دستگاه قابل حمل شدت آلودگی آب را در چند دقیقه نشان می دهد

به گزارش هنجس بلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، در سال 2019، تیمی از محققان دانشگاه نورث وسترن یک سیستم تست مقرون به صرفه قیمت برای تشخیص سطح فلوراید در آب ابداع کردند. سال بعد، پروفسور جولیوس لوکس، رهبر پروژه، سیستم جدیدی را معرفی کرد که می توانست 17 آلاینده مختلف را در یک قطره آب شناسایی کند.

دستگاه قابل حمل شدت آلودگی آب را در چند دقیقه نشان می دهد

حالا این تجهیزات به روزرسانی شده تا نه تنها آلودگی ها را شناسایی کند، بلکه سطوح غلظت آنها را نیز نشان دهد. فناوری یادشده مبتنی بر طراحی حسگرهای آر ان ای است که پس از تماس با مولکول های آب فعال شده و با آنالیز طعم و مزه آن می توانند انواع باکتری ها و آلاینده های موجود در آب را شناسایی نمایند.

این گروه در ادامه بخش هایی از باکتری هایی را که در همین فرایند شناسایی نموده و می دانستند آنها قادر به چشیدن طعم آلاینده ها هستند، جدا کردند. سپس از این مکانیسم برای آزمایش وجود آلاینده ها در آب استفاده کشد. اگر یکی از 17 آلاینده مورد نظر در یک قطره آب آزمایش شده وجود داشته باشد، حسگرهای خروجی به رنگ سبز درخشنده درمی آیند.

پرفسور لوکس در این مورد می گوید: ما متوجه شدیم که چگونه باکتری ها به طور طبیعی مزه املاح و آلاینده های موجود در آب را می چشند. آنها این کار را با استفاده از جوانه های چشایی کوچکی در سطح مولکولی انجام می دهند. ما جوانه های چشایی مولکولی کوچک باکتری ها را بیرون آورده و در یک لوله آزمایش قرار می دهیم. سپس می توانیم آنها را به حسگر مبدل کنیم تا کاربر به سرعت و به راحتی ببیند که آیا آلاینده ای در آب وجود دارد یا خیر.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1401 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 3701

به "دستگاه قابل حمل شدت آلودگی آب را در چند دقیقه نشان می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاه قابل حمل شدت آلودگی آب را در چند دقیقه نشان می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید