چگونه رنگ های عایق حرارتی با فناوری نانو از هدررفت انرژی جلوگیری می کند

به گزارش هنجس بلاگ، فناوری رنگ عایق حرارتی با چسبندگی بالا روی سطوح فلزی، یکی از فناوری های نوظهوری است که از هدر رفتن انرژی و اتلاف حرارتی جلوگیری می کند.

چگونه رنگ های عایق حرارتی با فناوری نانو از هدررفت انرژی جلوگیری می کند

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، این نوع رنگ، برای مکان هایی که موضوع انرژی و کاهش هزینه تعمیر و نگهداری مهم است و در سردخانه ها، موتورخانه ها، مرغ داری ها، گاوداری ها، تانکر های حامل مواد و به طور خاص در مواردی که به دلیل ضخامت زیاد و نیاز به استفاده از چسب و مواد دیگر و نیز میعان بخار ها و خوردگی سطح فلز، عایق های سنتی ضعف دارند، اهمیت فراوانی دارد.

تولید نسل جدید عایق های حرارتی با فناوری نانو

پیشینه تولید این نوع رنگ با استفاده از مواد غیرنانویی به حدود 20 سال پیش بازمی شود و در شرایطی که تولید آن با استفاده از فناوری نانویی حتی در خارج کشور نیز تازگی دارد، این فناوری در کشور بومی ضمن بومی سازی و به تولید رسیده است.

این رنگ عایق حرارتی در زمره نسل جدید عایق های حرارتی، جایگزین عایق های سنتی و فومی، بدون آلودگی و دوست دار محیط زیست قرار می گیرد.

این محصول دانش بنیان نانویی بر پایه پلیمر های پایه آب و با نانوذرات ایروژل تولید شده و استفاده از این نانوذرات باعث کاهش ضریب انتقال حرارت و افزایش کارایی و اثرپذیری 86 درصدی محصول نسبت به نمونه های غیرنانویی شده است.

در حال حاضر آن چه در بازار داخلی با کاربرد عایق حرارتی موجود است، محصولات سنتی مانند پشم شیشه، پشم سنگ و فوم ها هستند که پایه ترکیبی کاملاً متفاوتی دارند و محصولی مشابه و منطبق با محصول گروه پوشش های محافظ پایه آب پاوان در بازار داخلی موجود نیست. چنان که اشاره شد این محصول در دنیا نیز جدید بوده و درحال توسعه و رو به پیشرفت است.

ضخامت اندک، اما پرکاربرد

کاربرد این محصول، عایق کاری حرارتی تجهیزات و سیستم ها تا 250 درجه سانتی گراد است و در دیگ های بخار، تانک های روغن، خطوط لوله های انتقال بخار و آب گرم و سیالات، شیر های تحت فشار، مبدل های حرارتی، بویلرها، منابع دوجداره، منابع انبساط، لوله های مخازن کولر های گازی و تأسیسات ساختمان ها و نیروگاه ها، دستگاه های تهویه مطبوع، کانال ها، چیلرها، کانال های تهویه هوا، مخازن برودتی، سیلو ها و انبار مواد غذایی، مرغ داری و گاوداری ها استفاده فراوانی دارد.

در بسیاری از صنایع زمان لازم برای تعمیر و نگهداری تجهیزات و تعویض لوله ها و قطعات زنگ زده و تعویض عایق های آسیب دیده، غیر از صرف هزینه مربوطه، آسیب هایی از جمله توقف تولید را موجب می شود. استفاده از عایق حرارتی ایران ساخت، تعمیر و نگهداری تجهیزات را به حداقل می رساند و صرفه اقتصادی را به همراه خواهد داشت.

ضریب انتقال حرارت بسیار کم در ضخامت کم از ویژگی های مهم دیگر این محصول به شمار می رود و این در حالی است که عایق های سنتی و فومی با ضخامت بالا کارایی دارند و مسائلی را در رابطه با فضای کار ایجاد می کنند.

سازگاری با محیط زیست

در حالی که عایق های سنتی آلاینده و سمی هستند این محصول مواد سمی و آلاینده ندارد و تعمیرپذیری، قابلیت اجرا بر روی سطوح با شکل های هندسی مختلف، عدم امکان رشد قارچ و باکتری، مقاوم بودن به اشعه UV و عوامل جوی، انعطاف پذیری بالا، مقاوم بودن به نوسانات و شوک های دمایی و انقباض و انبساط، ساختار سلولزی بسته با جذب آب پایین و مقاومت بالا در برابر نفوذ رطوبت، عدم ایجاد حساسیت و مسائل تنفسی برای مجری و نداشتن خطر آتش سوزی برخی از دیگر ویژگی های خاص این محصول است.

شرکت پمپا تولید محصولات ساختمانی را با رویکرد ارتقای محصولات با فناوری نانو با موضوع صرفه اقتصادی و کاهش آلودگی محیط زیست، برنامه ریزی کرده است و پیش بینی می شود که در نخستین سال تولید صنعتی رنگ عایق حرارتی نانویی در این شرکت 30 تن از این محصول تولید شود. به واسطه تولید رنگ عایق حرارتی نانویی تا به امروز برای 5 نفر به صورت مستقیم و 30 نفر به صورت غیرمستقیم ایجاد اشتغال شده است.

شیرگاه نیوز: شیرگاه نیوز | آخرین اخبار و رویدادهای روز دنیا

دور زمین: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 2995

به "چگونه رنگ های عایق حرارتی با فناوری نانو از هدررفت انرژی جلوگیری می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه رنگ های عایق حرارتی با فناوری نانو از هدررفت انرژی جلوگیری می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید