کشف جدیدی از اجداد اسرارآمیز انسان

به گزارش هنجس بلاگ، دانشمندان شواهدی از انسان های مرموز باستانی را کشف نموده اند که حدود 500 هزار سال پیش در آفریقا می زیسته اند و از نظر ژنتیکی با انسان های امروزی ارتباط دارند. وجود این اجداد اسرارآمیز به وسیله محققانی کشف شد که در حال مطالعه ژن های چهار جمعیت آفریقای غربی بودند.

کشف جدیدی از اجداد اسرارآمیز انسان

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایندپندنت، طبق برآوردهای دانشمندان، احتمالا تا 19 درصد از تبار ژنتیکی انسان امروزی، از این جمعیت باستانی گرفته شده است. با این حال، هویت این انسان های باستانی - یعنی گونه های اولیه بشر که نسل آن ها منقرض شده، نامشخص است. سریرام سانکارارامان، یکی از اعضای این تیم تحقیق، به رادیو ان پی آر آمریکا گفت: به همین علت ما از اصطلاح شبح استفاده می کنیم و این گروه را جمعیت شبه می نامیم.

دانشمندان می دانند نئاندرتال ها و دنیسووا ها - که گونه های دیگر انسان های باستانی هستند - در ایجاد ساختار ژنتیکی انسان مدرن امروزی در خارج از آفریقا نقش داشته اند. اما طبق متن مقاله ای که این محققان در مجله پیشرفت های علم منتشر نموده اند، نقش انسان تباران باستانی در شکل گیری تنوع ژنتیکی مردمان امروز آفریقا هنوز مبهم است.

آقای سانکارارامان و همکار او، آرون دورواسولا، می گویند: تجزیه و تحلیل های ما تأیید می نماید که یک جمعیت شبح باستانی در شکل گیری تبار ژنتیکی جوامع امروزی غرب آفریقا نقش داشته است. محققان معتقدند که این گونه باستانی مرموز، احتمالا حدود 625 هزار سال پیش از اجداد نئاندرتال ها و انسان مدرن منشعب گشته و اجداد مردمان کنونی غرب آفریقا، هزاران سال پیش از آن ها زاده شده اند. دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا ژن های چهار جمعیت را تجزیه و تحلیل کردند: دو گروه از نیجریه، یک گروه از سیرالئون و گروهی دیگر از گامبیا.

این دستاورد علمی در پی کشف خانه اجدادی همه انسان ها در سال گذشته مطرح می شود. براساس یک مقاله تحقیقاتی که در مجله Nature به چاپ رسیده است، قدیمی ترین اجداد انسان خردمند - تنها گونه به جامانده از نژاد انسان - به منطقه ای در شمال بوتسوانا برمی شود.

منبع: فرارو
انتشار: 27 شهریور 1400 بروزرسانی: 27 شهریور 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 3475

به "کشف جدیدی از اجداد اسرارآمیز انسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف جدیدی از اجداد اسرارآمیز انسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید