جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز دوشنبه 17 شهریورماه 99

به گزارش هنجس بلاگ، شاخص بورس در ابتدای معاملات امروز کار خود را با کاهش عقب نشینی 16 هزار واحدی شروع کرد که نشان از کاهش یک درصدی میانگین قیمت سهام شرکت ها دارد. از طرف دیگر شاخص هم وزن امروز 34 صدم درصد کاهش را تجربه می نماید و این موضوع نشان می دهد شرکت های عظیم شرایط به مراتب بد تری نسبت به شرکت های کوچک دارند. فولاد و فملی که در روز های گذشته یک تنه در برابر بازار منفی ایستاده بودند و شاخص را مثبت نگه می داشتند، امروز به صف فروش رفته و بیشترین تاثیر منفی را روی شاخص به نام خود ثبت نموده اند.

جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز دوشنبه 17 شهریورماه 99

470 نماد منفی در بازار قرمزرنگ امروز

به گزارش خبرنگاران، در ابتدای ساعات معاملات امروز از مجموع 310 نماد بورسی، 289 نماد در محدوده منفی معامله می شوند و تنها 21 نماد با افزایش قیمت سهام روبرو هستند. شرایط فرابورس هم آنچنان قابل تعریف نیست. از 224 نماد فرابورسی در ابتدای معاملات امروز 182 نماد ارزش خود را از دست داده و 42 نماد در محدوده مثبت معامله می شوند. این مورد نشان می دهد امروز بورسی ها شرایط بدتری نسبت به فرابورسی ها دارند.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز دوشنبه 17 شهریورماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

آنالیز نقشه سراسر قرمزرنگ امروز نشان می دهد اغلب نماد ها و گروه ها با ریزش قیمت روبرو شده و امکان رکورد شکنی کاهش روزانه شاخص کل وجود دارد. اغلب نماد های پرمعامله امروز مثل فملی، فولاد، کاوه، وبصادر، وتجارت، فارس، آریا و دارا یکم با کاهش قیمت روبرو هستند و فعلا هیچکدام از نماد های شاخص ساز به یاری شاخص بورس نیامده است. گروه فلزات اساسی که تا دیروز صف خرید داشتند، در بازار هیجانی امروز با صف فروش سنگین روبرو هستند.

فشار فروش سنگین در ابتدای معاملات

نماد های عرضه اولیه تنها نماد هایی هستند که در ابتدای معاملات امروز صف خرید دارند. عظیمترین صف های خرید مربوط به صف 310 میلیارد تومانی بپیوند، 260 میلیارد تومانی ثبهساز و 140 میلیارد تومانل زملارد دارد. در بین فهرست نماد های دارای صف خرید در بازار قرمزرنگ امروز، نماد هایی مثل پتایر، کدما، قنیشا و وآفری به چشم می خورند. البته صف خرید این نماد ها چندان عظیم و باارزش نیست و ممکن است در ادامه ساعات معاملات شاهد جمع شدن صف خرید آن ها باشیم.

وزنه صف های فروش به مراتب سنگین تر است. نماد های خودرویی در صدر فهرست قرار دارند و در ابتدای معاملات امروز سنگین ترین صف فروش مربوط به نماد خگستر با صف 640 میلیارد تومانی است. وملی طبق معمول روز های اخیر با صف 466 میلیارد تومانی خود را در بین فهرست برترین عرضه قرار داده است. در ابتدای معاملات امروز حکشتی صف فروش 450 میلیارد تومانی دارد و بعد از آن ها به ترتیب نماد های خبهمن، ثشاهد، دی، خزامیا، خودرو، خساپا، لپارس، برکت، غنوش و وساپا به چشم می خورند. نماد غنوش تا مدتی قبل رکورددار بیشترین بازدهی سالانه در بازار بورس بود. اما امروز شرایط مساعدی را تجربه نمی کند.

522 نماد با صف فروش 15 هزار میلیارد تومانی

تا خاتمه معاملات امروز از 592 نماد معامله شده در بازار، 522 نماد یعنی 88 درصد کل بازار در صف فروش است. گزارش ها نشان می دهد ارزش صف های فروش در مجموع 15 هزار میلیارد تومان است و این مورد در حالی است که ارزش کل معاملات امروز به پنج هزار میلیارد تومان هم نمی رسد. با این نسبت اگر معاملات امروز سه روز ادامه پیدا می کرد، باز هم صف های فروش جمع نمی شد.

شستا و خودرو متوقف شدند!

نماد شرکت سرمایه گذاری بعد از کاهش قیمت چشمگیر در روز های اخیر و صف فروش امروز متوقف شد. آنطور که ناظر بازار در پیغام خود اعلام نموده، علت این توقف افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف است. آنالیز گزارش سامانه کدال نشان می دهد اطلاعات با اهمیت شستا، تغییر قیمت میعانات گازی به عنوان ماده اولیه شرکت نفت ستاره خلیج فارس و تاثیر آن روی صورت های اقتصادی این شرکت است. ستاره خلیج فارس از زیرمجموعه های شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین، تاپیکو است و شستا سهامدار عمده تاپیکو به حساب می آید.

نماد شرکت ایران خودرو هم از جمله دیگر نماد های شاخص ساز و تاثیرگذار در ریزش بازار امروز بود که متوقف شد. آنطور که پیغام ناظر نشان می دهد، دلیل توقف نماد خودرو افشای اطلاعات بااهمیت بوده است. اطلاعات منتشر شده در سامانه کدال می گوید ایران خودرو دوم شهریورماه یعنی دو هفته پیش از شورای رقابت مجوز افزایش قیمت بیشتر از 10 درصد در محصولات خود دریافت نموده. در این اطلاعیه هیچ جزئیاتی درباره تغییرات قیمت محصولات ایران خودرو اعلام نشده است.

توقف همزمان دو نماد خودرو و شستا می تواند نقش یک کابوس را برای بازار فردا ایفا نماید. چراکه در چنین حالتی هر دو نماد فردا بدون محدودیت دامنه نوسان بازگشایی می شوند و ممکن است در نبود بازارگردان قوی، قیمت سهام آن ها کاهش چشمگیری داشته باشد.

کاهش 40 هزار واحدی شاخص بورس با چاشنی هیجان

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در خاتمه معاملات روز دوشنبه 17 شهریورماه با کاهش 40 هزار و 570 واحدی به رقم یک میلیون و 607 هزار و 212 واحد رسید تا بار دیگر به مقاومت یک میلیون و 600 هزار واحدی رئیس دفتر رئیس جمهور نزدیک گردد. باید منتظر بود و دید آیا فردا بازار به این مقاومت واکنش نشان می دهد یا نه؟

نقشه بازار در خاتمه معاملات روز دوشنبه 17 شهریورماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

مقایسه شاخص هم وزن و شاخص کل نشان می دهد امروز شرکت های عظیم خیلی بیشتر از شرکت های کوچک ضرر نموده اند. چراکه شاخص کل 2.46 درصد کاهش داشته، اما شاخص هم وزن به کاهش 1.12 درصد بسنده نموده است. یکی از عواملی که جلوی ریزش هرچه بیشتر شاخص کل امروز را گرفت، پایین بودن حجم معاملات بود. قرمزی نقشه بازار تناسبی با کاهش 40 هزار واحدی شاخص بورس ندارد و دلیل این موضوع پر نشدن حجم مبنا در خیلی از نماد ها است.

امروز نمادهای فولاد، فملی، فارس، کگل، وغدیر، اخابر و پارسان به ترتیب بیشترین تاثیر منفی را در شاخص کل بورس داشتند. همچنین در بازار فرابورس، نمادهای مارون، آریا، میدکو، دی، شگویا، ذوب و ارفع مقصر اصلی کاهش شاخص فرابورس بودند. نمادهای فلزات اساسی، بانکی و خودرویی ها امروز در صدر پربیننده ترین نمادها هستند و از جمله آنها می توان به فملی، فولاد، خودرو، وتجارت، خساپا و وبصادر اشاره نمود.

معاملات شش هزار میلیارد تومانی در روز قرمز بازار

آنالیز آمار معاملات در خاتمه ساعت کاری بورس روز دوشنبه 17 شهریورماه نشان می دهد معامله گران بورس امروز تنها پنج میلیارد سهم را در 641 نوبت به ارزش چهار هزار و 616 میلیارد تومان معامله کردند. حتی با در نظر دریافت معاملات هزار و 753 میلیارد تومانی فرابورس، ارزش کل معاملات بازار سرمایه نهایتا به شش هزار و 400 میلیارد تومان می رسد که در مقایسه با معاملات 30 هزار میلیارد تومانی در روز های مثبت بازار، رقمی ناچیز به حساب می آید. ارزش کل معاملات امروز به اندازه یک سوم ارزش صف های خرید بود!

گاف عجیب حقوقی اخابر در پر کردن حجم مبنا

حجم مبنا در نماد اخابر متعلق به شرکت مخابرات، حدود پنج میلیون و 400 هزار سهم است و این یعنی اگر معاملات روزانه کمتر از این رقم باشد، قیمت خاتمهی تغییر چندانی نخواهد داشت. در حالی که سهامداران این شرکت امیدوار بودند تا کسی سهام فروشنده ها را نخرد، یک شرکت حقوقی، 15 دقیقه مانده به خاتمه معاملات دقیقا پنج میلیون سهم از صف فروش خرید. این اتفاق باعث شد حجم معاملات به حجم مبنا برسد و قیمت خاتمهی سهام اخابر پنج درصد کاهش پیدا کند. کل معاملات این نماد در روز گذشته پنج میلیون و 350 هزار سهم بود و اگر شرکت حقوقی دستش به خرید سهم نمی رفت، حجم معاملات در حد 350 هزار سهم باقی مانده بود و قیمت خاتمهی تنها سه دهم درصد کاهش پیدا می کرد.

افزایش سرمایه، پتایر را صف خرید کرد

لاستیک ایران تایر در بازار سراسر قرمزرنگ امروز، از معدود نماد های مثبت و دارای صف خرید به ارزش 30 میلیارد تومان بود. بعضا دلیل این اتفاق را نتیجه انتشار خبر افزایش سرمایه چشمگیر این شرکت می دانند. هیات مدیره شرکت ایران تایر با نماد پتایر پیشنهاد افزایش سرمایه شرکت را به مجمع فوق العاده مطرح نموده است. منبع تامین این افزایش سرمایه، تجدید ارزیابی دارایی ها اعلام شده و سرمایه شرکت را سه هزار و 350 درصد افزایش خواهد داد!

پیش بینی بورس فردا سه شنبه 18 شهریورماه

فردا خودرو و شستا می توانند نقش بمب ساعتی را برای بورس داشته باشند. از طرف دیگر امروز حقوقی ها نه تن ها حمایتی از بازار نداشتند، بلکه در چند نماد شاهد خرابکاری آن ها بودیم. از نمونه آن ها می توان به ماجرای نماد اخابر اشاره نمود که خرید حقوقی در آن باعث ریزش پنج درصدی شد. در شرایط عادی بازار امکان حمایت از نماد شستا به خاطر عظیمی شرکت و بالا بودن حجم سهام شناور آن وجود ندارد، حالا فردا قرار است این نماد عظیم بدون دامنه نوسان بازگشایی گردد و این مورد می تواند باعث ریزش چند ده درصدی قیمت سهام شستا و چند ده هزار واحدی شاخص کل گردد. در کنار آن نماد خودرو هم قرار است بدون محدودیت دامنه نوسان بازگشایی گردد. در صورت ریزش این دو سهم امکان ابطال معاملات توسط ناظر بازار وجود دارد، اما اگر معاملات تایید شوند، ممکن است با ریزش عجیب شاخص روبرو باشیم. بازار فردا به شدت تحت تاثیر این دو اتفاق خواهد بود. از طرف دیگر سیگنال مثبت رئیس سازمان بورس درباره انتقال یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق توسعه بازار، تنها نقطه امید سهامداران درباره بازار فردا است.

شیرگاه نیوز: شیرگاه نیوز | آخرین اخبار و رویدادهای روز دنیا

دور زمین: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: فرارو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 1804

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز دوشنبه 17 شهریورماه 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز دوشنبه 17 شهریورماه 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید