آیا نبرد بعدی عکاسی موبایل بر سر چیپ های پردازش تصویر خواهد بود؟

به گزارش هنجس بلاگ، توان عکاسی نقش مهمی برای فروش گوشی های هوشمند دارد. در حقیقت طی سال های اخیر، دوربین به مهم ترین عامل تمایز گوشی ها بدل شده است. حالا با توجه به اینکه سنسورهای دوربین روزبه روز شباهت بیشتری به یکدیگر پیدا می نمایند، به نظر می رسد نبرد بعدی عکاسی موبایل بر سر چیپ های پردازش تصویر (ISP) خواهد بود.

آیا نبرد بعدی عکاسی موبایل بر سر چیپ های پردازش تصویر خواهد بود؟

شرکت هایی مانند ویوو و شیائومی در حال توسعه و استفاده از چیپ های پردازش تصویر اختصاصی هستند که در کنار چیپ پردازش تصویر موجود در تراشه اصلی می توانند مجذوب کنندهیت عکس های نهایی را دوچندان نمایند. اوپو هم در حال ساخت چنین چیپی است و در این میان گوگل با ساخت تراشه مرکزی اختصاصی می خواهد در کنار ارائه ویژگی های موردنظر خود، توان پردازش مربوط به عکس های دوربین را افزایش دهد.

اما چرا شرکت های مختلف به این حوزه نشان داده اند و استفاده از چیپ پردازش تصویر اختصاصی چه مزایایی برای عکاسی موبایل خواهد داشت؟ در ادامه به این موضوع می پردازیم.

انگیزه برای ارائه عکس های بهتر

مهم ترین علت استفاده از چیپ پردازش تصویر اختصاصی، بهبود کیفیت تصاویر با ارائه ویژگی هایی است که در گوشی های رقیب پیدا نمی شوند. به اسم مثال، چیپ Surge C1 شیائومی وعده بهبود کیفیت تصویر در نور کم، فوکوس بهتر و بهود نوردهی اتوماتیک را می دهد. اما چیپ های پردازش تصویر پیشرفته می توانند برای افزایش سرعت و توان HDR و حتی امکانات یادگیری ماشینی مورد استفاده قرار بگیرند که بدون شک گوگل برای تازهترین تراشه خود به چنین نکاتی توجه نموده است.

در حالی که کیفیت سنسورهای دوربین روزبه روز بهتر می شوند، اما در نهایت محدودیت های زیادی برای دوربین موبایل وجود دارد و مثلا می توانیم به محدودیت در فضا و بعلاوه مصرف انرژی اشاره کنیم. برای غلبه بر این محدودیت های فیزیکی، سازندگان گوشی های هوشمند به سمت بهره گیری از فناوری های تازه و تکنیک های پردازش پیشرفته تری حرکت می نمایند. اما این ویژگی های عکاسی موبایل هم به چیپ های پیشرفته تر و قدرتمندتری احتیاج دارند و به همین دلیل شرکت های برای ساخت ISP های اختصاصی دست به کار شده اند.

گوگل یکی از اولین شرکت هایی بود که اهمیت چیپ پردازش تصویر را برای کیفیت عکاسی موبایل برجسته کرد. چیپ های Pixel Visual Core و سپس Pixel Neural Core به گوشی های پیکسل یاری کردند که علی رغم استفاده از دوربین های معمولی، عکس های بسیار مجذوب کننده و باکیفیتی را ثبت نمایند. حالا که این شرکت می خواهد برای اولین بار از تراشه مرکزی اختصاصی استفاده کند، باید ببینیم این رویکرد چه تاثیری بر کیفیت عکس های سری پیکسل 6 خواهد داشت.

گوشی های هوشمند همیشه در حال پشت سر گذاشتن محدودیت های فیزیکی خود هستند و در این میان پردازش تصویر و امکانات نرم افزاری نقش مهمی در پیشبرد نوآوری ایفا خواهند کرد. به همین دلیل در کنار سنسور دوربین و لنزها، به زودی چیپ های پردازش تصویر به نقطه تمایز گوشی های مختلف برای عکاسی موبایل تبدیل خواهند شد. البته در رابطه با افزایش توجه به این حوزه، می توانیم به دلایل دیگری هم اشاره کنیم.

توجه چین به تراشه های پیشرفته

اینکه شرکت های چینی در حال توجه به این حوزه هستند، اصلا تصادفی نیست. دولت چین به شدت از ساخت تراشه های اختصاصی برای کاهش وابستگی به فناوری های غربی استقبال می نماید. دولت آمریکا هروقت که بخواهد می تواند دسترسی شرکت های چینی به فناوری های پیشرفته آمریکایی را قطع کند و به همین دلیل چین هم بودجه زیادی را برای این هدف اختصاصی داده است.

چیپ های پردازش تصویر از معدود قطعات کلیدی تراشه مرکزی هستند که شرکت ها به راحتی می توانند به طور جداگانه از آن بهره ببرند. برای چیپ های یادگیری ماشینی هم می توان چنین رویکردی را اتخاذ کرد و در این زمینه هم شرکت های چینی دست به کار شده اند. اما قطعات 5G، پردازنده مرکزی و پردازنده گرافیکی تا حد زیادی به فناوری های غربی متکی هستند.

هواوی تنها شرکت چینی است که در زمینه پتنت های مربوط به تراشه های پیشرفته حرف زیادی برای گفتن دارد اما حتی این شرکت هم برای فراوری پردازنده مرکزی، پردازنده گرافیکی و دیگر قطعات مهم باید از فناوری های غربی استفاده کند که به علت تحریم های آمریکا، این امکان را از دست داده است.

طراحی چیپ های مربوط به وظایف خاص می تواند گام مفیدی برای طراحی تراشه های پیشرفته تر در آینده باشد. از قلم نیاندازید سازندگان گوشی های هوشمند با این کار بهتر می توانند به احتیاج کاربران خود واکنش نشان دهند. این در حالی است که شرکت هایی مانند کوالکام و مدیاتک امکانات یکسانی را برای انواع شرکت ها ارائه می نمایند.

نبرد بعدی عکاسی موبایل

طی چند سال گذشته قابلیت های مربوط به پردازش های نرم افزاری عکاسی موبایل مورد توجه گسترده قرار گرفته است. چیپ های پردازش تصویر بخش جدایی ناپذیر این پازل هستند که برای ویژگی هایی مانند فوکوس اتوماتیک و الگوریتم های نرم افزاری پیشرفته نقش کلیدی دارند.

روی هم رفته شرکت ها با افزایش توجه به چیپ های پردازش تصویر می خواهند عامل تمایز گوشی های خود را افزایش بدهند. بهبود کیفیت عکاسی موبایل هدف شماره یک است و چیپ پردازش تصویر پیشرفته تر مطمئنا به افزایش کیفیت تصاویر ثبت شده یاری می نماید. از طرف دیگر، شرکت های در حال رشد، به خصوص شرکت های چینی، با این کار می خواهند نشان دهند که در زمینه تراشه هم می توانند با رقبای قدرتمندی مانند اپل و سامسونگ رقابت نمایند.

اگرچه بسیاری از کاربران هنوز با نقش چیپ های پردازش تصویر و نقش آن در عکاسی موبایل مطلع نیستند، ولی در تبلیغات گوشی های 2022 و احتمالا سال های بعد شاهد تمرکز بیشتری بر این ویژگی خواهیم بود.

منبع: Android Authority

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 16 شهریور 1400 بروزرسانی: 16 شهریور 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 3463

به "آیا نبرد بعدی عکاسی موبایل بر سر چیپ های پردازش تصویر خواهد بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا نبرد بعدی عکاسی موبایل بر سر چیپ های پردازش تصویر خواهد بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید