچک هستید، پیشنهاد می گردد دور آیفون 12 مینی را خط بکشید. اگرچه این گوشی از اینترنت 5G پشتیبانی می نماید و سخت افزاری بسیار قدرتمند دارد اما از لحاظ طول عمر باتری و کیفیت دوربین ها اندکی از مدل تازه یعنی آیفون 13 مینی عملکرد ضعیف تری دارد. از طرفی این گوشی قیمت مشابهی هم به نسبت مدل تازه دارد در نتیجه خرید آن با حضور آیفون 13 مینی اصلا منطقی به نظر نمی رسد. آن هم در سالی که قرار است نماینده های تازه اپل بدون مدل مینی راهی بازار شوند و این یعنی انتها دوره گوشی های کوچک اپل در رده پرچم دار.

آیفون 12 مینی در سال 2022؛ بخریم یا خیر؟

همان طور که گفته شد، اگر به گوشی با مقدار کوچک علاقه دارید، آیفون 13 مینی را به جای مدل قدیمی انتخاب کنید چرا که با در نظر گرفتن مشخصات و قابلیت ها، انتخاب ارزشمندتری به شمار میرود. به هیچ عنوان فقط به خاطر علاقه به محصولات اپل سعی نکنید مدل مینی از پرچم داران شرکت را به عنوان اولین تجربه خود انتخاب کنید.

اگر به صورت کلی در پی خرید یک گوشی با قیمت مشابه آیفون 12 یا 13 مینی در سال 2022 هستید می توانید پرچم دارها یا گوشی های بالارده اندرویدی را هم حتما مد نظر داشته باشید چون پرداخت این همه هزینه برای یکی از این دو گوشی در صورتی که نمی توانید روی نمایشگر 5.4 اینچی آن ها لذت خاصی ببرید منطقی نخواهد بود.

منبع: PhoneArena

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 25 فروردین 1401 بروزرسانی: 25 فروردین 1401 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 3689

به "آیا خریدن آیفون 12 مینی در سال 2022 منطقی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا خریدن آیفون 12 مینی در سال 2022 منطقی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید