کشف اولین مورد کرونای انگلیسی در ایران

به گزارش هنجس بلاگ، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از کاهش تعداد فوتی های روزانه کرونا به 98 نفر و شناسایی اولین فرد مبتلا به ویرس جهش یافته انگلیسی در کشور اطلاع داد اما از مردم خواست وحشت نکنند چون اوضاع تحت کنترل است.

کشف اولین مورد کرونای انگلیسی در ایران

سعید نمکی روز سه شنبه در ارتباط آنلاین از محل رصد خانه سلامت وزارت بهداشت گفت: قرار بود اولین مواردی که از هر نوعی از ویروس موتاسیون یافته انگلیسی است در کشور کشف می گردد به مردم اعلام کنیم. متاسفانه اولین مورد کووید 19 موتاسیون یافته انگلیسی را در یک هموطن که از انگلیس آمده بود بعد از مدتها رصد پیدا کردیم که در یکی از بیمارستانهای خصوصی بستری بود و با بستری های مکرر تست کووید 19 وی از نوع موتاسیون یافته تایید شد.

او اضافه کرد: خوشبختانه حال این بیمار خوب است و چون از روز نخست مطلع و هوشیار بود و با تست پی سی آر مثبت به ایران آمده بود و خود را ایزوله نموده بود، کسی از اطرافیان او به این ویروس مبتلا نشده است و با غربالگری که از نزدیکان این بیمار انجام شد هیچ موردی از این ویروس در فرد دیگری در کشور پیدا نشد.

نمکی گفت: خبری هم در رسانه منتشر شده بود که یکی از همکاران ما در کرمانشاه به ویروس جهش یافته انگلیسی مبتلا شده که بعد از تست از این فرد معین شد صحت ندارد و از بیش از 240 نفر از افرادی که با او ارتباط داشتند نیز تست گرفته شد و هیچ موردی از ابتلا به این ویروس پیدا نشد.

او اضافه کرد: بنابراین به جز همان یک نفری که اعلام نمودیم هیچ مورد دیگری از فرد مبتلا به ویروس جهش یافته انگلیسی تا به امروز در کشور شناسایی نشده و حال این مریض هم خوب است و اگر هر مورد دیگری باشد به سرعت به مردم و سازمانهای تخصصی بین المللی اعلام می کنیم. البته این شرایط به معنای این نیست که خطر وجود ندارد بلکه باید خیلی مراقب باشیم و دچار سهل انگاری نشویم و به جد پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم.

نوع جدید ویروس کرونا که برای اولین بار ماه گذشته در انگلیس مشاهده شد، اکنون در بسیاری از کشورها گسترش یافته است؛ این ویروس به احتمال زیاد توسط مسافرانی که نامطلعانه این مهاجمان میکروسکوپی را با خود حمل می کردند، منتقل شده است.

این گونه نوع جدید که B.1.1.7 نام دارد در منطقه جنوب شرقی انگلیس سرچشمه گرفته است؛ طبق گزارش جدیدی از کالج ایمپریال لندن، قرنطینه ماه نوامبر (آذر ماه) در انگلیس، در پیشگیری از گسترش این ویروس که بیشتر در جوانان زیر 20 سال شایع است، کار چندانی نکرد.

سازمان جهانی بهداشت اعلام نمود که نوع جدید این ویروس مسوول بیش از نیمی از عفونت های جدید در انگلیس است، نوع جدید ویروس کرونا اکنون در دهها کشور از جمله آمریکا وجود دارد که در کلرادو، کالیفرنیا و فلوریدا افراد را آلوده نموده است.

در اروپا، این ویروس در بلژیک، فرانسه، آلمان، ایرلند، ایتالیا، هلند، نروژ، اسپانیا، سوئد و سوئیس مشاهده شده است، این ویروس در آسیا، استرالیا، خاورمیانه و آمریکای جنوبی نیز شناسایی شده است.

مایکلین دوکلف خبرنگار بهداشت جهانی NPR (رادیوی ملی عمومی آمریکا) گفت: این نسخه جدید ویروس کرونا از قبل جهش یافته و 17 جهش در آن مشاهده شده است.

قدرت انتشار ویروس کرونای انگلیسی 55 درصد بیشتر از نوع مشابه این ویروس است.

منبع: فرارو
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 23 بهمن 1399 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 2434

به "کشف اولین مورد کرونای انگلیسی در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف اولین مورد کرونای انگلیسی در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید