روز های کرونایی و گشتی مجازی در گنجینه های فرهنگی

به گزارش هنجس بلاگ، خبرنگاران: در این روز های کرونایی و خانه نشینی های اجباری و طولانی، در کنار پرداختن به امور شخصی، به خاطر وجود اینترنت فرصتی هم فراهم است تا به کشف موضوعات تازه رفت و در های بسته ای از فرهنگ و دانش را به روی خود باز کرد.

روز های کرونایی و گشتی مجازی در گنجینه های فرهنگی

خوشبختانه تعدادی از گنجینه داران، در ایران و جهان، از چندی پیش در های موزه های خود را، به طور مجازی، به روی ما باز کرده اند که ورود به آن ها می تواند جالب باشد؛ به خصوص در این روز ها که وقت و فراغت بیشتری در دست است.

همچنین خوشبختانه، قدیمی ترین موزه ایران یعنی موزه ایران باستان هم یکی از اندک موزه های ایرانی است که بازدید مجازی از آن میسر است.

از طریق این صفحه می توان گردشی مجازی داشت در سالن ها و راهرو های موزه ایران باستان؛ موزه ای که در میدان مشق تهران واقع شده و در 21 اردیبهشت 1308 به دستور رضاشاه ساخته شد. این وب سایت بخشی نیز برای مشاهده سه بعدی برخی اشیای مهم موزه دارد. البته سرعت چرخش سه بعدی این اشیا در آن صفحه بسیار تند است و متأسفانه توضیحی هم در مورد هویت این اشیا در کنار آن ها دیده نمی شود.

تور مجازی موزه بانک ملی ایران هم امکان خوبی برای بازدید از بیرون برخی از عمارت های تاریخی و درون سالن های موزه فراهم می کند. تور مجازی این موزه در مقایسه با موزه ایران باستان امکان زوم بیشتری دارد که از این طریق می توان به اشیای در معرض نمایش نزدیک تر شد.

محموعه کاخ موزه های سعدآباد تهران هم در سایت خود بخشی را به بازدید مجازی و 360درجه از ویترین های اشیای موزه های داخل این مجموعه اختصاص داده است. هرچند کیفیت تصاویر آن چندان بالا نیست و قابلیت زوم هم در آن می توانست بهتر باشد.

باغ موزه نگارستان گرچه تور مجازی ندارد، اما می توان با دیدن تصاویر زیادی که از این موزه در وب سایتش قرار داده شده حال وهوایی از آن به دست آورد.

باغ نگارستان، واقع در نزدیکی میدان بهارستان تهران، به دلیل وجود نقاشی ها و نگاره های متعددی از فتحعلی شاه و درباریان او در ساختمان های مختلف، به نگارستان شهرت یافت.

موزه میراث روستایی گیلان هم از موزه های جالب توجه در ایران است که می شود در بخش گالری تصاویر وب سایت آن دید کلی خوبی از این موزه به دست آورد. بخشی با نام ویدئو ها بر روی این سایت متأسفانه از محتوا خالی است.

شماری از موزه ها هم در این روز ها از طریق این سایت به صورت ویدئویی قابل بازدید است، مثل موزه نقشه تهران، کتابخانه و موزه ملی ملک و موزه فرش ایران.

موزه گربه ایرانی هنوز تور مجازی ندارد.

گوگل آرتز اند کالچر هم یکی از سایت های فرهنگی با گستره جهانی است و برای کسانی که علاقه مند به دیدن تصاویر پرشماری از تاریخ ایران باشند صفحه ویژه ای در این خصوص دارد.

در خارج از حوزه فرهنگ ایرانی برای گشت وگذار در آثار کلیه قاره های جهان البته می توان سری به تور مجازی بریتیش میوزیوم (موزه بریتانیا) در لندن زد. وب سایت آن توری عالی با خط سیر تاریخی قاره های مختلف در دسترس قرار می دهد که می توان ساعت ها در آن گشت وگذار کرد.

تور های فرهنگی گوگل همچنین می تواند شما را با خود به موزه ون گوگ آمستردام، موزه هنر سائوپائولو برزیل و موزه پرگامون برلین ببرد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: برترین ها
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 1104

به "روز های کرونایی و گشتی مجازی در گنجینه های فرهنگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روز های کرونایی و گشتی مجازی در گنجینه های فرهنگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید