آیا میوه بلوبری را می شناسید؟

به گزارش هنجس بلاگ، میوه بلوبری یا زغال اخته آبی یک میوه خارجی است که در ایران بسیار کم وجود دارد و ایرانی ها هم از آن کم استفاده می کنند. این میوه خواص بالایی دارد که کمتر کسی از آن اطلاع دارد.

آیا میوه بلوبری را می شناسید؟

خبرنگاران | سرویس گیاهان و حیوانات - میوه بلوبری یک میوه خارجی است که در ایران بسیار کم وجود دارد و ایرانی ها بسیار اندک از این میوه پرخاصیت استفاده می کنند. نام دیگر این گیاه ذغال اخته آبی است. این گیاه بومی آمریکا شمالی است. این گیاهان به صورت ایستاده هستند و اغلب به صورت درخچه های خمیده می رویند.

گل های بلوبری شبیه استکان و مانند زنگ است و به رنگ های صورتی و سفید وگاهی سبز رنگ می باشد. در فصلی که گوجه سبز می روید این میوه نیز یافت می شود. مزه این گیاه شیرین می باشد. از خوشمزه ترین میوه های تابستانی می توان به میوه بلوبری اشاره کرد. قطر میوه این گیاه حدود 5 - 16 میلی متر است که در ابتدا به رنگ سبز و سپس به رنگ آبی بنفش تغییر می کنند .

دو نوع بلوبری وجود دارد که یک گونه آن Highbush و در آمریکا رشد می کند. گونه دیگر بلوبری Lowbush است که نام وحشی نیز به خود گرفته است. این نوع بسیار کوچکتر و بسیار آنتی اکسیدان فراوانی در خود دارند .

بلوبری نوع Highbush

بلوبری نوع Lowbush

نگهداری از گیاه بلوبری و کاشت و هرس آن

آبکمک باید یک یا دو اینچ در هفته باشد. در آبکمک زیادروی نکنید و خاک را بیش از اندازه خیس نکنید. این گیاه باید در زمستان هرس شود و در سال اول که شکوفه داد تمامی شکوفه ها را از بین ببرید. شاخه های اضافی را حذف کنید تا رشد گیاه بیشتر شود. بهتر است هر سال شاخه های خشک شده و اضافی را از بین ببرید. استفاده از کودهای طبیعی، میوه دهی گیاه را افزایش می دهد. همچنین کودهای نیتروژن دار نیز پیشنهاد می شود. سویا، یونجه، پودر خون گزینه های خوبی خواهند بود. آبکمک بهتر است بعد از کود دادن انجام گیرد Ph خاک را هر چند سال یک بار اندازه گیری کنید که باید زیر 4 باشد و در صورتی که بیشتر بود از کمپوست های اسیدی استفاده کنید .

موادغذایی بلوبری

مواد معدنی در این میوه بسیار بالا است به صورتی که در یک فنجان 148 گرم بلوبری مواد معدنی وجود دارد . نزدیک به حدود 4 گرم فیبر در این میوه وجود دارد .

ویتامین C ، ویتامین K و منگنز در این میوه بسیار بالا است . از طرفی دیگر 85 % آب و 84 کالری و 15 گرم کربوهیدرات می باشد و بیشترین آنتی اکسیدان ها در میوه بلو بری یافت می شود که آنتی اکسیدان ها در برابر بیماری ها از جمله سرطان از بدن محافظت می کند .

خواص بلوبری

 1. از خواص بلوبری، افزایش و تقویت بینایی است.
 2. باعث افزایش تخریب رادیکال های آزاد می شود. آنتی اکسیدان ها به سلول های سرطانی حمله کرده و مانع از رشد این سلول ها می شوند .
 3. عملکرد مغز را بهبود می بخشد.
 4. کمک به هضم غذا می کند .
 5. این میوه مقادیر زیادی آنتی اکسیدان دارد که باعث نرمی پوست می شود .
 6. آنتی اکسیدان فیتونوترینت های موجود در بلوبری بسیار زیاد است که از آسیب رسیدن به رادیکال های آزاد به سلول ها و بافت های بدن جلوگیری می کند .
 7. آنتی اکسیدان های موجود در یک بلوبری تقریبا سه برابر سیب است و خواص بسیار زیادی همراه دارد که از عفونت های دستگاه ادراری جلوگیری و حافظه را تقویت می کند .
 8. کالری موجود در بلوبری بسیار اندک است. یعنی در مقدار 140 گرم بلوبری یک گرم چربی وجود دارد و جز چربی های مفید می باشد .
 9. بلوبری عملکرد مغز را بهبود داده و حافظه را تقویت می کند. این میوه مسائل مغزی مانند دست دادن حافظه را کنترل می کند .
 10. تانیس موجود در بلوبری برای کاهش التهاب و قابض دستگاه گوارش مفید است .
 11. برای بهبود عملکرد دستگاه ادراری از بلوبری استفاده کنید .
 12. بلوبری عفونت مثانه را کاهش داده که به دلیل وجود ترکیباتی در میوه بلوبری است که مانع از چسبیدن باکتری به دیواره های مثانه می شود .
 13. آنتوسیانین موجود در این میوه فرایند پیری را به تعویق می اندازد .
 14. رنگ و قدرت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی این میوه، ناشی از ترکیب آنتوسیانین ها می باشد .
 15. از طرفی دیگر بلوبری باعث کاهش کلسترول خون می شود و سطح گلوکز خون را بالا می برد. پس میوه بلوبری خطر مبتلا شدن به دیابت و بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

شیرگاه نیوز: شیرگاه نیوز | آخرین اخبار و رویدادهای روز دنیا

دور زمین: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: setare.com
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 2285

به "آیا میوه بلوبری را می شناسید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا میوه بلوبری را می شناسید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید