اختصاص ناوگان ویژه حمل پسماندهای کرونا

به گزارش هنجس بلاگ، توصیه می گردد پسماندهای کرونا داخل نایلون در بسته و جدا از پسماندهای خانگی نگهداری شوند. در مرکز آراد کوه، بازوی مجزا برای دفن پسماندهای بیمارستان های تعیین منتخب در نظر گرفته شده است.

اختصاص ناوگان ویژه حمل پسماندهای کرونا

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، مهرداد کتال محسنی گفت: نحوه مدیریت اجرایی و دفع پسماندهای بیمارستان ها به ویژه بیمارستان های معین منتخب برای مبتلایان بیماری کرونا باید به درستی و با دقت بالا انجام گردد.

وی گفت: ضوابط و مدیریت اجرایی پسماندهای پزشکی، پسماندهای تولیدی در مراکز درمانی را به 4 دسته پسماندهای عادی، عفونی، تیز و برنده و شیمیایی و دارویی تقسیم نموده است که پسماندهای آلوده به ویروس کرونا، جزو پسماندهای عفونی طبقه بندی می گردد.

معاون محیط زیست استان تهران با بیان اینکه با توجه به قدرت بالای انتشار و زنده ماندن این ویروس، علاوه بر اعمال دقیق ضوابط موجود، تمهیدات کنترلی دیگر نیز باید اندیشیده گردد، توضیح داد: تدوین معیار جدید و موقت متناسب با شرایط زمان اپیدمی و خاص به استناد بند ر ذیل ماده 69 ضوابط و روش های مدیریت اجرایی پسماندهای پزشکی، جز تکالیف وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

کتال محسنی اضافه نمود: از این رو و تا زمان تدوین این معیارها، جلسه ای در خاتمه هفته گذشته با حضور دانشگاه های علوم پزشکی استان، سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران و این اداره کل تشکیل شد.

معاون فنی محیط زیست استان تهران در تشریح مصوبات این نشست، گفت: بر این اساس مقرر شد در شرایط فعلی ضمن پیگیری تدوین ضوابط و معیارهای جدید مربوط به شرایط اپیدمی، تمامی مراکز درمانی با اعمال دقیق ضوابط، بسته بندی پسماندهای عفونی را به صورت سه لایه و حداقل دو لایه، انجام و سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران، نیز در کنار اتخاذ تمهیدات لازم برای گندزدایی خودروهای حامل پسماندهای آلوده به ویروس کرونا، ناوگان ویژه و مجزایی را برای حمل و نقل پسماندهای بیمارستان های معین منتخب تجهیز کند و تمام پسماندهای این بیمارستان ها با توجه به ریسک انتشار ویروس کرونا در قالب پسماند عفونی و با ناوگان واحد منتقل شوند.

وی در ادامه گفت: به رغم امکان نگهداری موقت پسماندهای پزشکی به مدت 48 ساعت در فصل سرد در محل صندلی نگهداری پسماند بیمارستان، در این نشست مقرر شد با توجه به حساسیت فعلی، انتقال پسماندهای آلوده به این ویروس توسط ناوگان مجزا به صورت روزانه، صورت پذیرد و در نهایت سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با توجه به جدا بودن محل دفن پسماندهای پزشکی در مرکز آراد کوه، بازوی مجزایی را برای دفن پسماندهای بیمارستان های معین منتخب در نظر گرفته و نسبت به آهک پاشی چند مرحله ای و دفن بهداشتی اقدام کند.

کتال محسنی گفت: در این رابطه رعایت معیارها و ضوابط وزارت بهداشت، توسط تمامی پرسنل، پیمانکاران و کارگران تحت نظارت مدیریت های اجرایی پسماندهای پزشکی و عادی جهت تأمین سلامت، بهداشت و ایمنی آنها الزامی است.

معاون فنی محیط زیست استان تهران نحوه مدیریت اجرایی و دفع پسماندهای شهری جهت کاهش سطح آلودگی به ویروس کرونا را نیز با اهمیت دانست و گفت: با توجه به دوره کمون این بیماری و معین نبودن ناقلین و غیر ناقلین از یک طرف و امکان پرستاری و قرنطینه تعدادی از مبتلایان در خانه، تمهیدات حفاظتی لازم برای پسماندهای تولیدی از جمله ماسک و دستکش و … الزامی است.

وی اضافه نمود: توصیه می گردد این پسماندها داخل نایلون در بسته و جدا از پسماندهای خانگی نگهداری شوند.

کتال محسنی همچنین اقدامات لازم برای جلوگیری از هر گونه زباله گردی را ضروری دانست و گفت: باید موضوع تفکیک از مخازن پسماندهای شهری توسط کارگران و عوامل اجرایی پیمانکاران، متوقف گردد.

وی در خاتمه توضیح داد: در شرایط خاص کنونی، پیشنهاد محیط زیست استان تهران این است که تمامی پسماندهای جمع آوری شده از مخازن شهری، به صورت مستقیم به محل دفن منتقل و از ورود به خط پردازش و کمپوست برای کاهش سطوح دسترسی آن اجتناب گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 404

به "اختصاص ناوگان ویژه حمل پسماندهای کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختصاص ناوگان ویژه حمل پسماندهای کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید