کرونا در ماه چقدر خرج روی دست ایرانی ها می گذارد؟

به گزارش هنجس بلاگ، استفاده از ماسک در تمام مکان های عمومی و سرپوشیده توسط ستاد ملی مبارزه با کرونا الزامی اعلام شده است؛ این یعنی باید برای حفاظت جامعه از ویروس کرونا ماسک بخرید. اگرچه شرایط مثل روز های اول نیست و ماسک به راحتی پیدا گردد یا خرید ژل ضدعفونی در داروخانه ها و سوپرمارکت ها امکان پذیر است، اما قیمت ها تغییر چندانی نکرده. ماسک های سه لایه تقریبا دانه ای دو هزار تومان قیمت دارند و در بسته های 50 تایی بین 70 تا 200 هزار تومان فروخته می شوند. دستکش های لاتکس جفتی دو هزار تومان هستند و خرید بسته های 100 تایی آن 170 تا 200 هزار خرج روی دست تان می گذارد. محلول مایع ضدعفونی کننده سطوح در دبه های دو لیتری 60 هزار تومان، ژل ضدعفونی کننده دست در بسته های 500 میلی لیتری 30 هزار تومان و اسپری الکل در بسته بندی های 500 میلی لیتری 50 هزار تومان فروخته می شوند. آنالیز ها نشان می دهد خرید چنین محصولاتی برای یک خانواده چهار نفره که مجبور است در طول روز از خانه خارج گردد و به ماسک و دستکش نیاز دارد به حدود 600 هزار تومان می رسد. در این گزارش قیمت انواع این محصولات را از برند های مختلف داخلی و خارجی آورده ایم تا کاملا مسلح به جنگ کرونا برویم.

کرونا در ماه چقدر خرج روی دست ایرانی ها می گذارد؟

قیمت انواع ماسک تنفسی؛ دو هزار تومان برای سه لایه ها

ماسک های سه لایه پزشکی که به آن ماسک جراحی هم می گویند، در بسته های 50 تایی حداقل 100 هزار تومان قیمت دارند. مثلا ماسک های برند پاک ماسک با چنین قیمتی فروخته می شوند. البته انواع ارزان تری مثل ماسک سه لایه پرستاری 50 تایی به قیمت 70 هزار تومان هم در بازار پیدا می گردد. ماسک برخی برند ها کمی گران تر است. ماسک تنفسی 50 عددی برند نفس 230 هزار تومان است و این یعنی هر عدد ماسک سه لایه این برند، حدود چهار هزار و 600 تومان قیمت دارد. یکی دیگر از برند ها هم ماسک سه لایه را در بسته های 50 تایی حدود 160 هزار تومان می فروشد. با این حساب می توان گفت بازه قیمت هر بسته از این ماسک ها بین 70 تا 230 هزار تومان متغیر است. از طرف دیگر ماسک های غیر کارخانه ای که به صورت تکی در بسته ها پلاستیکی فروخته می شوند، عموما دانه ای هزار و 500 تومان قیمت دارند. احتمالا اگر این روز ها مترو سوار شده باشید، فروشنده های این ماسک ها را در ورودی ایستگاه ها مشاهده نموده اید.

به گزارش خبرنگاران، برخی ترجیح می دهند برای ایمنی بیشتر و پیشگیری مطمئن تر در برابر انتقال ویروس از ماسک N95 استفاده نمایند. آنطور که وزارت بهداشت می گوید ماسک های سوپاپ دار که به اشتباه آن ها را فیلتردار صدا می کنیم و ماسک های N95 را هم شامل می شوند، گزینه خوبی برای پیشگیری از انتقال ویروس نیستند. چراکه بازدم افراد به وسیله سوپاپ این ماسک ها به راحتی خارج می گردد و جلوی انتقال ویروس را نمی گیرد. همچنین اخیرا مسئولان وزارت بهداشت اعلام نموده اند به دنبال جمع آوری این نوع ماسک ها از بازار هستند. ماسک های N95 در فروشگاه ها عموما 15 هزار تومان قیمت دارند و حداکثر قیمت آن ها به حدود 25 هزار تومان می رسد. ماسک های N99 که با ضریب بیشتری از ورود ریزگرد ها به ریه جلوگیری می نمایند هم تقریبا 25 تا 40 هزار تومان فروخته می شوند. این ماسک ها بیشتر در روز های آلوده به کارمان می آیند چراکه از ورود ریزگرد ها جلوگیری می نمایند و بازدم به راحتی از سوپاپ ماسک عبور می نماید.

ماسک های پارچه ای که بعضا آن ها را به خاطر قابلیت شستشو نسبت به دیگر انواع ماسک ترجیح می دهند، در بازار حدود 15 هزار تومان است. این ماسک ها از پارچه های ساده ساخته شده اند. ماسک های پارچه ای نانو قیمت خیلی بالاتری دارند و بعضا حدود 30 هزار تومان فروخته می شوند. از نمونه آن ها می توان به ماسک تنفسی برند های ریمکس و نانوکسین اشاره نمود که هر دانه ماسک پارچه ای نانو آن ها 30 هزار تومان قیمت دارد. قیمت برخی از آن ها مثل ماسک پارچه ای یحیی با فیلتر پنج لایه به 41 هزار تومان می رسد.

قیمت ژل ضدعفونی نماینده دست؛ 30 هزار تومان برای 500 میلی لیتری ها

ژل ضدعفونی نماینده فوری دست در بسته بندی های 500 میلی لیتری عموما 30 هزار تومان قیمت دارد. ژل ضدعفونی درما کلین یکی از پرفروش هاست که در بازار و داروخانه ها با همین قیمت فروخته می گردد. ژل پادینا در بسته های عظیمتر 750 میلی لیتری 45 هزار تومان قیمت دارد. برخی برند ها گران تر هستند. مثلا قیمت بسته بندی های 500 میلی لیتری ژل ضدعفونی نماینده درموسپت تقریبا 55 هزار تومان است و قیمت بسته بندی های یک لیتری این برند به حدود 80 هزار تومان می رسد. برند سپتی ژل بسته های 500 میلی لیتری ژل ضدعفونی نماینده الکلی را 58 هزار تومان قیمت گذاری نموده است. ژل ضدعفونی نماینده 450 میلی لیتری اکتیو هم در فروشگاه ها حدود 40 هزار تومان است. قیمت برند های خارجی خیلی بالاتر از این حرف هاست. برای مثال بسته بندی 250 میلی لیتری ژل ضدعفونی نماینده لافرش تقریبا 95 هزار تومان فروخته می گردد.

قیمت بسته بندی های کوچک ژل ضدعفونی نماینده دست با حجم 100 میلی لیتر عموما شش هزار تومان است. مثلا ژل دست 100 میلی لیتری آتوسا چنین قیمتی دارد. البته برخی برند ها مثل بس، ژل های 60 میلی لیتری را شش هزار تومان می فروشند. اوه هم ژل پاک نماینده و ضدعفونی نماینده دست را در بسته های 80 گرمی با قیمت هشت هزار تومان به بازار عرضه نموده است. ژل کنز با عصاره آلوئه ورا هم در بسته های 60 میلی لیتری 10 هزار تومان فروخته می گردد. از جمله محصولات دیگر برند ها می توان به ژل 50 گرمی سروینا با قیمت هشت هزار تومان، ژل 100 میلی لیتری فورمس با قیمت هشت هزار تومان و ژل 60 میلی لیتری رافونه با قیمت 14 هزار تومان اشاره نمود.

قیمت اسپری الکل؛ 50 هزار تومان برای 500 میلی لیتر

محلول ضدعفونی نماینده حاوی الکل در دبه های عظیم عموما لیتری 50 هزار تومان قیمت دارند. مثلا دبه 10 لیتری محلول ضدعفونی نماینده دست بوژنه 500 هزار تومان فروخته می گردد. قیمت بسته بندی های کوچک گران تر تمام می گردد. مثلا محلول ضدعفونی نماینده دست با الکل 70 درصد پانکل در بسته های 250 میلی لیتری 21 هزار تومان است. اسپری الکل همین برند در بسته بندی 120 میلی لیتری 18 هزار تومان فروخته می گردد و اسپری 500 میلی لیتری آن 50 هزار تومان قیمت دارد.

قیمت ضدعفونی نماینده سطوح؛ 120 هزار تومان برای دبه های چهار لیتری

محلول ضدعفونی نماینده سطوح دو لیتری سورولیت دو لیتری 60 هزار تومان و چهار لیتری 120 هزار تومان است. دبه های چهار لیتری محلول ضدعفونی نماینده ماسیس هم تقریبا 90 هزار تومان قیمت دارد. این محلول ها با برند جانسو در دبه های 3.5 لیتری با قیمت 135 هزار تومان فروخته می گردد. محلول ضدعفونی نماینده برند بست در بسته های 500 گرمی هم 30 هزار تومان قیمت دارد. توجه داشته باشید که روی بسته بندی برخی از این محلول ها گفته شده آن ها هم برای سطوح و هم برای دست قابل استفاده هستند، اما بهتر است برای ضدعفونی کردن دست ها سراغ محلول های مخصوص بروید.

قیمت دستکش؛ دو هزار تومان برای انواع لاتکس

دستکش های یکبار مصرف نایلونی در بسته های 100 تایی عموما کمتر از 10 هزار تومان قیمت دارند. مثلا دستکش نایلونی سایز کوچک مخصوص بچه ها برند بکر هشت هزار و 500 تومان است. بسته های 100 تایی دستکش نایلونی پویا هم تقریبا پنج هزار تومان فروخته می گردد. خیلی ها ترجیح می دهند سراغ این مدل دستکش های نایلونی نروند. چراکه به راحتی پاره یا سوراخ می شوند و همچنین در مدت کوتاهی دستتان داخل آن ها عرق می نماید. در طرف مقابل دستکش های لاتکس که بعضا به آن ها دستکش مخصوص جراحی هم می گویند گزینه های بهتر، اما گران تری هستند. آن ها حالت کشی دارند و کامل به سطح دست می چسبند. با این حساب کار کردن با آن ها خیلی راحت تر است. دستکش لاتکس عموما هزار و 700 تا دو هزار تومان به ازای هر جفت قیمت دارد. مثلا دستکش لاتکس برند نیتکس در بسته های 100 تایی 170 هزار تومان است. دستکش های همین برند در برخی فروشگاه ها تا 200 هزار تومان فروخته می گردد. دستکش های لاتکس برند اپ پرفکت هم 17 هزار تومان است. دستکش های نیتریل گران تر هستند. مثلا دستکش نیتریل مای گلاو در بسته های 100 تایی 374 هزار تومان است و این یعنی هر جفت آن سه هزار و 740 تومان قیمت دارد.

خرید ماسک و ژل چقدر خرج روی دست ایرانی ها می گذارد؟

مرکز آمار می گوید هزینه های بهداشت و درمان خانواده ها در خردادماه 99 نسبت به مدت مشابه یک سال قبل 24 درصد افزایش داشته است. این هزینه ها ماهانه حدود سه درصد بیشتر می شوند و می توان تاثیر اخبار مربوط به کرونا را روی چنین هزینه های مشاهده کرد.

آنالیز های ما نشان می دهد یک خانواده چهار نفره که همگی آن ها روزانه در رفت و آمد هستند و ماسک و دستکش لازم دارند، برای خرید محصولات بهداشتی در ماه رقمی حدود 600 هزار تومان خرج می نمایند. اعضای این خانواده احتمالا هر کدام در روز یک جفت دستکش و یک عدد ماسک مصرف می نمایند و اگر قیمت ماسک و دستکش را دو هزار تومان در نظر بگیریم، هزینه ماهانه چنین خانواده ای برای تهیه این دو قلم حدود 480 هزار تومان خواهد بود. تقریبا دو ماه طول می کشد تا یک بسته ژل ضدعفونی نماینده دست 500 میلی لیتری برای یک نفر تمام گردد. البته به شرطی که چندان وسواسی نباشد. با توجه به قیمت 30 هزار تومانی هرکدام از این ژل های 500 میلی لیتری، یک خانواده چهار نفره در ماه حدود 60 هزار تومان برای خرید ژل هزینه می نماید. علاوه بر این باید هزینه 60 هزار تومانی برای خرید یک دبه دو لیتری محلول ضدعفونی نماینده سطوح را هم در نظر بگیریم. مجموع این هزینه ها یعنی 480 هزار تومان برای دستکش و ماسک، 60 هزار تومان برای ژل دست و 60 هزار تومان برای محلول ضدعفونی نماینده سطوح به حدود 600 هزار تومان در ماه می رسد. این رقم تا حدودی دست بالا محاسبه شده است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: فرارو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 1343

به "کرونا در ماه چقدر خرج روی دست ایرانی ها می گذارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا در ماه چقدر خرج روی دست ایرانی ها می گذارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید