آیا شکستن قولنج ضرر دارد؟

به گزارش هنجس بلاگ، روزیاتو/ اگر شما هم از آن دست کسانی هستید که عادت دارند قولنج های خود را بشنمایند حتماً برایتان این سؤال پیش آمده که آیا شکستن قولنج ضرر دارد یا نه. این عادت شاید برای اطرافیان تان آزاردهنده باشد اما حقیقت آن است که شکستن قولنج انگشتان دست آسیبی به آن ها نمی زند. بسیاری تصور می نمایند شکستن قولنج باعث آرتریت یا همان التهاب مفصل یا عظیم تر شدن اندازه مفصل های انگشتان دست می گردد.

آیا شکستن قولنج ضرر دارد؟

در ادامه می خواهیم ببینیم وقتی قولنج خود را می شکنید دقیقاً چه اتفاقی رخ می دهد و چرا این کار آنقدرها که فکر می کنید بد نیست.

وقتی قولنج خود را می شکنیم دقیقاً چه اتفاقی رخ می دهد؟

وقتی قولنج خود را می شکنید شما در حقیقت فشار درون توده پر از مایعی که میان مفصل هایتان وجود دارد را تغییر می دهید.

جایی که قولنجش را می شکنید همان مفصل های شما است که دو استخوان را از طریق چیزی به نام پوشینه مفصلی به یکدیگر متصل می نمایند. پوشینه مفصلی مملوء از یک مایع است تا جلوی ساییده شدن استخوان ها به یکدیگر گرفته گردد.

وقتی قولنج خود را می شکنید، در حقیقت استخوان ها را اندکی از هم دور می کنید، مسأله ای که باعث تغییر فشار درون پوشینه مفصلی می گردد. این تغییر در فشار موجب تشکیل یک حباب گازی می گردد که عامل همان صدایی است که هنگام شکستن قولنج شنیده می گردد.

به همین دلیل است که شما قولنج یک مفصل را دو بار متوالی نمی توانید بشکنید. در حقیقت باید صبر کنید تا آن حباب های گازی دوباره در مفصل مورد نظر تشکیل شوند تا بتوانید آن ها را بترکانید. به طور کلی این فرآیند نزدیک به 15 دقیقه طول می کشد.

آیا شکستن قولنج باعث ابتلا به آرتریت می گردد؟

شکستن قولنج نه باعث آرتریت می گردد نه اندازه مفصل ها را عظیم تر می نماید. به گفته متخصصان، بعید است تغییر کوتاه مدتی که بعد از شکستن قولنج در مفصل ها به وجود می آید تأثیری منفی بر غضروف مفصل ها داشته باشد.

علاوه بر این، محققان در تحقیقی در سال 2011 ارتباطی میان سابقه عادت به شکستن قولنج و بالا رفتن ریسک آرتروز پیدا نکردند. از 215 شرکت نماینده این پژوهش، درصد افراد مبتلای به آرتروز با عادت شکستن قولنج (18 درصد) مشابه درصد افراد مبتلای به این بیماری بود که عادت به شکستن قولنج نداشتند (21 درصد)، مسأله ای که نشان می داد شکستن قولنج ریسک فاکتوری برای ابتلا به آرتروز محسوب نمی گردد.

در آزمایشی دیگر، پزشکی به مدت بیشتر از 60 سال قولنج فقط دست چپ خود را به طور مرتب شکسته بود. بعد از آن، او میزان پیشرفت بیماری آرتروز در هر دو دستش را مورد آنالیز قرار داده بود اما تفاوتی نیافته بود.

به نشانه های دیگری هم باید توجه داشته باشید

فارغ از اینکه عادت به شکستن قولنج خود دارید یا نه، اگر متوجه شده اید که هر چه می گذرد اندازه مفصل هایتان عظیم تر می گردد، باید به پزشک مراجعه کنید چون این مسأله ممکن است نشانه بیماری آرتریت یا همان التهاب مفصل باشد.

به علاوه شما نباید هر صدایی که از مفصل هایتان به گوش می رسد را یکی بدانید. در حقیقت شما باید بدانید که صدای بلندی که معمولاً هنگام شکستن قولنج شنیده می گردد و با هیچ دردی همراه نیست، با صدای خرد شدن یا ساییده شدن دردناکی که بر اثر آرتریت یا جراحت از مفصل ها شنیده می گردد، متفاوت است.

صدای شکستن قولنج اگر با درد همراه باشد، ممکن است نشانه پارگی رباط یا غضروف باشد یا اینکه بخشی از غضروف به دلیل شل شدن، در داخل مفصل شناور شده.

علاوه بر این، اگر از آن دست کسانی هستید که عادت به شکستن قولنج دارند، ممکن است متوجه شده باشید که هر چه سن تان بالاتر می رود انجام این کار برایتان سخت تر می گردد. علت این مسأله آن است که هر چه سن مان بالاتر می رود مفصل های ما خشک تر می شوند، به همین دلیل ممکن است امکان شکستن قولنج کمتر گردد.

شیرگاه نیوز: شیرگاه نیوز | آخرین اخبار و رویدادهای روز دنیا

دور زمین: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: همگردی
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 775

به "آیا شکستن قولنج ضرر دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا شکستن قولنج ضرر دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید