حذف مالیات بر ارزش افزوده از اصل طلا کی اجرایی می گردد؟

به گزارش هنجس بلاگ، قانون تازه مالیات برارزش افزوده و حذف مالیات از اصل طلا هفته گذشته ابلاغ شد، ولی اجرای آن برای فراهم شدن زیرساخت ها از سوی سازمان امور مالیاتی، به شش ماه آینده موکول شده است.

حذف مالیات بر ارزش افزوده از اصل طلا کی اجرایی می گردد؟

به گزارش گروه مالی خبرنگاران به نقل از اتحادیه طلا و جواهر تهران، مالیات برارزش اضافه نموده مالیات غیرمستقیمی است که مصرف نماینده (خریدار) آن را به همراه بهای خرید کالا یا خدمات می پردازد و دریافت نماینده (فروشنده) موظف است اندازه مالیات دریافتی را به خزانه دولت واریز کند.

قانون مالیات بر ارزش اضافه نموده با اختیارات ناشی از ماده 85 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در 53 ماده و 47 تبصره در تاریخ هفدهم اردیبهشت 1387 در کمیسیون مالی مجلس شورای اسلامی تصویب شده بود تا در مدت آزمایشی 5 سال از تاریخ اول مهرماه 1387 به اجرا گذاشته گردد. این قانون بعد از 5 سال اول هر سال مجدداً تمدید و تا 9 درصد افزایش یافت.

پس از 10 سال از اجرای قانون مالیات برارزش اضافه نموده و اعتراض فعالان و فروشندگان طلا و جواهر و موانع ایجاد شده بر سر فراوری و فروش مصنوعات طلا و پی گیری اهالی این صنف برای حذف این مالیات از اصل طلا و اصلاح این قانون، در جلسه 30 دی ماه 1398 نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر معافیت اصل طلا، جواهر و پلاتین در لایحه اصلاح این قانون رأی دادند.

پس از ایرادات شورای نگهبان به موارد دیگر این قانون، نهایتاً اصلاح قانون مالیات برارزش اضافه نموده تأیید و در روز 12 تیرماه امسال به وسیله ریاست جمهوری ابلاغ شد.

بر همین اساس طبق ماده 26 قانون مالیات برارزش اضافه نموده مصوب سال 1400، فقط اصل طلا از مالیات برارزش اضافه نموده معاف شد و تنها از اجرت و سود مصنوعات طلا مالیات دریافت می گردد. البته قانون به شرطی اصل طلا را از مالیات برارزش اضافه نموده معاف نموده که طلافروشان معاملات خود را در سامانه جامعی که سازمان امور مالیاتی موظف به طراحی و ایجاد آن است ثبت نمایند.

این قانون از چه زمانی اجرا می گردد؟

در همین رابطه ابراهیم محمدولی رئیس اتحادیه طلا، جواهر، نقره و سکه تهران زمان اجرای این قانون را بر اساس اعلام مسئولین سازمان امور مالیاتی دی ماه امسال اسم کرد.

وی اضافه نمود: علیرغم نهایی شدن قانون تازه مالیات برارزش اضافه نموده و ابلاغ آن در هفته گذشته به وسیله ریاست جمهور، این قانون تا ایجاد بستر های لازم به وسیله سازمان امور مالیاتی و اجرایی شدن، قانون قبلی کما فی السابق لازم الاجراست.

محمدولی با توجه به انتشار خبر ممنوعیت دریافت مالیات بر ارزش اضافه نموده طلا در بعضی از رسانه ها و فضای مجازی گفت: صنف طلا و جواهر از همه بیشتر برای حذف مالیات از اصل طلا مشتاق است، اما تا اجرایی شدن این قانون به وسیله نهاد های ذیربط و ابلاغ به طلافروشان، متأسفانه قانون قبلی باید اجرا گردد؛ لذا پیش بینی می گردد تا شش ماه آینده معاملات طلا با همان قانون قبلی اجرا گردد.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران توضیح داد: این صنف با توجه به اشکالاتی که در این قانون بود برای اصلاح مالیات برارزش اضافه نموده بیش از 10 سال کوشش کرد و با مسئولین مختلف کشور در رده های مختلف ملاقات و تبادل نظر کرد تا این صنف را از رکود و ورشکستگی اجرای ناقص این قانون نجات دهد.

وی تاکید نمود: در این مدت با اجرای این قانون و دریافت 9 درصد مالیات برارزش اضافه نموده از کل طلا، قیمت تمام شده برای خریدار طلا بالا رفت و تقاضا برای خرید کاهش و رکود بی سابقه ای صنف و صنعت طلا و جواهر را فرا گرفت که موجب تعطیلی بخش وسیعی از فراورینمایندگان و فروشندگان این حوزه شد.

محمدولی اظهار امیدواری کرد که اجرایی شدن این قانون سرآغاز فصل تازه و مبارکی برای رشد و ارتقا صنعت کهن طلا و جواهر در کشور شده و زمینه توسعه و پیشرفت فراوری و صادرات را در پی داشته باشد.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 3366

به "حذف مالیات بر ارزش افزوده از اصل طلا کی اجرایی می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف مالیات بر ارزش افزوده از اصل طلا کی اجرایی می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید