کشت بیش از هزار هکتار خربزه زیر پلاستیکی در مشهد

به گزارش هنجس بلاگ، مدیر جهاد کشاورزی مشهد گفت: سطح زیر کشت خربزه زیر پلاستیکی در مشهد بیش از هزار هکتار است که از 20 اسفند شروع و تا دهه دوم فروردین ادامه دارد.

کشت بیش از هزار هکتار خربزه زیر پلاستیکی در مشهد

امید طهماسبی زاده مدیر جهاد کشاورزی مشهد در گفت و گو با خبرنگار از ، گفت: کشت زیر پلاستیکی مزایایی دارد از جمله زود رس شدن محصول و عرضه خارج از فصل محصول به بازار و فروش آن با قیمت مناسب و صرفه اقتصادی، صرفه جویی در مصرف آب از طریق جلوگیری از تبخیر سطحی خاک و حفظ رطوبت در عمق خاک دارد.

او ادامه داد: کاهش هزینه های تولید از طریق کاهش نیاز به نیروی کارگری و کاهش عملیاتی نظیر مبارزه با علف های هرز وکاهش مصرف نهاده ها و امکان کشت دوم محصولاتی نظیر ذرت و کنجد پس از برداشت محصول جالیزی و نهایتاً استفاده بهینه از پتانسیل تولید زمین، سازگاری ارقام موجود مانند انواع خربزه های آناناسی و مشهدی با این شیوه می باشد.

مدیر جهاد کشاورزی مشهد گفت: باقی ماندن بقایای نایلون در زمین از معایب این روش می باشد که ضمن ایجاد آلودگی در محیط زیست به مرور با قرار دریافت بخشی از آن ها در زیر خاک و منطقه توسعه و فعالیت ریشه در رشد و نمو گیاه اختلال ایجاد کرده و از عملکرد زراعی می کاهد و رفته رفته یک قطعه زمین مرغوب و پربازده به زمین نامرغوب تبدیل می شود.

طهماسبی زاده اضافه کرد: جذب تشعشعات خورشیدی توسط نایلون باعث افزایش دما در زیر نایلون و داخل خاک شده و اختلالاتی را در فعالیت ریشه و گیاه به وجود می آورد.

او شرح داد: کشاورزان از پوشش های قابل تجزیه و گیاهی به جای نایلون استفاده کنند، در صورت استفاده از نایلون نسبت به جمع آوری پلاستیک ها بعد از برداشت اقدام کنند.

در روش کشت زیر پلاستیک کشاورزان یک لایه از نایلون شفاف یا کدر بعرض یک تا یک متر ونیم را پشت تراکتوری روی لبه های پشته ها وفارو جوی می کشند ولبه های آن را برای ثابت شدن در سطح زمین با خاک می پوشانند، پس از دو تا سه برگی شدن بوته ها از محل رویش بذر ها نایلون را به اندازه خروج گیاه شکاف دایره ای شکل ایجاد کرده و بقیه نایلون به همان صورت تا برداشت محصول باقی می ماند و پس از برداشت نایلون ها از مزرعه خارج می شود.

/ف.ح

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 644

به "کشت بیش از هزار هکتار خربزه زیر پلاستیکی در مشهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشت بیش از هزار هکتار خربزه زیر پلاستیکی در مشهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید