متاورس و نقش آن در گردشگری

به گزارش هنجس بلاگ، پیش بینی شده تا دو دهه آینده #سفرها از طریق متاورس انجام شود؛ انتخاب مقصد، رزرو #هتل، پرداخت هزینه، همسفر شدن با دوستان، حضور در رویدادی خاص همگی در فضای متاورس امکانپذیر خواهد شد.

متاورس و نقش آن در گردشگری

به گزارش جهانی سفر، در سال 2018 میلادی، سازمان جهانی گردشگری موضوع (تم) خود را بر روی تحول دیجیتال متمرکز کرد که شاید بتوان از آن به عنوان اولین اشاره مستقیم و رسمی از یک نهاد بین المللی به رابطه میان گردشگری و جهانی دیجیتال یاد کرد.

به همین علت، در چند سال گذشته شاهد پیشرفت ابزارها، سخت افزارها و نرم افزارهای متنوعی بوده ایم که در عرصه گردشگری و به ویژه تولید محتوا نمود پیدا کرده اند که از آن جمله می توان به واقعیت افزوده و واقعیت مجازی و از این قبیل اشاره کرد.

توجه به گیمیفیکیشن Gamification (بازی وارسازی) و بهره برداری از آن در صنعت گردشگری هم چند وقتی است که مورد توجه واقع شده است. حال اگر به همه موارد بالا، حضور نوظهور رمزارزها را هم اضافه کنیم، متوجه می شویم که گویی جهان قرار است در همه زمینه ها وارد صحنه نوی شود که بازیگران آن نسل آینده بشر خواهند بود.

گزافه نیست اگر همه کلید واژه های مطرح شده را در بستر یک کلید واژه اصلی به نام متاورس بررسی کنیم. متاورس دربرگیرنده همه این اتفاقات نوظهور است.

بعد از این مقدمه، احتمالاً برای بسیاری از علاقمندان به سفر، یک سوال مطرح می شود و آن اینکه رابطه میان متاورس و گردشگری چگونه خواهد بود؟ متاورس چگونه آینده سفر را رقم خواهد زد؟

در خبرها آمده بود که کشور عربستان با ایجاد یک طرح نو سعی کرده است این امکان را به مسلمانان جهان بدهد که بتوانند در فضای متاورس و در خانه خود، خانه خدا را ببیند، به حجرالاسود دست بزنند و در فضای مسجدالحرمین قدم بزنند.

این خبر هرچند که در رابطه با زیارت است ولی می توان آن را با عنوان گردشگری زیارتی اعلام کرد و ابعاد متاورس و رابطه آن با صنعت گردشگری را مد نظر قرار داد.

پیش بینی می شود تا دو دهه آینده سفرها از طریق متاورس انجام شود؛ انتخاب مقصد، رزرو هتل، پرداخت هزینه، همسفر شدن با دوستان، حضور در رویدادی خاص (همچون مثال بالا در طواف خانه خدا) و … همگی در فضای متاورس امکان پذیر و شدنی خواهد بود.

در خبر دیگری آمده است که ایرلند در پی آن است که با ایجاد یک کمپین، بتواند با استفاده از بازی Game، بازی آفرینی Gamification و بازی کنندگان Gamers چشم انداز ها، تاریخ و سبک زندگی وایکینگ ها را مدل سازی و بازآفرینی کند و تجربه نوی را برای گردشگران رقم بزند. همه اینها به معنی متاورس است.

گویی فیلم ماتریکس وارد مرحله نوی می شود که بازیگرانش دیگر فقط هنرپیشه ها نیستند و گویی نقش آواتارها بیش از پیش خواهد شد. بله، تجربه زندگی مجازی یا به عبارتی تجربه زندگی دیجیتال بسیار فراگیرتر خواهد شد.

اکنون یک سوال دیگر مطرح است. برای کشوری همچون ایران که در پی رونق گردشگری است، چند نفر به این رابطه، به این تکنولوژی و به این آینده می اندیشند؟

منبع: دنیای سفر
انتشار: 21 فروردین 1401 بروزرسانی: 21 فروردین 1401 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 3684

به "متاورس و نقش آن در گردشگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متاورس و نقش آن در گردشگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید