برگ سبز خودرو سند رسمی نیست، دیوان عدالت صلاحیت نسخ قانون را ندارد

به گزارش هنجس بلاگ، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: در قانون معین شده که قبل از صدور سند رسمی (خودرو) باید از نیروی انتظامی برای تعویض پلاک و تسویه جرایم و اصالت خودرو استعلاماتی انجام و بعد سند رسمی در دفاتر اسناد رسمی تنظیم گردد، ولی بعضی گفتند که دیوان عدالت اداری این قانون را نسخ نموده است در حالی که دیوان عدالت اداری صلاحیت نسخ قانون را ندارد.

برگ سبز خودرو سند رسمی نیست، دیوان عدالت صلاحیت نسخ قانون را ندارد

به گزارش خبرنگاران به نقل از قوه قضاییه، ذبیح الله خداییان ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در برنامه تلویزیونی عیار شبکه افق با موضوع زمین خواری، اظهار کرد: یک مشکل مهمی که در کشور وجود دارد رواج اسناد عادی است، اغلب معاملات با این اسناد صورت می گیرد و زمینه جرائمی از جمله پولشویی، فرار مالیاتی، فروش مال غیر و تغییر کاربری را فراهم می نماید.

وی با اشاره به تدوین طرح اعتبار اسناد رسمی، گفت: برای مبارزه با انجام معامله با سند عادی، طرح اعتبار اسناد رسمی را که در سند تحول قضایی بر آن تاکید شده، به مجلس ارائه داده ایم و تصویب شده، ولی شورای نگهبان ایراداتی را بر آن وارد نموده است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تاکید نمود: در این طرح پیش بینی شده که از یک تاریخی تمام معاملات در خصوص املاکی که دارای سابقه ثبتی هستند باید با سند رسمی انجام گردد و سند عادی نامعتبر است، ولی شورای نگهبان ایراد گرفته و عنوان نموده این موضوع خلاف شرع است.

وی توضیح داد: استدلال ما این است که نظم جامعه ایجاب می نماید که باید یک جایی به این معضل خاتمه داده گردد و امنیت روانی مردم نسبت به اسنادی که دارند افزایش یابد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بیان داشت: چنانچه در شورای نگهبان این مصوبه خلاف شرع تشخیص داده گردد و مجلس اصرار داشته باشد به وسیله مجمع تشخیص مصلحت نظام امکان تصویب آن وجود دارد.

خداییان در ادامه در پاسخ به سئوالی در خصوص تعریف زمین خواری اظهار داشت: زمین خواری، رفتارهای غیرقانونی در اراضی ملی و منابع طبیعی و اراضی دولتی است که منجر به تصرف غیرقانونی یا تغییر کاربری غیرمجاز آن ها می گردد.

معاون رئیس قوه قضاییه در پاسخ به سئوال دیگری در خصوص خرید و فروش خودرو و ثبت رسمی آن، با بیان اینکه همه دستگاه ها و مردم باید تابع قانون باشند، یادآور شد: به موجب ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، نقل و انتقال خودرو باید در دفاتر اسناد رسمی صورت گیرد.

وی ادامه داد: در این قانون معین شده که قبل از صدور سند رسمی باید از نیروی انتظامی برای تعویض پلاک و تسویه جرایم و اصالت خودرو استعلاماتی انجام و بعد سند رسمی در دفاتر اسناد رسمی تنظیم گردد، ولی بعضی گفتند که دیوان عدالت اداری این قانون را نسخ نموده است در حالی که دیوان عدالت اداری صلاحیت نسخ قانون را ندارد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه برگ سبزی که در نیروی انتظامی صادر می گردد سند عادی است نه رسمی، گفت: در سال گذشته، نزدیک به 79 هزار پرونده الزام به تنظیم سند رسمی خودرو تشکیل شده است که طرفین به موجب انجام معامله عادی برای نقل و انتقال خودرو با مشکلاتی روبرو و ناچار به طرح دعوی در محاکم شده بودند.

معاون رئیس قوه قضاییه در ادامه در پاسخ به سئوالی در خصوص طرح کاداستر، اظهار داشت: کاداستر یک طرح ملی زیرساختی برای ساماندهی زمین و مسکن در کشور است که در بیشتر کشورهای دنیا اجرا شده است.

وی اضافه نمود: در سال 93 قانون جامع حدنگار در کشور ما تصویب شد و دستگاه های اجرایی مکلف شدند ظرف 2 سال نقشه املاک خود را در اختیار سازمان ثبت اسناد و املاک قرار دهند و این سازمان ظرف 5 سال نسبت به اجرای طرح کاداستر اقدام کند، ولی بنابر عللی، این کار تمام نشده بود

خداییان بیان داشت: در دوره جدید مدیریت قوه قضاییه، طرح جامع حدنگار به عنوان یکی از محورهای طرح تحولی ریاست دستگاه قضا مورد تاکید نهاده شد لذا در سال گذشته و با وجود همه گیری ویروس کرونا، همکاران در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور یک کار جهادی و شبانه روزی را در زمینه اجرای طرح کاداستر انجام دادند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور یادآور شد: در سال 99، با یاری سازمان جنگل ها و مراتع، 47 میلیون هکتار از منابع طبیعی و مراتع سنددار شده و در واقع طرح کاداستر در طول یک سال، چهار و نیم برابر چهل سال گذشته اجرا شده است

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 3116

به "برگ سبز خودرو سند رسمی نیست، دیوان عدالت صلاحیت نسخ قانون را ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگ سبز خودرو سند رسمی نیست، دیوان عدالت صلاحیت نسخ قانون را ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید