فراوری محصولی با سرمایش-گدازش نانوذرات توسط شیمیدانها

به گزارش هنجس بلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، شیمی دانان روشی مبتنی بر سرمایش و گدازش ارائه کردند که با استفاده از آن می توان آئروژل های فلز نوبل (NMA) را با ساختارهای چندمقیاسی و سطحی تمیز فراوری کرد.

فراوری محصولی با سرمایش-گدازش نانوذرات توسط شیمیدانها

این محصول دارای ساختار سلسله مراتبی بوده و از خواص نوری منحصر به فردی برخوردار است؛ در نتیجه این ویژگی ها، عملکرد این ماده در برابر الکترواکسیداسیون اتانول بالا است. این یافته، ایده های تازه ای برای طراحی ژل های مختلف و مواد فوم مانند با عملکرد الکتروکاتالیستی و فتوالکتروکاتالیسیتی ارائه می دهد.

NMA دسته جدیدی از مواد متخلخل هستند که توجه زیادی را به خود جذب نموده است که دلیل این امر، معماری خودپشتیبان این مواد، مساحت سطحی بالا و سایت های فعال نوری و کاتالیستی آنها است که موجب شده تا عملکرد این مواد در حوزه های مختلف جالب توجه باشد.

با این حال، روش های فعلی سنتز این مواد به گونه ای است که زمان زیادی احتیاج دارد و با ناخالصی های اجتناب ناپذیری نیز همراه است. همچنین ساختار چندمقیاسی آنها کنترل نشده بوده و در نهایت موجب محدود شدن دایره کاربرد این مواد می شد.

یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه صنعتی درسدن و محققانی از چین، به تازگی روشی سرمایشی و گدازشی ارائه کردند که می توان با آن آئروژل فلز نوبل با ساختار چندمقیاسی را فراوری کرد، ساختاری که خواص فتوالکتروکاتالیستی در فرآیند الکترواکسیداسیون اتانول دارد. این ویژگی برای استفاده در پیل های سوختی مناسب است.

نتایج این پروژه در نشریه Angewandte Chemie International Edition به چاپ رسیده است.

ران و و همکارانش پی به خواص خودالتیامی ژل های نوبل در کارهای قبلی خود بردند. از این رو، از روش سرمایش و گدازش برای توسعه راهبردی عاری از افزودنی برای فراوری این ساختارها استفاده کردند.

در این روش، نانوذرات فلزی مختلف در فاز محلول ناپایدار شده و با سرمایش آنها مجتمع شده و تشکیل ساختار کلوخه ای را می دهند. بعد از گرم شدن، این تجمع ها و کلوخه ها رسوب نموده و با آرایشی فضایی به ساختار هیدروژل منولیتیک در می آیند. با خالص سازی و خشک کردن، هیدروژل های تمیزی به دست می آید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 1034

به "فراوری محصولی با سرمایش-گدازش نانوذرات توسط شیمیدانها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری محصولی با سرمایش-گدازش نانوذرات توسط شیمیدانها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید