آموزش نجات از آسانسور: 8 راه چاره اصولی برای رهایی از آسانسور خراب

به گزارش هنجس بلاگ، این مقاله از ویکی ساختمون به آموزش نجات از آسانسور اختصاص دارد. شاید الان که این مقاله را می خوانید در آسانسوری محبوس شده اید، ترس بر شما غلبه نموده و به رهایی امیدی ندارید. اما نگران نباشید. هر مسئله ای راه حلی دارد. شکیبا باشید و با آرامش مقاله آموزشی نجات از آسانسور زیر را مطالعه کنید.

آموزش نجات از آسانسور: 8 راه چاره اصولی برای رهایی از آسانسور خراب

آموزش نجات از آسانسور: چرا آسانسورها از حرکت می ایستند؟

آسانسورها گاهی از حرکت می ایستند. این توقف ناشی از فعال شدن بخشی از سیستم امنیتی آسانسور است. سیستم ایمنی آسانسور به گونه ای طراحی شده است که در هنگام بروز مشکل بلافاصله آسانسور را متوقف می نماید. زمانی که سیستم محرک یک آسانسور متوقف می گردد، سیستم ترمز آن فعال می گردد و کابین ثابت می ماند. این توقف احتمال بروز هر حادثه ای را به حداقل می رساند. در واقع آسانسورها به 3 دلیل از حرکت می ایستند:

  1. قطع شدن برق
  2. نقص مکانیکی یا الکتریکی
  3. استفاده غیراصولی از آسانسور

آموزش نجات از آسانسور: سیستم نجات اضطراری

سیستم نجات اضطراری آسانسور به سیستمی گفته می گردد که در صورت قطع برق، کابین را به نزدیک ترین طبقه می رساند و درب بالابر را باز می نماید تا مسافران خارج شوند سپس خاموش می گردد. اگر توقف آسانسور به دلیل قطع برق باشد و بالابر به سیستم نجات اضطراری مجهز باشد، آسانسور شما را در نخستین طبقه پیاده می نماید.

آموزش نجات از آسانسور: چگونه درب آسانسور را باز کنیم؟

آموزش نجات اضطراری از آسانسور، در 8 مرحله تدوین شده است. در زیر به توضیح این مراحل می پردازیم.

مرحله اول: آرامش و خونسردی خود را حفظ کنید

حفظ آرامش و خونسردی باعث می گردد که منطقی فکر کنید و درست تصمیم بگیرید. اگر در آسانسور تنها نیستید، باید بدانید که خونسردی شما روی دیگران تأثیر می گذارد پس آرامش خود را حفظ کنید و امیدوار باشید تا اطرافیانتان نیز همین حس را دریافت نمایند.

مرحله دوم: چراغ قوه گوشیتان را روشن کنید

اگر برق رفته و کابین بالابر تاریک است، می توانید چراغ قوه تلفن همراهتان را روشن کنید تا دکمه های آسانسور را ببینید. دقت کنید که چراغ قوه گوشی را برای مدت طولانی روشن نگه ندارید تا باطری گوشی تمام نگردد. در این شرایط به موبایلتان برای تماس دریافت احتیاج پیدا خواهید کرد.

مرحله سوم: فشردن دکمه هشدار

با فشردن دکمه هشدار (علامت زنگ) دیگران را آگاه کنید. با فشردن این دکمه، هشدار آسانسور به صدا در می آید و به ساکنان ساختمان اطلاع می دهد که شخصی درون آسانسور گیر نموده است و به یاری احتیاج دارد. به احتمال زیاد افراد ساختمان صدای زنگ هشدار را می شنوند و به یاری شما می شتابند.

مرحله چهارم: فشردن دکمه تماس

با فشردن دکمه تماس (علامت تلفن یا کلمه Call) می توانید با تکنسین آسانسور ارتباط برقرار کنید. با فشردن این دکمه، سیستم با یک تکنسین تماس می گیرد تا برای یاری به شما وارد عمل گردد.

ممکن است مسئولین ساختمان یا پرسنل نگه داری آسانسور روی دیواره کابین یک شماره تماس نوشته باشند تا در صورت گرفتار شدن در بالابر بتوانید با آن ها تماس بگیرید. با تلفن همراه خود با آن ها ارتباط برقرار کنید و مشکل خود را با آن ها در میان بگذارید.

مرحله پنجم: فشردن دکمه OPEN DOOR

دکمه باز کردن درب را هم فشار دهید. گاهی با فشردن مجدد این دکمه درب آسانسور باز می گردد. می توانید دکمه طبقه ای که در آن گرفتار شدید را نیز فشار دهید. باید توجه داشته باشید اگر آسانسور در میان طبقات توقف نموده است و در این حالت درب آسانسور باز شد، تحت هیچ شرایطی از کابین بالابر خارج نشوید، زیرا ممکن است در حین خروج شما به جامانده طناب آسانسور باز گردد و بدنتان میان طبقه و آسانسور گیر کند.

مرحله ششم: با آتش نشانی تماس بگیرید

اگر توقف آسانسور به دلیل قطع برق باشد و بالابر به سیستم برق اضطراری مجهز نباشد، قاعدتاً دکمه ها کار نمی نمایند. در این صورت با آتش نشانی (125) تماس بگیرید. و وقتی گروه نجات رسید، روی کف کابین بنشینید تا دچار مشکل نشوید.

مرحله هفتم: با خونسردی اهالی ساختمان را صدا بزنید

اگر موبایلتان را با خود به همراه ندارید و نمی توانید با آتش نشانی تماس بگیرید، اهالی ساختمان را آگاه کنید. به درب آسانسور بکوبید، فریاد بزنید و یاری بخواهید. اما با آرامش و حفظ خونسردی ساکنان را صدا بزنید، هیاهو و فریاد بیش از حد ممکن است بر روحیه شما و همراهان تان تأثیر منفی بگذارد.

مرحله هشتم: شکیبا باشید

اگر دکمه های آسانسور کار نمی نمایند و نمی توانید با بیرون ارتباط برقرار کنید، صبر کنید و بدون استرس و نگرانی منتظر بمانید. افراد داخل ساختمان بارها از آسانسور استفاده می نمایند، بنابراین خیلی زود می فهمند که آسانسور خراب شده است و شما را از این شرایط نجات خواهند داد.

آموزش نجات از آسانسور: آیا احتمال خفگی وجود دارد؟

دیوارهای کابین آسانسور در مقابل هوا ایزوله نیست. بین کابین و درب آسانسور فضای کافی برای جریان هوا وجود دارد، بنابراین احتمال خفگی در آسانسور ممکن نیست. اما نباید در کابین آسانسور آتش روشن کرد، روشن کردن کبریت باعث مصرف اکسیژن می گردد. با این کار ممکن است دچار کمبود اکسیژن شوید.

آموزش نجات از آسانسور: آیا احتمال سقوط وجود دارد؟

نگران سقوط آزاد نباشید. در این شرایط، سیستم ترمز اضطراری آسانسور فعال شده است. باید بدانید که این سیستم مکانیکی است و از کار نمی افتد. همه آسانسورها حداقل به چهار سیم بکسل متصل هستند که تنها یکی از آن ها برای نگه داری و جابه جایی آسانسور کافی ست و بقیه برای بالابردن ضریب امنیت آسانسور متصل هستند.

همان طور که اشاره شد، سیم بکسل هایی که آسانسور را جابه جا می نماید، دارای ضریب ایمنی بسیار بالایی هستند و امکان پاره شدن آن ها نزدیک به صفر است. حتی در صورت پاره شدن سیم بکسل ها ترمزهایی وجود دارد که از سقوط آسانسور جلوگیری می نماید.

آموزش نجات از آسانسور: چه کارهایی را انجام ندهیم؟

افکار منفی به خود راه ندهید

امیدوار باشید و افکار منفی به خود راه ندهید. زمان را به بهترین شکل سپری کنید. اجازه ندهید استرس و دلهره بر شما غلبه کند. اگر تنها هستید و کتابی به همراه دارید، مطالعه کنید. اما هرگز برای گذراندن وقت از موبایلتان استفاده نکنید. همان طور که گفته شد، ممکن است باطری آن تمام گردد و شما نتوانید با بیرون ارتباط برقرار کنید. اگر چند نفر در آسانسور هستید، با هم مصاحبه کنید، اما درمورد موضوعات منفی و استر س زا صحبت نکنید.

درب آسانسور و دریچه سقف را باز نکنید

اگر دکمه باز کردن (OPEN DOOR) کار نکرد، درب را با هیچ وسیله ای باز نکنید و اگر سقف آسانسور دریچه دارد، دریچه را باز نکنید. ممکن است آسانسور بین طبقات باشد. باید بدانید امن ترین مکان در این شرایط همان کابین آسانسور است. پس در آسانسور منتظر بمانید تا آتش نشانی یا اهالی ساختمان به یاری شما بیایند.

سخن آخر

ما در این مقاله از خبرنگاران به آموزش نجات اضطراری از آسانسور پرداختیم. گفتیم که توقف آسانسور به دلیل امنیت خود ماست و گفتیم در این شرایط احتمال خفگی یا سقوط وجود ندارد. باید با تکنسین آسانسور، آتش نشانی و یا اهالی ساختمان ارتباط برقرار کرد و اینکه خونسرد و شکیبا بود.

اگر هر روز از آسانسور استفاده می کنید، باید احتمال دهید که آسانسور نیز مانند هر وسیله دیگری خراب می گردد. با آموزش نجات از آسانسور می توانید قبل از گرفتار شدن در بالابر آگاهی خود را افزایش دهید تا بتوانید در آن شرایط با آرامش بیشتری تصمیم بگیرید.

مطالب پیشنهادی مرتبط:

  • نصب آسانسور از تهیه نقشه و جانمایی تا دورچینی درب آن
  • معرفی انواع آسانسور از نظر کابین، عملکرد، چاهک و مقایسه آن ها
  • آسانسور هیدرولیک و تفاوت آن با آسانسور کششی چیست؟ مزایا و معایب
  • آسانسور کارگاهی؛ کاربردها، برندهای مشهور و استانداردها

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 2598

به "آموزش نجات از آسانسور: 8 راه چاره اصولی برای رهایی از آسانسور خراب" امتیاز دهید

1 کاربر به "آموزش نجات از آسانسور: 8 راه چاره اصولی برای رهایی از آسانسور خراب" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش نجات از آسانسور: 8 راه چاره اصولی برای رهایی از آسانسور خراب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید