افت 24 هزار و 332 واحدی شاخص بورس در خاتمه معاملات امروز

به گزارش هنجس بلاگ، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در خاتمه معاملات امروز گرچه 24 هزار و 332 واحد کاهش یافت، اما ارزش معاملات بورس و فرابورس از 19 هزار میلیارد تومان هم گذشت.

افت 24 هزار و 332 واحدی شاخص بورس در خاتمه معاملات امروز

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، بورس اوراق بهادار تهران که این روزها در محدوده شاخص یک میلیون و 400 هزار در نوسان است، امروز از ابتدای روز با کاهش شاخص روبرو شد به گونه ای که در خاتمه معاملات شاخص کل با افت 24 هزار و 332 واحدی به رقم یک میلیون و 423 هزار و 581 واحد رسید. در عین حال شاخص کل با معیار هموزن امروز با رشد 5039 واحدی به رقم 473 هزار و 548 واحد رسید.

ارزش روز بازار در بورس تهران به بیش از 5 میلیون و 660 هزار میلیارد تومان رسید. معامله گران امروز در بورس تهران بیش از 9.2 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 2.1 میلیون نوبت معامله و به ارزش 12 هزار و 360 میلیارد تومان داد و ستد کردند.اگر ارزش معاملات امروز فرابورس که به بیش از 6 هزار و 685 میلیارد تومان رسید را در نظر گیریم، ارزش امروز معاملات بورس اوراق بهادار و فرابورس به بیش از 19 هزار و 45 میلیارد تومان نرسید.

امروز شاخص های هموزن بورس مثبت بوده و سایر شاخص ها منفی شدند، به گونه ای که شاخص کل و شاخص قیمت در معیار وزنی ـ ارزشی هر کدام 1.6 درصد کاهش یافتند، اما شاخص کل با معیار هموزن و شاخص قیمت با معیار هموزن هر یک یک درصد رشد کردند.

شاخص آزاد شناور 1.3 درصد کاهش یافت، شاخص بازار اول بورس 2.1 درصد افت کرد و شاخص بازار دوم 1.1 درصد کاهش یافت.

نمادهایی که قبلا شاخص ساز بودند امروز همگی در کاهش شاخص مؤثر بودند به گونه ای که بیشترین اثر کاهشی در شاخص را نمادهای پتروشیمی خلیج فارس، ملی مس، شستا، فولاد مبارکه، هلدینگ نفت و گاز، پتروشیمی تأمین، پالایش نفت اصفهان و ایران خودرو بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشتند.

نمادهای پرتراکنش در بورس شامل شستا، ملی مس ایران، سرمایه گذاری سیمان تأمین، پالایش نفت اصفهان، فولاد مبارکه، بانک تجارت و ایران خودرو بودند.

امروز در فرابورس ایران هم شاخص کل 69 واحد کاهش یافت و به رقم 20 هزار و 73 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 369 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز در فرابورس ایران بیش از 3.7 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب یک میلیون نوبت معامله و به ارزش 6 هزار و 685 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای سنگ آهن گهر زمین و آریاساسول بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای بیمه پاسارگاد، فولاد هرمزگان، صبا تأمین، پتروشیمی مارون و ذوب آهن به ترتیب بیشترین اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را داشتند.

نمادهای پرتراکنش در فرابورس شامل سرمایه گذاری سپهر صادرات، برق و انرژی پیوند گستر پارس، چوب خزر کاسپین ، بانک دی، توسعه راستا برق گیلان، دامپروری ملارد شیر و دامداری تلیسه نمونه بوده اند.

به گزارش فارس، با توجه به این که بازار بورس همراه با ریسک و نوسان است، بنابراین باید با تحلیل و مطالعه و مشاوره با افراد امین و متخصص وارد این بازار شد و به هیچ وجه از سیگنال فروشان و کانال های سیگنال دهنده و فضای مجازی غیررسمی پیروی نکنیم و سرمایه گذاری در بورس حتماً از محل پس انداز انجام گردد.

در این بین با توجه به ارزنده بودن ارزش معاملات بورس و فرابورس که روزانه بین 17 تا 27 هزار میلیارد تومان در حال نوسان است، این ارقام ارزنده است، بنابراین باید برای حمایت از بازار اولا شرکت های جدید وارد بورس شوند، ثانیا مقامات دولتی به قول هایی که داده اند عمل نمایند.

به عنوان مثال قرار بود صندوق دارا سوم مرکب از به جامانده سهام دولت در سه بانک ملت، تجارت و صادرات ارائه گردد که هنوز عملی نشده، همچنین بنا بر قول دژپسند وزیر اقتصاد قرار بود به جامانده سهام دولت در سرمایه گذاری امید و به جامانده سهام دولت در سرمایه گذاری گروه توسعه ملی، وبانک، در بورس ارائه گردد که این قول ها هم عملی نشد.

همچنین شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی قول داده بود، سهام شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی، شستا تا سقف 20 درصد در امسال در بورس ارائه گردد که این قول هم عملی نشده و این بدقولی ها باعث کاهش اعتماد سرمایه گذاران بورس به مقامات دولتی شده است.

از طرفی قرار بود از سهام پالایش یکم یا همان دارا دوم حمایت گردد، در حالی که قیمت پالایش در حال حاضر از قیمت عرضه اولیه هم پایین افتاده است و این نشان می دهد مردمی که پس اندازهای اندک خود را برای خرید پالایشی به بورس آورده اند، در حال حاضر ضرر نموده اند، به گونه ای که هر واحد پالایشی را 10 هزار تومان خریده بودند که امروز قیمت آن 8 هزار و 174 تومان بوده است و این نشان می دهد دولت برای حفظ سرمایه مردم و پس انداز ملی حتماً از صندوق های ارائه شده در بورس باید حمایت کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 بهمن 1399 بروزرسانی: 11 بهمن 1399 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 2362

به "افت 24 هزار و 332 واحدی شاخص بورس در خاتمه معاملات امروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افت 24 هزار و 332 واحدی شاخص بورس در خاتمه معاملات امروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید