کشف باورنکردنی؛ حالتی از آب که همزمان هم مایع است و هم جامد

به گزارش هنجس بلاگ، دانشمندان می گویند سیاره نپتون دارای اندازه زیادی یخ سوپریونیک در نزدیکی مرکز خود است و نحوه شکل گیری آن یک ماده شیمیایی نیست، بلکه یک تغییر ساختاری در آب است. یخ سوپریونیک حالتی تازه کشف شده از آب است که همزمان هم جامد است و هم مایع.

کشف باورنکردنی؛ حالتی از آب که همزمان هم مایع است و هم جامد

خبرنگاران| سیاره نپتون سبب کشف باورنکردنی به وسیله دانشمندان را شده است به عبارت دقیق تر، برای اولین بار در تاریخ، دانشمندان توانسته اند یخ سوپر یونیک موجود در سیاره نپتون یا اورانوس را در آزمایشگاه بازسازی نمایند، شاهکاری که تا به امروز برای محققان کاملا غیرممکن بوده است. یخ سوپریونیک حالتی تازه کشف شده از آب است که همزمان هم جامد است و هم مایع.

گفته می گردد سیاره نپتون در نزدیکی مرکز خود یخ فراطبیعی تشکیل داده است و دانشمندان پس از دریافت اطلاعات تحقیقاتی از این سیاره، برای اولین بار این نوع یخ را کشف کردند. بر اساس این کشف باورنکردنی موسوم به یخ سوپریونیک در سیاره نپتون، دانشمندان می گویند حالت تازهی از آب را کشف نموده اند که تا آن موقع فکر نمی کردند بتوان آن را تایید کرد و احیا کرد. حالتی از آب که در آنِ واحد هم مایع است و هم جامد.

نپتون: کشف تاریخی باورنکردنی بشر

سیاره نپتون فشار بسیار زیادی در نزدیکی هسته خود دارد، بنابراین دانشمندان برای بازسازی یخ سوپریونیک، آب را بین دو الماس قرار دادند و آن ها را به یک دیگر فشار دادند. برای تکمیل این فرآیند، آن ها از لیزری با هدف الماس برای گرم کردن آب استفاده کردند و موقعیت نزدیک به هسته سیاره نپتون را شبیه سازی کردند، بنابراین ما در خصوص یک کشف تاریخی صحبت می کنیم که در آینده برای بشر مفید خواهد بود.

زمانی که دانشمندان یک موج شوک را به وسیله یک قطره آب ارسال کردند، یخ سوپریونیک تنها برای یک لحظه کوتاه دیده شد، اما در مطالعه تازهی که در مجله Nature Physics منتشر شد، دانشمندان راهی برای مطالعه قابل اعتماد این نوع یخ پیدا کردند و توانستند ویژگی های این یخ تازه را بسیار دقیق ترسیم کنیم، که فاز تازهی از ماده است.

مدت ها قبل نتایج محاسبات عددی و مدل های کامپیوتری نشان دهنده رفتار غیرمتعارف یخ در فشار بسیار بالا بوده است. بر اساس این محاسبات وقتی آب تحت فشار خیلی زیاد قرار می گیرد، در آن یون های هیدروژن شبیه به مایع ایجاد می شوند که به وسیله لایه ای از اکسیژن جامد محصور شده اند.

محققان در تحقیقات تازه یخ را تحت فشار 200 گیگاپاسکال و در دمای 5000 درجه کلوین به مایع تبدیل کرند و دریافتند هنگامی که یخ تحت فشار بسیار زیاد قرار می گیرد، در دمای بسیار بالا نیز به صورت جامد باقی می ماند.

دانشمندان می گویند سیاره نپتون دارای اندازه زیادی یخ سوپریونیک در نزدیکی مرکز خود است و نحوه شکل گیری آن یک ماده شیمیایی نیست، بلکه یک تغییر ساختاری در آب است. بازتولید آن در آزمایشگاه به وسیله دانشمندان قابل توجه است، اما تا زمانی که به سیاره نپتون برسیم و یخ سوپریونیک آنجا را تجزیه و تحلیل کنیم، متاسفانه همه چیز در سطح تئوری باقی خواهد ماند.

سیاره نپتون مطمئناً مرکز اکتشافات بسیار مهم دیگری خواهد بود، اما باید دید تا چه حد می توان تصاویر واضحی از آنجا مشاهده کرد یا نمونه هایی از آن گرفت.

منبع: presstories.com

منبع: فرادید
انتشار: 15 دی 1400 بروزرسانی: 15 دی 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 3592

به "کشف باورنکردنی؛ حالتی از آب که همزمان هم مایع است و هم جامد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف باورنکردنی؛ حالتی از آب که همزمان هم مایع است و هم جامد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید