پیکره سنگی بابا داوود؛ جاذبه گردشگری اردبیل

به گزارش هنجس بلاگ، بله درست است! فکر نکنید فقط مصری ها مجسمه ابوالهول دارند. ما هم در کشورمان ابوالهول داریم. البته پیکره ابوالهول کشور ما به مراتب زیباتر هم هست ، زیرا در محاصره کوه های بلندی که مانند قلعه ای آن را در بر گرفته اند و طبیعت بهشتی و گل های وحشی آنچنان افسون کننده است که فکرش را هم نمی توانید بکنید.

پیکره سنگی بابا داوود؛ جاذبه گردشگری اردبیل

پیکره سنگی بابا داوود عنبران در استان اردبیل، معروف به ابوالهول ایران و نگهبان دریای مازندران ،ظرفیت گردشگری طبیعی و تاریخی بی نظیر با قابلیت جهانی است که تا به امروز مهجور مانده و آنگونه که باید معرفی نشده است.

موقعیت مکانی پیکره سنگی بابا داوود عنبران

این پیکره در شهرعنبران از توابع شهرستان نمین و در 40 کیلومتری اردبیل واقع شده است . با طی مسافتی یک کیلومتری از شهر عنبران به سمت روستای مرزی و تاریخی عنبران علیا در دره معروف به تانگی و بالاتر از چشمه خان بلاغی بر بلندای تپه معروف بابا داوود ، به این پیکره زیبا می رسید.

در بهار، هنگامی که از عنبران به سمت این پیکره سنگی می روید ، فضای راه آکنده از بوی معطر گیاهان دارویی مانند آویشن (کهلیک اوتی) و انواع گل های بهاری است که تعدد انواع آن گردشگران را به شگفتی وا می دارد.

ارتفاع پیکره سنگی بابا داوود عنبران حدود 20 متر است

مشخصات ظاهری پیکره سنگی بابا داوود عنبران

ارتفاع این پیکره سنگی حدود 20 متر است و به شکل انسانی است که نظاره گر روبرو است و شبیه مجسمه ابوالهول در مصر است. این پیکره جلوه گر سیمای نیم تنه انسانی است غول پیکر که در کنار آن تمساحی بزرگ الجثه آرمیده است . این پیکره دارای برجستگی هایی شبیه چشم ، دهان و چانه انسان است

و به نظر می رسد در اثر فرسایش طبیعی به این شکل درآمده است ، ولی نقش انسان در حالت دادن به پیکره را نیز نمی توان نادیده گرفت. در دامنه این بنای طبیعی حیرت انگیز، غاری بزرگ واقع شده است ، که بر اهمیت اکوتوریسمی آن می افزاید. این شکاف سنگی غار مانند موسوم به چله خانه باباداوود در پایین دست پیکره دیده می گردد.به گفته کارشناسان در اطراف این پیکره که کنار رودخانه روستای عنبران واقع شده است ، زیارتگاهی وجود داشته که به مرور زمان از بین رفته است.

نقش عوامل انسانی در شکل گیری پیکره ، در هاله ای از ابهام!

احاطه این پیکره توسط کوه های سر به فلک کشیده و همانند قلعه ای طبیعی و سترگ ، بر افسانه ای بودن آن دامن می زند و به دلیل وجود آثاری از آبگیر و سد در قسمت شمالی آن ، اهالی اعتقاد دارند ، این مجسمه به دلیل شباهت به صورت انسان توسط اجدادشان تراشیده و به شکل کنونی درآمده است.

شواهد موجود در اطراف پیکره نیز بیانگر اطراق افرادی درکنار آن برای مدتی طولانی است که آثاری را از خود به جای گذاشته اند ، اما برای نتیجه گیری علمی ، با تکیه بر آرا و نظر عامه مردم نمی توان استناد کرد ، لذا لازم است گروهی از باستان شناسان ، با در نظر دریافت لایه های فرهنگی و زبان باستانی منطقه ، مطالعات عمیقی را برنامه ریزی کنند تا هویت واقعی این پدیده برای همگان مشخص گردد.

جنبه افسانه ای

گروهی از ایران شناسان و دانشمندان این تندیس را همان نگهبان دریای مازندران می دانند که در شبرنگ نامه ، کتاب حماسی سده هفتم هجری از آن یاد شده است:

به راه اندرون کوه های بلند فرازش یکی کهنه سنگ نژند

زبر کوه بیند کران تا کران نگهبان دریای مازندران

جایگاه عمیق در تاریخ و فرهنگ منطقه

در اعتقادات و باورهای مردم عنبران و نمین ، پیکره سنگی بابا داوود جایگاهی عمیق در تاریخ فرهنگ و تمدن این سرزمین دارد و جدا از تاریخ و فرهنگ غنی عنبران و سرزمین بزرگ تالش نیست. این منطقه به دلیل دنج و آرام بودن بزرگانی را در خود پرورش داده که به سیر و سلوک و عبادت و چله نشینی پرداخته اند و به همین جهت بعد معنوی این مکان نیز قابل توجه است ، به طوری که اهالی برای ادای نذر و قربانی به آنجا مراجعه می کردند.

هرساله گردشگران زیادی جهت دیدن پیکره سنگی بابا داوود عنبران به شهر عنبران سفر میکنند

با وجود عدم معرفی و ناشناخته ماندن این مجموعه گردشگری، هرساله گردشگران علاقه مند به آثار طبیعی و باستانی از آن بازدید می کنند. در کنار بازار هفتگی عنبران ، تله کابین نمین، جنگل فندقلو،پیست اسکی روی چمن ، دشت گل های بابونه ، شغاله دره و صنایع دستی از جمله گلیم و دیگر دست

بافته های عنبران می توان بسته های سفر گردشگری ویژه این منطقه تعریف کرد و با سوق دادن گردشگران به این خطه و ایجاد برند ویژه ، نسبت به توسعه گردشگری در این منطقه اقدام نمود.

شیرگاه نیوز: شیرگاه نیوز | آخرین اخبار و رویدادهای روز دنیا

دور زمین: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: گردشبان
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 2180

به "پیکره سنگی بابا داوود؛ جاذبه گردشگری اردبیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیکره سنگی بابا داوود؛ جاذبه گردشگری اردبیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید