شیوه نامه برگزاری مراسم های محرم تصویب شد

به گزارش هنجس بلاگ، آمار جان باختگان کرونا روز گذشته برای چهارمین روز متوالی به سیر نزولی خود ادامه داد و به 132 نفر در یک روز رسید. پس از ماه های اسفند و فروردین، ماه گذشته مرگبارترین ماه کرونایی در ایران بود. ماهی که میزان مرگ بر اثر ابتلا به کرونا در یک روز حتی به 235 نفر هم رسید و رکورد تلخی برجا گذاشت. حالا به نظر می رسد ارابه مرگ کرونایی در جهت نزولی افتاده است، هرچند هنوز هیچ چیزی قطعی نیست و آمار جان باختگان بیماری کووید-19 ظرف روز های آینده می تواند برکاهش آمار مرگ و میر کرونایی در کشور صحه بگذارد.

شیوه نامه برگزاری مراسم های محرم تصویب شد

اما مطابق گزارش ها این کاهش آماری در فرایند فوتی ها از روز 15 مرداد با فوت 185 نفر در یک روز آغاز شده است. این رقم در روز 16مرداد به 174نفر، در روز 17مرداد به 156نفر و درنهایت روز گذشته به 132نفر رسیده است. همزمان با این کاهش آماری میزان جان باختگان کرونا در کشور، مصطفی جلالی، معاون سازمان تبلیغات اسلامی، از تصویب شیوه نامه برگزاری مراسم عزاداری محرم در جلسه روز چهارشنبه هفته گذشته با حضور معاونان وزارت بهداشت خبر داد که براساس آن تغییرات زیادی در نحوه برگزاری مراسم محرم امسال صورت خواهد گرفت. با این حال جمعی از پزشکان و کادر درمان که در صف نخست مبارزه با ویروس کرونا حضور دارند در آستانه محرم حسینی (ع) در نامه ای از مراجع معظم تقلید و حوزه های علمیه درخواست کرده اند که با بهره گیری از فقه پویای جعفری، عموم عزاداران حسینی را از برگزاری مجالس حضوری پرهیز دهند.

شیوه نامه محرم امسال

اما مصطفی جلالی، معاون سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به جلسه اخیر با مدیران وزارت بهداشت، برای بررسی شیوه نامه برگزاری مراسم ماه محرم گفت: مدیران درمان و آموزش پزشکی مدافع برگزاری مراسم ها بوده اند و ما هم مدافع سختگیری ها بوده ایم که در مجموع به نتیجه رسیدیم با رعایت همه شیوه نامه های بهداشتی مراسم در فضای باز مثل ورزشگاه ها، پادگان ها و مدارس بدون هیچ گونه تحرکی برگزار شود.

وی در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما با تاکید بر اینکه شیوه نامه های بهداشتی مثل ماسک زدن و فاصله اجتماعی باید رعایت شود، افزود: برگزاری مراسم های عزاداری در مساجد ممنوع است، زیرا سینه زنی باعث می شود تنفس بالا رفته و باعث انتقال ویروس شود، ولی سخنرانی و روضه خوانی آن هم در مدت زمان کمتر از یک ساعت هیچ مسئله ای ندارد.

معاون سازمان تبلیغات اسلامی گفت: امسال حرکت دسته های عزاداری از جایی به جای دیگر ممنوع است؛ زیرا باعث تجمع می شود، ولی اگر دسته های عزاداری در یک جا ایستاده و فاصله اجتماعی را رعایت کنند مسئله ای ندارد. جلالی گفت: برخی از مراسم ها مثل تشت گذاری ها و نخل گردانی ها به علت ازدحامی که ایجاد می شود امسال محدودیت های زیادی برای آن ها در نظر گرفته شده است و البته تعزیه خوانی در صورتی که تجمع صورت نگیرد مسئله ای ندارد و خلاصه آنکه با اجرای شیوه نامه های بهداشتی برگزاری مراسم عزاداری که فاقد هر گونه ازدحام و تجمع باشد مانعی ندارد. وی در مورد نحوه نذری دادن هم گفت: امسال نذری دادن ها به سمت کمک های مومنانه می رود، ولی اگر کسی از لحاظ شرعی امکان جا به جایی نذرش را نداشته باشد می تواند به شرط اینکه تجمع ایجاد نشود پخت و پز را انجام دهد و در میان نیازمندان توزیع کند.

درخواست جمعی از پزشکان از مراجع تقلید

همزمان با تصویب این شیوه نامه جمعی از پزشکان و کادر درمان در نامه ای به مراجع تقلید درباره مجالس عزاداری ماه محرم، با اشاره به شمارزیاد قربانیان کرونا در کشور در موج جدید ابتلا به این بیماری خواستار آن شده اند که با بهره گیری از ظرفیت های فقه پویای جعفری، عموم عزاداران حسینی را از برگزاری مجالس حضوری پرهیز دهند و با تاکید بر شیوه های نوین عزاداری ازجمله تبدیل کردن هر خانه به یک حسینیه، بهره گیری حداکثری از رسانه ها و فضای مجازی و توزیع بسته های مواد غذایی بین نیازمندان به صورت کمک مومنانه از مرگ صد ها عزادار حسینی پیشگیری کنند. به گزارش ایسنا در بخشی از این نامه آمده است: برگزاری هر گونه اجتماعات ازجمله مجالس عمومی عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام، راه اندازی دسته های عزاداری و توزیع غذای نذری قطعا و یقینا باعث افزایش شمار مبتلایان و مرگ هم میهنان خواهد شد. هیچ نهاد ناظری توانایی ضمانت رعایت پروتکل های بهداشتی توسط میلیون ها عزادار سیدالشهدا در مراسم سوگواری محرم را ندارد. در صورت ارائه مجوز، ضمانت متراکم و مسقف نبودن صد ها هزار مجلس عزاداری در سراسر کشور غیرممکن است و در این شرایط حتی با استفاده از ماسک و رعایت فاصله بین عزاداران، امکان جدی سرایت بیماری وجود دارد. گسترش بیماری به هر نحو، تضییع حق الناس است.

تاکید روحانی بر مسوولیت پذیری متولیان مراسم

پیش از این حسن روحانی رئیس جمهور روز پنج شنبه در جلسه کمیته های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا بر ضرورت رعایت کامل و دقیق همه دستورالعمل های بهداشتی، از سوی مردم برای عبور از خیز بیماری تاکید کرد. به گزارش خبرگزاری فارس، روحانی با اشاره به فرا رسیدن ماه محرم، درباره آیین های سوگواری در این ایام اظهار کرد: با توجه به اقتضائات جامعه دینی ایران، امکان و نحوه برگزاری مراسم های عزاداری، به شکل منطقی از سوی کمیته های مختلف ستاد ملی مقابله با کرونا طراحی شده و از این مرحله به بعد آنچه مهم است، مسوولیت پذیری برگزارکنندگان و متولیان مراسم ها و مراعات خود مردم است. رئیس جمهور شرح داد: مجددا تاکید می کنم که امسال متولیان مراسم عزاداری حضرت اباعبدالحسین (ع) فقط مسوول برگزاری شکوهمند این مراسم ها نیستند، بلکه در ابتدا مسوول صیانت از سلامت و جان عاشقان و علاقه مندان به خاندان پیامبر (ص)، امام حسین (ع) و یاران باوفایش هستند.

عبور جان باختگان کرونا از 18هزار نفر

در کنار در نظر دریافت این الزامات، روز گذشته سخنگوی وزارت بهداشت آخرین گزارش شرایط کرونا در کشور را تشریح کرد. بر این اساس در طول 24 ساعت منتهی به روز گذشته، 132 بیمار دیگر کووید-19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 18 هزار و 264 نفر رسید. سیما سادات لاری همچنین از شناسایی 2125 بیمار جدید مبتلا به کرونا طی 24 ساعت گذشته و بستری شدن 1049 نفر از آن ها خبر داد. او با بیان اینکه 4148 نفر از بیماران مبتلا به کووید-19 در شرایط شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند، گفت: خوشبختانه تا کنون 282 هزار و 122 نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند.

لاری همچنین از شرایط قرمز در 15استان، و شرایط هشدار در 12 استان خبر داد. وی درباره استان های در شرایط قرمز بیماری گفت: استان های مازندران، تهران، قم، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد و گیلان در شرایط قرمز قرار دارند. لاری همچنین درباره استان های در شرایط هشدار گفت: استان های فارس، ایلام، لرستان، هرمزگان، زنجان، قزوین، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان، چهارمحال و بختکمک و کهگیلویه و بویراحمد هم در شرایط هشدار قرار دارند. وی درعین حال از شهفرایندان خواست که از سفر به استان های مازندران، خراسان رضوی، گیلان و گلستان پرهیز کنند.

شیرگاه نیوز: شیرگاه نیوز | آخرین اخبار و رویدادهای روز دنیا

دور زمین: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: فرارو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 1529

به "شیوه نامه برگزاری مراسم های محرم تصویب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوه نامه برگزاری مراسم های محرم تصویب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید