کشف محلولی بر پایه سلول های بنیادی که سبب رشد مجدد مو می گردد

به گزارش هنجس بلاگ، پژوهشگران کره ای به نوعی محلول بر پایه سلول های بنیادی دست یافته اند که به رشد مجدد مو یاری می نماید.

کشف محلولی بر پایه سلول های بنیادی که سبب رشد مجدد مو می گردد

به گزارش خبرنگاران، ایسنا به نقل از گیزمگ نوشت: پژوهشگران کره ای در آنالیز جدیدی نشان داده اند که راه حلی موضعی مبتنی بر سلول بنیادی می تواند به رشد مجدد مو هم در زنان و هم در مردان یاری کند.

آزمایشی کنترل شده که در مقیاس کوچکی صورت گرفته است، نشان می دهد این درمان می تواند ایمن و موثر باشد. پژوهشگران امیدوارند بتوانند این نتایج را در آزمایش های عظیم تر نیز اثبات نمایند.

متداول ترین شکل طاسی مرتبط با سن آلوپسی آندروژنتیک (AGA) است. حدود نیمی از مردان و زنان بالای 50 سال به این شکل از ریزش مو دچار می شوند.

پژوهشگران در این آنالیز، بر نوعی سلول بنیادی تمرکز کردند که در بافت چربی عظیمسالان وجود دارد. این سلول موسوم به ADSCs (سلول های بنیادی مشتق از بافت چربی) تعدادی از هورمون های رشد را ترشح می نماید که برای رشد مو حیاتی اند. آزمایش ها نشان داد که این نوع سلول های بنیادی می تواند به رویش مجدد مو در مردان و زنان یاری کند.

سانگ یوپ لی، از پژوهشگران این پروژه، گفت: پژوهش های جدید نشان می دهد این نوع سلول های بنیادی می تواند رشد مو را هم در مردان و هم در زنان مبتلا به آلوپسی تقویت کند، اما تا به امروز هیچ آزمایش تصادفی برای آنالیز تاثیر و ایمنی این سلول های بنیادی در این مشکل نپرداخته است. هدف ما این است که کاراییی این سلول ها را در افراد مبتلا به آلوپسی آنالیز کنیم تا شاید بتوانیم آن را به عنوان یک عامل درمانی موثر و ایمن ارائه دهیم.

پژوهشگران این آزمایش را روی 38 نفر انجام دادند که 9 نفر آن ها زن بودند. نیمی از داوطلبان محلول موضعی حاوی سلول های بنیادی مشتق از بافت چربی را دریافت کردند و به نیمی از آن ها دارونما ارائه شد. شرکت نمایندگان محلول ها را به مدت 16 هفته استفاده کردند.

پس از گذشت 16 هفته، پژوهشگران دریافتند که ضخامت مو در گروه نخست 28.1 درصد و در گروه دوم 7.1 درصد افزایش یافته است.

این پژوهش نتایج پژوهش های پیشین را که در خصوص تاثیر این سلول های بنیادی بر رشد مو صورت گرفته اند تایید می نماید. روش های رساندن دارو در آزمایش های پیشین متفاوت بود و معمولا با تزریق صورت می گرفت، اما این پژوهش نشان می دهد محلول موضعی این سلول ها می تواند درمان موثرتری باشد. این درمان روش ساده تری نسبت به تزریق است و به مراجعه پیاپی به مراکز درمانی نیازی ندارد.

لی ادامه داد: پژوهش ما نشان می دهد محلول سلول های بنیادی مشتثق از چربی می تواند به عنوان یک راهبرد درمانی جایگزین برای رشد دوباره مو در افراد مبتلا به آلوپسی به کار برود. این روش می تواند با حفظ ایمنی لازم هم ضخامت و هم تراکم مو را افزایش دهد.

وی اضافه نمود: گام بعدی ما انجام دادن همین آزمایش روی جمعیت عظیم تر و متنوع تری است تا اثرات مثبت این سلول ها در رشد مو تایید گردد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 937

به "کشف محلولی بر پایه سلول های بنیادی که سبب رشد مجدد مو می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف محلولی بر پایه سلول های بنیادی که سبب رشد مجدد مو می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید