سال جاری زمستان پر بارشی داریم؟

به گزارش هنجس بلاگ، تهران (پانا) - با آغاز فصل زمستان ، پیش بینی بارش در سه ماهه پایانی امیدوارکننده تر از سال گذشته است. رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن اشاره به احتمال مواجهه با زمستانی پربارش گفت انتظار می رود بارش ها در زمستان سال جاری در حد نرمال و یا فراتر از آن باشد.

سال جاری زمستان پر بارشی داریم؟

به گزارش ایسنا، احد وظیفه با تشریح شرایط دما و بارش کشور در ماه گذشته اعلام کرد: تا روز 30 آذرماه به طور میانگین ، کم بارشی 34 درصدی در سطح کشور مشاهده شده. دمای کشور نیز 0.9 درجه بالاتر از اندازه نرمال بود.

وی با اشاره به کاهش بارندگی در 15 استان کشور ادامه داد: کم بارشی شدیدی در استان های کرمانشاه، گیلان، فارس، بوشهر، گلستان، زنجان، خراسان شمالی و خراسان رضوی، اردبیل و شمال استان های آذربایجان غربی و شرقی طی پاییز 1400 گزارش شد که بین 10 تا 150 میلیمتر بود بعلاوه اندازه بارش در نیمه غربی فارس، کل استان کرمانشاه، شمال خوزستان، جنوب کردستان و ایلام نیز از لحاظ بارش پاییزی مطلوب نبود.

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن اشاره به بارش های اخیر در بعضی نقاط کشور گفت: گرچه بارش هایی که در سیستم قبلی رخ داد اندکی کمبود بارش درکشور را جبران کرد اما هنوز کم بارشی در بسیاری از استان ها دیده می گردد.

وی افزود: کمبود بارش به شکلی بوده که استان بوشهر21 میلی متر از بارش نرمال خود را دریافت نکرد و شرایط فارس نیز مطلوب نبود. استان کرمانشاه نیز با کمبود 96 میلی متری در صدر فهرست کمبود بارش قرار گرفته است.

وظیفه در ادامه اظهار کرد: این عدد برای استان بوشهر به 76 میلی متر می رسد.ایلام 68 میلی متر، کردستان 41 میلی متر و فارس نیز 62 میلی متر کمبود بارش داشتند البته بعضی استان ها مانند قم، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، البرز، گیلان و مازندران بارشی در حد نرمال تجربه کردند.

وی ضمن اشاره به احتمال روبروه با زمستانی پربارش در یک چهارم خاتمهی سال 1400 افزود: انتظار بالایی داریم تا بارش در فصل زمستان و سه ماهه خاتمهی سال به اندازه نرمال و حتی بالاتر از آن نیز برسد. البته همه این پیش بینی ها در حد احتمالات است و قطعیت ندارد. بین 60 تا 70 درصد احتمال دارد که زمستان بارش نرمال یا حتی پربارشی پیش رو داشته باشیم.

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اشاره به شرایط نامطلوب بارش در سال گذشته ادامه داد: برخلاف سال گذشته که ما انتظار تجربه زمستان کم بارشی را داشتیم و در عمل نیز بارش کل کشور به عدد 41 رسید که نصف بارندگی سال های گذشته بود، سال جاری انتظار داریم شرایط بارندگی تا حد زیادی به اندازه نرمال نزدیک گردد.

وظیفه ضمن اشاره به شرایط بارش ها در هفته گذشته گفت:در هفته ای که پشت سر گذاشتیم، بارش ها بیشتر در پهنه غربی کشور رخ داد. بارش در هفته پیش رو نیز کمتر از اندازه نرمال خواهد بود اما در ادامه و در دو تا سه هفته بعد از آن، انتظار بارش هایی در حد نرمال وجود دارد. حتی در منطقه ها جنوب و جنوب غرب کشور، بارش فراتر از حد نرمال احتمال دارد.

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی یادآور شد: به طور کلی در زمستان سال جاری احتمال قرار گرفتن دما در حد نرمال و بارش مناسب و مطلوب بیش از دیگر احتمالات است. امیدواریم بارش های زمستانه که 44 درصد از بارش سالانه را دربر می گیرند، به حد نرمال برسند.

وی ضمن اشاره به سنجش اندازه بارش در استان های مرکزی اگقت؛ در استان هایی مانند قم و مرکزی بارندگی بیش از حد نرمال بوده است اما این استان ها به طور کلی بارش زیادی ندارند و آنومالی (بی هنجاری) بارش در این استان ها اهمیت چندانی ندارد. در استان قم بارش 17.5 میلی متر بیش از حد نرمال و این عدد برای استان مرکزی 10 میلی متر بود. استان البرز نیز در همسایگی مرکز، 7 میلی متر بارش بیشتری نسبت به اندازه نرمال داشت.

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی افزود: منبع آب فلات مرکزی ایران رشته کوه زاگرس است. لذا بارش بیش از حد نرمال در منطقه ها مرکزی کشور نشان دهنده علائم ترسالی نیست.

وظیفه با تاکید بر شرایط نامطلوب بارش در چندین استان کشور ادامه داد: نکته نگران نماینده، تعدد استان هایی است که با کم بارشی دست و پنجه نرم می نمایند. استان هایی مانند زنجان، لرستان، کرمانشاه، ایلام، بوشهر، فارس، کردستان، گلستان، خوزستان و اردبیل 30 تا 100 میلی متر کمبود بارش داشتند.آبی که باید باعث پرآب شدن رودخانه ها می شد، در فصل پاییز تامین نشد البته از فصل تابستان نیز پیش بینی می شد که پاییز کم بارشی در انتظار ما باشد.

وی شرایط نگران نماینده بارش در منطقه زاگرس را یادآور شد و گفت: سال گذشته بارش در استانی مانند کرمانشاه ، 52 درصد کمتر از حد نرمال بود. به طور کلی استان هایی که در موازات رشته کوه زاگرس قرار دارند، بارش مطلوبی نداشتند. ایلام و فارس نیز از این قاعده مستثنی نبودند.

وظیفه درباره شرایط دمای کشور اظهار کرد: دما فاکتوری نیست که تجمیعی باشد. در واقع دما جمع زده نمی گردد و آنومالی(بی هنجاری) آن به صورت متناوب آنالیز می گردد. بارش متغیری است که مقادیر آن تجمیع می گردد اما درباره دما، معیار محاسبه فرق دارد و آنومالی آن درنظر گرفته می گردد. اعدادی که برای دما بیان می گردد به شکل میانگین است.

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ادامه داد: منطقه ها جنوبی کشور در پاییز گذشته، با 1.5 تا 2 درجه سانتیگراد افزایش دما روبرو بودند این در حافهرست که که منطقه ها شمالی کشور، خط ساحلی، شمال استان های آذربایجان غربی و شرقی و اردبیل دمایی در حد نرمال و حتی تا یک درجه زیر نرمال داشتند البته دمای کل کشور نسبت به دوره مشابه به طور میانگین یک درجه بالاتر از اندازه نرمال بود.

وظیفه در خاتمه ضمن اشاره به شرایط دما در سه ماهه خاتمهی سال گفت:انتظار ما از زمستان پیش رو دمایی در حد نرمال است البته امکان روبروه با دوره هایی که دما زیر حد نرمال باشد نیز وجود دارد. ورود سامانه های جوی می تواند باعث افت دما گردد اما در مجموع دما در حد نرمال خواهد بود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 3 اسفند 1400 بروزرسانی: 3 اسفند 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 3644

به "سال جاری زمستان پر بارشی داریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سال جاری زمستان پر بارشی داریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید