افشای اطلاعات کارت ممنوع !

به گزارش هنجس بلاگ، اگر بعضی سارقان با شکستن قفل و بالا رفتن از دیوار دست به سرقت از منازل و اماکن می زنند یا با استفاده از ضعف سیستم ایمنی خودروها به خواسته خود در سرقت خودرو یا محتویات آن دست می یابند، در عوض، کلید و شگرد دستیابی کلاهبرداران به اهداف و خواسته هایشان تنها طمع مالباختگان است.

افشای اطلاعات کارت ممنوع !

کلاهبرداری با یک تلفن

این روزها با وجود این که سال ها از آغاز کلاهبرداری به شیوه تماس تلفنی با مالباختگان و کشاندن آنها به پای دستگاه های خودپرداز و آموزش همگانی پلیس به شیوه های مختلف تصویری و نوشتاری در این زمینه می گذرد، همچنان شاهد تشکیل پرونده های متعدد کلاهبرداری به این شیوه و شگرد هستیم.

شهروندانی که با یک تماس تلفنی آنچنان از شنیدن خبر برنده شدنشان در یک قرعه کشی یا مسابقه رادیویی و تلویزیونی هیجان زده می شوند که بعضا به خاطر نمی آورند که هرگز در چنین مسابقه یا قرعه کشی شرکت ننموده اند. جالب تر این که همه افراد در مراودات اقتصادی خود کاملا از فرآیند واریز وجه به حساب خود و دیگران آگاهند و هیچ گاه برای این که فردی به حسابشان وجهی واریز کند در پای دستگاه خودپرداز حاضر نمی شوند، ولی در پی مواجهه با کلاهبرداران به سرعت پای دستگاه حاضر شده و کل موجودی خود را تمام و کمال به حساب کلاهبرداران منتقل و حتی در مواقعی رمز دوم خود را نیز به فرد ناشناس پشت خط اعلام می نمایند.

کپی کارت به راحتی

یکی دیگر از شیوه های سوء استفاده از اطلاعات بانکی شما، کپی برداری از کارت عابر بانک شهروندان است.

در این روش زمانی که کارت خود را در اختیار یک فروشنده می گذارید از آن کپی برداری نموده و با استفاده از رمز کارت که خودتان در اختیار فروشنده قرار داده اید، در ساعات آخر شبانه روز و در آستانه تعطیلی آخر هفته که امکان انجام پیگیری اداری و مسدود کردن حساب سخت تر است، نسبت به خرید یا برداشت وجه از حساب شما اقدام می نمایند.

به این حساب بریز

ارسال پیامک با محتوای وجه را به این حساب واریز کن نیز یکی دیگر از شگردهای کلاهبرداران است که بر اساس قانون احتمال، یک پیامک را برای تعداد زیادی از افراد ارسال می نمایند و بدون شک براساس این قانون در بین این افراد کسانی هستند که قصد انتقال وجه دارند و با دیدن پیامک بدون توجه به ناشناس بودن شماره تلفن وجه مورد نظر را به حساب اعلام شده واریز می نمایند.

هشدارهای مهم

شهروندان عزیز به منظور گرفتار نشدن در دام انواع کلاهبرداری با استفاده از عابر بانک و دستگاه خودپرداز ضروری است همیشه مواردی را که در ادامه می آید، در نظر داشته باشند:

باز هم تاکید می کنیم به منظور واریز پول به حساب شما به هیچ وجه نیازی به حضورتان پای دستگاه خودپرداز و انجام عملیات بانکی نیست.

قبل از عمل به خواسته های فردی که با تماس تلفنی مدعی تماس از طرف یک برنامه تلویزیونی یا رادیویی می گردد از صحت ادعا و هویتش اطمینان حاصل کنید.

هرگز هنگام پرداخت وجه خرید خود در مراکز خرید و فروشگاه ها، کارت و رمز خود را در اختیار فروشنده قرار ندهید در غیر این صورت باید منتظر دریافت پیامک های خرید و کسر وجه از حساب خود با وجود قرارداشتن کارت عابر بانک در جیب خود باشید.

در برابر دریافت پیامک های دعوت به واریز وجه، نسبت به این مورد که فرد فرستنده همان فردی است که شما باید وجهی را به حساب او واریز کنید، اطمینان یابید.

به هیچ عنوان کارت عابر بانک خود را در اختیار افراد غیر قرار ندهید، چون درصورت هرگونه سوءاستفاده و ارتکاب جرمی عواقب قانونی آن متوجه شما می گردد.

از قبول درخواست افراد غریبه در پای دستگاه های خودپرداز مبنی بر انتقال وجه از مقصدی ناشناس به حسابتان، خودداری کنید چون با قبول این درخواست ممکن است به سادگی وارد چرخه یک پرونده سرقت، پولشویی یا حتی آدم ربایی شوید.

در زمان انجام خریدهای اینترنتی یا معاملاتی که نقطه آغاز آنها سایت های خرید و فروش اینترنتی کالا است از واریز وجه به حساب خود اطمینان یابید و تنها به ادعای فرد خریدار یا نشان دادن صفحه مراحل تراکنش های اقتصادی در موبایل خریدار اکتفا نکنید و با ادعای طولانی بودن پروسه انتقال وجه به حسابتان کالای مورد نظر را در اختیار فرد غریبه قرار ندهید.

با توجه به این که بیشتر کلاهبرداران برای پیشگیری از پیگیری قضایی و اداری ساعات آخر شب و روزهای آخر هفته را برای انجام اقدامات مجرمانه خود و خالی کردن حساب شما یا به سرقت بردن کالای به فروش گذاشته شده شما برمی گزینند، حتی الامکان از انجام معامله با افرادی که آشنایی مختصری از آنها دارید یا در نتیجه آگهی های اینترنتی با آنها در تماس قرار گرفته اید در زمان های اعلام شده خودداری کنید.

در سرانجام دوباره تاکید می کنیم در زمان تماس های تلفنی با وعده برنده شدن شما در یک برنامه خاص یا قرعه کشی قبل از غلبه حس طمع بر هیجانات و قوه قضاوتتان، یک نفس عمیق بکشید و به مغز خود اجازه تجزیه و تحلیل منطقی شرایط را بدهید. به شما اطمینان می دهیم با این کار به سرعت متوجه ابعاد مجرمانه تماس انجام شده می شوید.

فروش یا اجاره کارت بانکی غیرقانونی بوده و تبعات جبران ناپذیری برای مالک آن دارد، لذا تحت هیچ شرایطی اقدام به این کار نکنید.

سردار علیرضا لطفی - رئیس پلیس آگاهی پایتخت / ضمیمه تپش روزنامه جام جم

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 376

به "افشای اطلاعات کارت ممنوع !" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشای اطلاعات کارت ممنوع !"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید