اعتراض بازنشستگان تامین اجتماعی یک روز پس از افزایش حقوق ها

به گزارش هنجس بلاگ، یک روز پس از اعلام جزییات افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، در بعضی از شهرهای کشور بازنشستگان تامین اجتماعی تجمع اعتراضی برگزار کردند.

اعتراض بازنشستگان تامین اجتماعی یک روز پس از افزایش حقوق ها

به گزارش خبرنگاران، براساس گزارش ها در شهرهای تهران، کرج، کرمان، اردبیل، تبریز، شوشتر، اراک و... بازنشستگان تامین اجتماعی با حضور در مقابل ادارات مرکزی سازمان تامین اجتماعی نسبت به شرایط حقوق های خود اعتراض کردند.

معترضان می گویند تبعیض میان صندوق های مختلف بازنشستگی باید کنار گذاشته گردد و همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی مانند همسان سازی حقوق بازنشستگان لشگری و کشوری باشد.

در این تجمع های شعارهای تندی علیه دولت و مصطفی سالاری مدیرعامل تامین اجتماعی داده شد.

ویدئویی از تجمع در اراک

کد ویدیو

دانلود

فیلم اصلی

این اعتراض نشان می دهد سخنان روز گذشته مدیرعامل تامین اجتماعی مبنی بر اجرای همسان سازی در سال جدید و افزایش حقوق بازنشستگان نتوانسته است آنها را راضی کند.

سال گذشته نیز بازنشستگان تامین اجتماعی با برگزاری تجمع های سراسری متعدد به شرایط معیشتی خود اعتراض کردند.

جزییات افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

روز گذشته مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی از افزایش حقوق بازنشستگان خبر داده بود. براساس اظهارات سالاری حداقلی بگیری که 30 سال خدمت نموده است و حقوقش یک میلیون و 600 هزار تومان بوده است در فروردین جاری با احتساب یک همسر و دو فرزند حدود 4 میلیون و 200 تا 300 هزار تومان دریافت خواهد نمود؛ برای کسانی که کمتر از 30 سال خدمت دارند حقوقشان به تناسب کاهش و برای کسانی که بیش از 30 سال خدمت نموده اند این رقم مقداری بیشتر است.

سالاری همچنین تاکید نمود که فاصله پرداخت به بازنشستگان کشوری با بازنشستگان لشکری با این افزایش حقوق ها از بین می رود.

به گفته او در اسفند 98 آنچه صندوق بازنشستگی کشوری می پرداخت نسبت به فروردین 1400 حدود بیش از 130 درصد افزایش یافته است. ما کوشش کردیم مشابه آنها افزایشی داشته باشیم و عدالتی برقرار گردد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه نسبت به فروردین 98 مجموع پرداختی ما به بازنشستگان 6800 میلیارد تومان بود که به بیش از 15 هزار میلیارد تومان می رسد گفت: همان حدود 130 درصد افزایش را ما هم اعمال خواهیم کرد.

توضیحات مصطفی سالاری درباره افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

کد ویدیو

دانلود

فیلم اصلی

آپارتاید دستمزدی؟!

بعضی منتقدان می گویند فرمول تازه همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با آنچه که برای همسان سازی بازنشستگان کشوری و لشکری اجرا شده است متفاوت است.

گروه هایی از بازنشستگان مدعی هستند که اگر متناسب سازی با فرمول مدنظر آن ها پیاده می شد، مستمری حداقل بگیران 30 سال بیمه پرداز به جای حدود 4 میلیون تومان به حدود 5 تا 7 میلیون تومان می رسید اما فرمول مدنظر تامین اجتماعی که با مشورت با نمایندگان بازنشستگان کشوری و تایید کانون عالی بازنشستگان تهیه شده، کفِ 3 میلیون و 900 هزار تومانی را برای بازنشستگان دارای کمتر از 30 سال سابقه بیمه پردازی درنظر گرفته است.

بازنشستگان تامین اجتماعی می گویند: مستمری چهار میلیون تومانی کافی نیست آنهم وقتی که خط فقر ده میلیون تومان است؛ بنابراین خواهان اجرای دقیق ماده 96 قانون تامین اجتماعی هستیم؛ با افزایش 39 درصدی پایه مستمری ها، حق بازنشستگان ادا نمی گردد.

در همین حال حسن صادقی رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری کشور گفت که هفته گذشته جلسه ای با مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی و کانون های بازنشستگان داشتیم و در مورد شیوه های متناسب سازی حقوق بازنشستگان صحبت شد و قرار بر این شد که حقوق های بازنشستگان ما همانند بازنشستگان لشکری و کشوری در همه سطوح افزایش پیدا کند و مدیرعامل سازمان موافقت خود را اعلام نمود.

او اضافه کرد: در تنظیم احکام بازنشستگان تامین اجتماعی تمام سطوح بازنشستگان تامین اجتماعی باید با کشوری ها منطبق گردد و کف بگیر، سقف بگیر و میانه بگیران آن ها هیچ تفاوتی نداشته باشند.

او تاکید نمود که بازنشستگان لشکری و کشوری با قبل از خود هیچ تفاوتی نداشته اند اما در تأمین اجتماعی مشاغلی که در گذشته وجود داشتند، دیگر وجود ندارند. به همین دلیل باید مستمری های بازنشستگان این صندوق ها را ملاک مقایسه و دسته بندی قرار دهیم.

صادقی هشدار داد: هیچ دلیلی نیست که نظام حقوق و دستمزد کشور میان بازنشستگان تفاوت قائل گردد.قبلا نسبت به وجود آپارتاید مزدی هشدار داده شده بود. به همین دلیل خواسته بازنشستگان این است که سازمان برنامه و بودجه به هرگونه تفاوت و تبعیض خاتمه دهد. هیچ دلیلی وجود ندارد که بازنشستگان هم تراز صندوق ها برتر از یکدیگر پنداشته شوند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: فرارو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 2949

به "اعتراض بازنشستگان تامین اجتماعی یک روز پس از افزایش حقوق ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض بازنشستگان تامین اجتماعی یک روز پس از افزایش حقوق ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید