خیابان استقلال استانبول ، گشت و گذار و خرید در قلب تپنده شهر

به گزارش هنجس بلاگ، امروز قصد داریم به یکی از جاهای دیدنی ترکیه در شهر زیبای استانبول برویم. خیابان استقلال استانبول ، معروف ترین و شلوغ ترین خیابان استانبول، که آخرِ هفته ها، روزانه حدود سه میلیون نفر از آن بازدید می کنند. مسیری پیاده رو با ساختمان های قدیمی و مدرن که پر از مراکز خرید، رستوران و کافه است.

خیابان استقلال استانبول ، گشت و گذار و خرید در قلب تپنده شهر

در هر زمان از روز و در هر روز از سال که به این خیابان بروید آن را مملو از جمعیت خواهید یافت. به هنگام قدم زدن در آن می توانید از دیدنی موسیقی و نمایش های زیبای خیابانی نیز لذت ببرید. با خبرنگاران همراه شوید، تا با هم به این خیابان زنده و پرشور برویم و از نزدیک با آن آشنا شویم.

خیابان استقلال در کجا قرار گرفته است؟

خیابان استقلال استانبول در بخش اروپایی شهر و در منطقه ای تاریخی به نام بی اوغلو واقع شده است. این خیابان با طول حدود 4/1 کیلومتر بین میدان تکسیم(تقسیم) و ایستگاه متروی شیشانه قرار گرفته است. میدان تقسیم که در انتهای شمالی آن قرار گرفته، علاوه بر توریستی بودن، محلی برای برگزاری تجمعات اعتراضی است.

نگاهی به تاریخچه خیابان استقلال استانبول

با ورود به خیابان استقلال، ساختمان های تاریخی و رنگارنگ که نشان دهنده قدیمی بودن خیابان است، توجه شما را به خود جلب خواهند کرد. نام اولیه آن خیابان بزرگ (به ترکی استانبولی Cadde-i Kebir) بود. این خیابان از سال 1850 میلادی و در اواخر دوره عثمانی، به محلی برای سکونت خارجی ها تبدیل گشت.

ساختمان های خیابان استقلال استانبول

تأسیس سفارت های متعدد در آن باعث شد که افراد زیادی از کشورهای فرانسه، ایتالیا، انگلستان، اسپانیا، روسیه، سوئیس و یونان در این خیابان ساکن شوند. استقرار ثروتمندان و سفیران با فرهنگ ها و مذاهب مختلف، سبب به اوج رسیدن رشد و توسعه معماری در این خیابان گشت و هتل ها، عمارت ها، ساختمان های اداری، کلیساها و کنیسه های فراوانی در آن ساخته شد. در این زمان خیابان استقلال با نام فرانسوی Grand Rue De Pera (به معنی خیابان بزرگ پرا) شناخته می شد. پس از جنگ استقلال ترکیه در سال 1923 میلادی، نام آن به خیابان استقلال تغییر یافت.

معروف ترین جاذبه های گردشگری خیابان استقلال کدامند؟

این خیابانِ سنگفرش شده، زیبا و پر رفت و آمد پر از جاذبه های گردشگری است. از مراکز خرید، کافه، رستوران، شیرینی فروشی، سالن سینما، تئاتر و گرافیتی های روی دیوار گرفته تا ساختمان های قدیمی و تاریخی که می توانید به گشت و گذار و تفریح در آن ها بپردازید. بیشتر ساختمان های موجود در خیابان استقلال استانبول، قدیمی بوده و به سبک های نئوگوتیک، نئوکلاسیک، هنر نو، احیای رنسانس و اولین معماری ملی ترکی ساخته شده اند. در ادامه به معرفی تعدادی از معروف ترین جاذبه های این خیابان خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

کلیسای سنت آنتونی پادووا (St. Anthony of Padua)

کلیسای سنت آنتونی پادووا

این کلیسا که در بلوک شماره 171 خیابان استقلال قرار گرفته است برای اولین بار در سال 1725 از طریق ایتالیایی های ساکن استانبول ساخته شد. ساختمان اولیه بعدها تخریب گشت و ساختمان فعلی در سال های 1906 تا 1912 و با سبک معماری نئوگوتیک در جای آن بنا گشت. کلیسای سنت آنتونی که با نام های سنت آنتونی و سنت آنتونیو دی پادووا نیز شناخته می شود بزرگ ترین کلیسای کاتولیک رومی در استانبول است.

کلیسای سنت ماری دراپریس (St. Mary Draperis)

کلیسای سنت ماری دراپریس

این کلیسا در بلوک شماره 215 خیابان استقلال قرار گرفته است. یکی از قدیمی ترین کلیساهای کاتولیک رومی در استانبول است که در سال 1584 میلادی تأسیس شد. ساختمان کلیسا به سبک معماری نئوکلاسیک ساخته شده است.

موزه مادام توسو (Madame Tussauds)

موزه مادام توسو استانبول

مادام توسو نامِ مجسمه سازی فرانسوی است که در سال 1761 میلادی در پاریس به دنیا آمد. معروفیت او به دلیل نبوغ و مهارتش در ساخت مجسمه های مومی از چهره های معروف جهان بود. این مجسمه ها که به سبک رئال ساخته شده اند، بسیار شبیه به انسان واقعی هستند. با الهام از سبک مجسمه سازی مادام توسو و به احترام این هنرمند سرشناس، تا به امروز موزه های مختلفی به نام وی در سراسر جهان ساخته شده است. در سال 2016 میلادی، موزه مادام توسو در خیابان استقلال استانبول نیز افتتاح گشت.

موزه مادام توسو استانبول

در این موزه مجذوب کننده، مجسمه هایی از مشاهیر علمی، هنری و ورزشیِ ترکیه و جهان به نمایش گذاشته می شود که می توانید از آن ها دیدن کنید و در کنار این افراد معروف عکس بگیرید.

موزه ودات ندیم تور (Yapi kredi Vedat Nedim Tor)

ودات ندیم تور یکی از هنرمندان و روشنفکران بزرگ و برجسته کشور ترکیه است که از زمان تأسیس یاپی کردی (Yapi Kredi) تا بازنشستگی خود در سال 1977، مسئول اجرای فعالیت های فرهنگی و هنری این بانک بود. وی با برگزاری مسابقات بزرگ، انجام تحقیق، گردآوری و تألیفات متعدد در زمینه فولکلور باعث شد که یاپی کردی در بسکمک از زمینه ها پیشرو باشد.

موزه ودات ندیم تور

ودات ندیم در سال 1985 درگذشت. پس از مرگ وی و در سال 1992 میلادی، موزه ودات ندیم تور با هدف ارزیابی علمی مجموعه های بانکی و نمایش آن ها برای کمک به فرهنگ کشور افتتاح گشت. در این موزه مجموعه گسترده ای از سکه ها، مدال ها، قلاب دوزی ها، پارچه، تسبیح، ساعت و … در معرض نمایش عموم قرار می گیرد.

موزه باشگاه ورزشی گالاتاسرای

موزه باشگاه ورزشی گالاتاسرای

اولین موزه ورزشی ترکیه است که به باشگاه ورزشی گالاتاسرای -یکی از محبوب ترین و پر افتخارترین باشگاه های ترکیه- تعلق دارد. موزه گالاتاسرای در سال 1868 از طریق علی سامی ین، مؤسس این باشگاه، افتتاح گشت. هدف از ایجاد موزه، آگاهی رسانی در مورد تاریخ و سنت های باشگاه گالاتاسرای بوده است. بازدید از این مکان برای علاقه مندان به فوتبال بسیار مجذوب کننده خواهد بود.

موزه و خانه دراویش مولوی

خانه و موزه دراویش چرخان مولوی در انتهای جنوبی خیابان استقلال استانبول قرار گرفته است. این مکان در سال 1491 از طریق یکی از بزرگان عثمانی و به عنوان مکانی برای انجام مراسم باستانی سماع تأسیس شد. ساختمان اصلی در سال 1765 در آتش سوخت و در سال 1796 ساختمان کنونی در جای آن بنا گشت. در موزه دراویش مولوی می توانید مجموعه ای از اشیا و مدارک تاریخی مربوط به دراویش و مراسم سماع را مشاهده کنید. در بخشی از این موزه، تالاری وجود دارد که هنوز هم پایکوبی باستانی سماع در آن اجرا می شود که می توانید با خرید بلیت و اطلاع از زمان های اجرای آن به دیدنی این پایکوبی مسحورکننده بروید.

خیابان فرانسوی

یکی از خیابان های فرعی در خیابان استقلال استانبول است که در پشت دبیرستان قدیمی گالاتاسرای قرار گرفته است. نام اولیه این خیابانِ فرسوده و قدیمی، Cezayir (الجزایر) بود. در سال 2003 تغییراتی روی آن انجام شد و خیابان شکل تازهی به خود گرفت. سنگ فرش تازه و رنگ آمیزی ساختمان ها به رنگ های صورتی، قرمز و زرد که تداعی کننده سبک فرانسوی است، باعث شد که نام آن به خیابان فرانسوی تغییر کند. رنگ زیبا و چشم نواز ساختمان ها در این خیابان طویل، شیب دار و پلکانی اولین چیزی است که به محض ورود به آن جا توجه شما را به خود جلب می کند. خیابان فرانسوی دارای رستوران ها، کافه ها و سوغاتی فروشی های زیادی است. اجرای موسیقی زنده در کنار کافه ها و رستوران ها نیز از دیگر ویژگی های مجذوب کننده این خیابان است.

پاساژ چیچک

پاساژ چیچک در خیابان استقلال استانبول و در نزدیکی میدان تقسیم قرار گرفته است. ساختمانِ این پاساژ از نخستین بنا هایی است که در زمان امپراتوری عثمانی و به سبک اروپایی در این خیابان ساخته شده است. زمینی که ساختمان پاساژ چیچک در آن قرار گرفته است در ابتدا متعلق به یک تئاتر بود که در آتش سوزی سال 1870 میلادی به طور کامل تخریب شد. پس از آن، این زمین از طریق یک بانکدار یونانی خریداری و در سال 1876 به مرکز خرید تبدیل گشت. کلمه چیچک در ترکی استانبولی به معنای گل است.

پاساژ چیچک استانبول

پس از انقلاب روسیه در سال 1917 میلادی بسکمک از زنان اشراف زاده روسی به استانبول آمده و مغازه های گل فروشی خود را در این پاساژ افتتاح کردند. تعداد زیادِ مغازه های گل فروشی باعث شد که این مرکز خرید از آن زمان با نام پاساژ چیچک یا گل شناخته شود. در حال حاضر بیشتر معروفیت این پاساژ به واسطه کافه ها و رستوران های قدیمی آن است.

ایستگاه ریلی تونل

این ایستگاه مربوط به خط متروی زیر زمینی تونل(Tunel) و یکی از جاذبه های خیابان استقلال است. دومین خط متروی قدیمی جهان بعد از متروی زیرزمینی لندن که فعالیت خود را از ژانویه 1875 میلادی شروع کرده است. ایستگاه تونل در انتهای جنوبی خیابان استقلال استانبول قرار گرفته است.

تراموای قرمز رنگِ قدیمی استانبول

خیابان استقلال استانبول

از دیگر جاذبه های خیابان استقلال استانبول می توان به گرافیتی های زیبا و رنگارنگ در کوچه پس کوچه های آن اشاره کرد. به دیدنی نمایش و موسیقی خیابانی نشستن؛ دیدنی فیلم در سینماهایی نظیر سینما اطلس (Atlas)، سینما پینک (Pink)، سینما فیتاس (Fitas) و …؛ خرید؛ عکاسی؛ پیاده روی و خوردن غذاهای خوشمزه ترکی نیز از جمله تفریحات گردشگران در این خیابان است.

بهترین و معروف ترین مراکز خرید

خیابان استقلال فروشگاه ها، بوتیک ها و پاساژهای فراوانی دارد و یکی از بهترین مکان ها برای خرید کردن در استانبول است. شعبه هایی از برندهای معتبر جهانی و ترک در زمینه پوشاک همچون ال سی وایکیکی (LC Waikiki)، کوتون (Koton)، اچ اند ام (H & M)، زارا (Zara)، ، منگو، گپ، آدیداس، و برندهای مطرح آرایشی و بهداشتی مانند سفورا (Saphora) در این خیابان وجود دارد که می توانید از آن ها خرید کنید.

غذاها و نوشیدنی های خوشمزه

رستوران لادس

خیابان استقلال مملو از رستوران و کافه است که می توانید انواع غذاهای سنتی و نوشیدنی های مخصوص ترکی را در آن ها امتحان کنید. از بهترین رستوران های آن می توان مِکان (Mekan)، الِئوس (Eleos)، مِزه با درخت لیمو (Meze By Lemon Tree)، لادس (Lades)، هالا مانتی (Hala Manti)، استانبول 1924، کوفتِجی رامیز (Kofteci Ramiz)، استانبول 360، لبی دریا (Leb-I Derya)، فیچین (FIccIn) و … را نام برد.

رستوران مِزه با درخت لیمو

کافه اسمر (Esmer)، استیرکار (Steercar)، مادو (Mado)، امیرا (Omayra)، کافه و کتابفروشی ترکی- آلمانی (Turkish-German)، مانداباتماز (Mandabatmaz) و … نیز از معروف ترین کافه های خیابان استقلال هستند که می توانید اوقاتی را در آن ها به نوشیدن چای، قهوه و لذت بردن از انواع کیک های خوشمزه ترکی بگذرانید.

کافه مادو

در کنار این رستوران ها و کافه ها می توانید غذاهای معروف خیابانی نظیر نان سیمیت، میدیه دولما (که از ترکیب برنج و صدف تهیه می شود)، ذرت کبابی و بلوط بو داده را نیز امتحان کنید.

نان سیمیت

اگر بخواهید نان سیمیت را برایتان به کره و نوتلا آغشته می کنند و یک میان وعده عالی در حین خیابان گردی است.

نان سیمیت

میدیه دولما را داخل پوسته صدف و همراه با آبلیموی تازه سرو می کنند.

میدیه دولما

کلام آخر

دیدنی های خیابان استقلال آنقدر زیاد است که باید یک روز از سفر خود را به آن اختصاص دهید، اما ارزشِ صرفِ چنین زمانی را دارد. مطمئن باشید که بازدید از این خیابان شلوغ و پر جاذبه سفرتان را خاطره انگیزتر و فراموش نشدنی تر خواهد کرد.

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور
انتشار: 13 مرداد 1401 بروزرسانی: 13 مرداد 1401 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 3789

به "خیابان استقلال استانبول ، گشت و گذار و خرید در قلب تپنده شهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خیابان استقلال استانبول ، گشت و گذار و خرید در قلب تپنده شهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید