توضیحات مدیرکل هرمزگان در خصوص استحکام بخشی قلعه پرتغالی ها

به گزارش هنجس بلاگ، مدیرکل میراثفرهنگی، گردشگری و صنایعدستی هرمزگان در خصوص حواشی پیش آمده بازسازی قلعه هرمز توضیح داد.

توضیحات مدیرکل هرمزگان در خصوص استحکام بخشی قلعه پرتغالی ها

بهگزارش میراثآریا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراثفرهنگی، گردشگری و صنایعدستی هرمزگان، رضا برومند امروز شنبه 11 مردادماه ضمن تقدیر و تشکر از تمام علاقه مندان میراثفرهنگی کشور به خصوص استان در حمایت و یاری این اداره کل در حراست، حفاظت و صیانت از میراثفرهنگی در مورد حواشی به وجود آمده درخصوص بازسازی قلعه هرمز گفت: قلعه هرمز دارای چند ورودی است اما به علت کاربردی نبودن سایر ورودی ها، حجم تردد گردشگران از در شمالی قلعه انجام می شود، به علت سست بودن قطعات سنگ و معلق بودن سنگ های بالادست دیوار و همچنین نبود دیوار نگهدارنده در قسمت زیرین و ریزش ضلع شمالی در بارندگی های اسفند 97 و همچنین فروردین 98 بازسازی اضطراری و ساماندهی این بخش از قلعه در دستور کار این اداره کل قرار گرفت.

او ادامه داد: بازسازی اضطراری ضلع شمالی قلعه هرمز از مردادماه سال گذشته آغاز شد که اسفندماه به سرانجام رسید.

مدیرکل میراثفرهنگی، گردشگری و صنایعدستی هرمزگان در مورد مصالح به کار رفته در بازسازی اضطراری قلعه هرمز گفت: این قلعه دارای ساختاری سنگی با ملاط شفته آهکی است که نمونه های زیادی از انواع مصالح در قسمت های مختلف بنا نمونه گیری، آزمایش و مطالعه شده، در بازسازی اضطرای نمای شمالی از سنگ های معدنی و محلی که غالب آن ها از قلعه استخراج می شود، استفاده شده است.

او اضافه کرد: نمای قبلی قلعه به دلیل فرایند فرسایش و تحلیل عناصر سنگ ها بر اثر رطوبت و زمان تغییر رنگ داشته است، از این رو تغییرات محیطی و زمان لازم است تا سطح ظاهری نمای اصلاح شده در بازسازی اضطراری به سطح قبلی بازشود.

برومند بیان نمود: بازسازی اضطراری نمای شمالی هنوز تکمیل نشده و شکل نهایی کار بر اساس طرح ساماندهی نمای شمالی و ورودی بنا در سال جاری تکمیل خواهد شد.

او در مورد ادامه فرایند بازسازی قلعه هرمز گفت: برنده نهایی مناقصه بازسازی قلعه هرمز در اواخر مردادماه مشخص می شود.بازسازی آن طبق طرح مطالعات، پژوهش و مستندنگاری خواهد بود.

مدیرکل میراثفرهنگی، گردشگری و صنایعدستی هرمزگان تأکید کرد: در این فاز، قسمت های داخلی، سازه های مهم و در خطر قلعه پرتغالی های هرمز بازسازی خواهد شد.

قلعه پرتغالی های جزیره هرمز مهم ترین قلعه باقی مانده از روزگار تسلط پرتغالی ها بر سواحل و جزایر خلیج فارس است. این قلعه در سال 1377 به شماره 1998 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: میراث آریا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 1439

به "توضیحات مدیرکل هرمزگان در خصوص استحکام بخشی قلعه پرتغالی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات مدیرکل هرمزگان در خصوص استحکام بخشی قلعه پرتغالی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید