جزئیات جدیدی از پرونده قتل خانوادگی خرمدین ها

به گزارش هنجس بلاگ، رئیس پلیس آگاهی ناجا ضمن تشریح جزئیات جدیدی از پرونده قتل خرمدین ها گفت: آمار قتل های خانوادگی در ایران افزایشی نیست.

جزئیات جدیدی از پرونده قتل خانوادگی خرمدین ها

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، به نقل از پایگاه خبری پلیس، سردار محمد قنبری رئیس پلیس آگاهی ناجا در پاسخ به این سوال که آنالیز صفحه اخبار حوادث این القا را به وجود می آورد که گویی میزان قتل های خانوادگی رو به افزایش است، عنوان کرد: خیر، آمار های ما حاکی از افزایش قتل های خانوادگی نیست! قتل خانوادگی داریم، اما اینکه بگوییم زیاد شده، خیر! این گونه نیست. بازتاب رسانه ای، پرداختن به این دست پرونده ها در شبکه های اجتماعی و اطلاع رسانی به مردم این القا و شائبه را به وجود می آورد که قتل های خانوادگی زیاد شده است در حالی که بنده قویاً این ادعا را رد می کنم.

پرونده های جنایی تهران بیشتر بازتاب رسانه ای پیدا می نمایند

رئیس پلیس آگاهی ناجا در پاسخ به این سوال که به نظر شما چرا پرونده های جنایی، چون پرونده قتل بابک خرمدین چنین بازتاب گسترده ای دارد، گفت: از آنجایی که مقتول از چهره های هنری و آشنا برای جامعه هنرمندان و اهالی رسانه بوده بنا بر این رسانه ها به این پرونده قتل، ورود گسترده ای داشتند و شاهد بازتاب وسیع این جنایت در رسانه ها و شبکه های مجازی بودیم.

وی اضافه نمود: چه بسا از ابتدای خدمتم در پلیس آگاهی با پرونده های مشابهی روبرو بوده ام و اینکه چرا این گونه بازتاب نداشته است می تواند دلایل مختلفی داشته باشد از جمله اینکه امروزه استفاده گسترده از فضای مجازی دلیل نشر اخبار این چنینی است.

قنبری با ذکر چند مثال در وقوع چنین پرونده های جنایی در سکوت خبری بیان نمود: چندی پیش، در یکی از استان ها، فردی دختر 7 ساله خود را با ساتور به 40 قسمت تقسیم نموده بود در حالی که بازتاب رسانه ای نداشت؛ گویی اخبار مربوط به پرونده هایی جنایی تهران نسبت به سایر استان ها بازتاب گسترده تری دارد!

وی افزود: متأسفانه علیرغم انعکاس گسترده رسانه ها و پرداختن به پرونده های جنایی به دلیل تحریک حس کنجکاوی و جذب مخاطب، پس از اینکه این دست پرونده ها در جریان رسیدگی و نتیجه گیری قرار می گیرد، گویی موضوع به فراموشی سپرده می گردد و کسی به این نمی پردازد یا از من نوعی یا کارشناس سوال نمی گردد علت و ریشه این مسئله در چیست؟ و یا به این محور ها پرداخته گردد که پیامد ها و تأثیرات منفی نشر گسترده این سوژه های جنایی برافکار عمومی و جامعه به لحاظ روانشناختی و یا جامعه شناختی چیست؟

چرا مفقودی داماد خانواده خرمدین ها جدی گرفته نشد

در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا بعد از اینکه مفقودی داماد به پلیس گزارش می گردد و بعد از چند روز ادعا می گردد داماد به خارج از کشور رفته است پلیس تحقیقات بیشتری برای صحت و سقم ماجرا انجام نداده است، گفت: در بحث مفقودی داماد خانواده پرونده تشکیل شده بود، اما خانواده به آن صورت پیگیر نبودند.

وی اضافه نمود: نمی گردد هر موضوع مفقودی را به قتل تعمیم داد و در تشکیل پرونده های مربوط به قتل در پی مفقودی، وجود شاکی مهم است. باید دلایلی وجود داشته باشد، بله! فردی مثلاً مفقود شده و در پرونده اش همه اقداماتی که پلیس باید انجام دهد، اجرا شده … در رابطه با دلایل و مدارک کافی برای اینکه اثبات گردد در آن موقع داماد خانواده به قتل رسیده به دست نیامده و با فاش شدن راز این جنایات فجیع معین است که قاتل شگرد پیچیده ای را انتخاب نموده و حتی نزدیک ترین افراد پدر بابک هم کوچک ترین شکی به این فرد مبنی بر اینکه شاید داماد خانواده به قتل رسیده باشد، نداشته اند! در هر صورت دلایل و مدارکی در زمان مذکور مبنی بر قتل به دست نیامده است.

سردار قنبری یادآور شد: هرچند در زمان اعلام مفقودی داماد خانواده این اظهارات هم مبنی بر اینکه دامادشان با ماشین مسافر قاچاق به یکی از مرز ها برده است، مطرح شده است، اما باید تمام اعترافات آن ها صحت سنجی گردد، چراکه داماد، خواهرزاده آقای قاتل است و در حال حاضر فقط مادرش در قید حیات است و باید تمامی ابعاد ماجرا آنالیز گردد.

وی در رابطه با پرونده های افراد مفقودی خاطر نشان کرد: چندی ست طرحی در پلیس آگاهی درباره پرونده های افراد مفقودی اجرایی می کنیم؛ بدین گونه که هر سه ماه یک بار شرایط پرونده های افراد فقدانی را به طور کامل بازنگری می کنیم، تمام زوایای پیدا و پنهان پرونده را طی این طرح آنالیز و مرور می کنیم، ولی به هر حال سرنوشت درصدی از فقدانی ها هنوز برای ما معین نشده و در دست آنالیز قرار می گیرد که ممکن است دریابیم بعضی از این افراد مفقودی به قتل رسیده اند یا به خارج از کشور رفته اند و غیره.

رئیس پلیس آگاهی ناجا یادآور شد: قاتل به علت یک سری موضوعاتی که وجود دارد و بنا به دلایلی که از منظر جرم شناسی، جامعه شناختی و روانشناختی قابل آنالیز است، قتل را فجیع انجام داده است و از لحاظ حقوقی جنایت بر میت هم نموده است؛ بعد از کشتن مقتول، یک جرم جداگانه انجام داده است.

وی اضافه نمود: کشتن یک انسان و قتل یک جرم است و جنایت بر میت جرم دیگری، که ما در پرونده قتل بابک خرمدین می بینیم که قاتل جرم های مکرر انجام داده است و خودش صراحتاً به این موضوع اذعان داشته است.

سردار قنبری افزود: پلیس با چند قطعه از یک جسد روبرو شد و از روی یک تکه از جسد هویت آن شناسایی شده است و این بیانگر هوشمندی و توانمندی پلیس است؛ به وسیله بانک های اطلاعاتی کمتر از دو ساعت هویت جسد معین شد؛ با هویت جسد منزل شناسایی شد، در داخل منزل خونی که شسته شده بود و پاک نموده بودند، پلیس با ابزار های دقیق نگری توانست آثار خونی را کشف کندو در عرض 6 ساعت قاتل را شناسایی کرد.

پدر و مادر بابک خرمدین داوطلبانه به قتل اعتراف نکردند

وی در پاسخ به این سوال که آیا پس از ورود پلیس به ماجرا قاتلان اعتراف به قتل بابک خرمدین کردند، پاسخ داد: خیر! در ابتدا خانواده مقتول اعلام کردند از مقتول خبر ندارند، قاتلان در روبروه اولیه با پلیس منکر قتل شدند و از قضیه اظهار بی اطلاعی کردند و پس از اینکه پلیس تشخیص داد که بابک در داخل خانه به قتل رسیده است و پدر و مادرش وقتی با دلایل پلیس مبنی بر قتل روبرو شدند لب به اعتراف گگرددند.

سردار قنبری توضیح داد: در واقع، پدر و مادر مرحوم بابک خرمدین در روبروه با دلایل پلیس اقرار به قتل کردند، اگر بنا بود که پیش از مستندات پلیس لب به اعتراف بگشایند در رابطه با قتل داماد و دخترشان نزد پلیس می آمدند و طی این سال ها اعتراف می کردند!

رئیس پلیس آگاهی ناجا با اشاره به گفت و گوی مستقیم با قاتلان این پرونده، در پاسخ به این سوال که به نظر شما ریشه این اتفاق چیست؟ گفت: ابعاد مختلفی دارد؛ چه بسا نمی گردد یک بعدی به ماجرا نگریست و در حال حاضر مطالعات درباره شخصیت این فرد در حال اجرا است؛ گروهی متشکل از روانشناس، جامعه شناس و جرم شناس، در حال آنالیز هستند و منتظر اعلام نتیجه کارشناسان امر هستیم؛ در واقع مد نظر این است که از همه زوایا به موضوع پرداخت گردد.

وی با بیان اینکه اکبر خرمدین انگیزه های مختلفی را برای سه قتل عنوان می نماید، عنوان کرد: با تکمیل شدن تحقیقات، ریشه های وقوع این جنایت معین و روشن می گردد.

فرضیه قتل چهارم در پرونده خرمدین ها منتفی است

قنبری در پاسخ به این سوال که ممکن است علاوه بر این سه قتل که قاتلان اعتراف نموده اند، در این پرونده موضوع قتل دیگری در کار باشد که تا به امروز معین نشده است، اظهار داشت: حدس اولیه ما نیز این بود، اما پس از آنالیز های فنی، باید بگویم تا به امروز دلایلی مبنی بر وقوع قتل دیگر توسط این افراد وجود ندارد.

سردار قنبری با بیان اینکه قتل با انگیزه های مختلفی صورت می گیرد، بیان نمود: پدر بابک هنوز اعتقاد دارد اگر زمان به عقب برگردد، باز همین جنایت را تکرار می کرد یعنی به قدری خودش را از نظر روانی اشباع نموده که اقدامات خود را توجیه می نماید که این موضوع از دیدگاه روانشناختی قابل آنالیز است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا همسر قاتل تحت فشار از طرف فرد قاتل دست به این جنایات زده است یا خیر، گفت: مادر خانواده در اعترافات خود به مشارکت بر قتل اقرار نموده است. به هر حال به نظر می رسد مادر خانواده در تمام مراحل زندگی تابع همسر خود بوده و از وی اطاعت می نموده است.

سردار قنبری در پاسخ به این سوال که آیا بازتاب رسانه ای موضوع یا ارتباط پرونده با یک هنرمند باعث شده که پلیس در پیگیری این پرونده نگاه ویژه ای داشته باشد، توضیح داد: کشف قطعاتی از جسد و سرعت عمل پلیس برای شناسایی هویت مقتول، این اندیشه را باید از ذهن دور کند که به این دلایل مورد اشاره شما، ممکن است پلیس پیگیری ویژه تری را برای آنالیز و پیگیری این پرونده لحاظ نموده باشد.

97 درصد اجساد ناشناس در کوتاه ترین زمان شناسایی می شوند

وی تاکید نمود: ما تبعیضی در پیگیری پرونده ها نداریم، 97 درصد اجساد ناشناس (هرچند تعداد کم است) را پلیس در کوتاه ترین زمان شناسایی می نمایدو خیلی سریع با اولیای دم جسد را پیدا می نماید و یا اگر ماجرا قتل باشد، قاتل یا قاتلان شناسایی می شوند، برای ما فرقی نمی نماید پرونده مربوط به کیست!

رئیس پلیس آگاهی ناجا افزود: وقتی فردی به پلیس مراجعه می نماید برای ما فرقی نمی نماید وابسته به یک نهاد و صندلی خاصی باشد، ما خود را خادم همه مردم می دانیم و در عمل هم اثبات نموده ایم.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 3224

به "جزئیات جدیدی از پرونده قتل خانوادگی خرمدین ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات جدیدی از پرونده قتل خانوادگی خرمدین ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید