جلد51 فهرست نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران منتشر شد

به گزارش هنجس بلاگ، تهران (پانا) - پنجاه و یکمین جلد از کتاب فهرست نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تالیف و تحقیق مریم تفضلی شادپور در دو جلد توسط انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران منتشر شد.

جلد51 فهرست نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران منتشر شد

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، جلد 51 فهرست نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ایران در دو مجلد منتشر شد. جلد اول این فهرست، 199 نسخه خطی فارسی و عربی را در بردارد و جلد دوم این مجموعه از فهرست نسخ خطی به 101 نسخه خطی فارسی و عربی اختصاص دارد که بخشی از گنجینه نسخه های خطی کتابخانه ملی ایران را معرفی شده است.

در تهیه این فهرست، از قواعد استاندارد فهرست نویسی برای یکدست سازی اطلاعات نسخه های خطی استفاده شده و این اطلاعات این کتاب در دو بخش کتابشناسی و نسخه شناسی ارائه شده است. فهرست نویسان نسخه های خطی در ایران از سال 1305 شمسی گام در راستا تدوین فهرست ها گذارده اند. هر فهرست نویس با تکیه بر تجربه و دانش خود در زمینه نسخه شناسی و کتاب شناسی، به تدوین فهرست خود پرداخته است. به همین دلیل چگونگی و شیوه تدوین در این فهرست ها یکسان نیست.

تفضلی شادپور مولف جلد 51 فهرست نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ایران در بخشی از مقدمه کتاب آورده است که فهرست های نسخه های خطی پایه و اساس منابع آینده است، امید دارم فرهیختگان حوزه خطی با تذکر نکته ها و کاستی های این فهرست راستا تصحیح منابع آینده را هموار کنند.

لازم به توضیح است: با انتشار این دو جلد، تعداد منشورات سازمان به 1557 جلد و تعداد فهرست های نسخه های خطی منتشر شده کتابخانه ملی ایران به 52 جلد رسید.

علا قه مندان برای تهیه این کتاب می توانند به فروشگاه انتشارات سازمان واقع در ساختمان کتابخانه ملی ایران و به صورت غیرحضوری به فروشگاه آنلاین انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به http://bookshop.nlai.ir مراجعه کنند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 2403

به "جلد51 فهرست نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلد51 فهرست نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید