یاری بی نظیر فناوری به فرد فلج چهار اندام

به گزارش هنجس بلاگ، یک فرد فلج چهار اندام که کمترین حرکت و احساس در اندام خود را دارد، برای اولین بار پس از 30 سال توانست با یاری یک جفت بازوی رباتیک به خودش غذا بدهد و نکته جالب این است که این فرد این کار را با استفاده از ذهن خود انجام می دهد.

یاری بی نظیر فناوری به فرد فلج چهار اندام

رابرت بوز چمیولوسکی (Robert Buz Chmielewski) زمانیکه نوجوان بود، هنگام موج سواری سانحه ای برای وی رخ داد و فلج شد؛ اما در سال 2019 وی تحت یک عمل جراحی 10 ساعته نهاده شد تا پزشکان 6 الکترود را برای کنترل یک جفت بازوی رباتیک در مغز او قرار دهند.

چمیولوسکی با یاری محققان دانشکده پزشکی جانز هاپکینز اکنون قادر است با هر دو بازوی مصنوعی خود کار کند و آنها را برای انجام کارهای جداگانه حرکت دهد و اکنون برای مثال می تواند خودش با یاری این دست ها یک کیک در دهان خودش بگذارد.

وی گفت: اینکه از افکارم برای دستور دادن به اندام های روباتیک و حرکت آنها برای غذا دادن به خودم استفاده می کنم، بسیار جالب است.

من می خواستم بتوانم کارهای بیشتری از آن انجام دهم. او زمانیکه 16 ساله بود هنگام موج سواری در مریلند حادثه ای برای وی رخ داد و این امر باعث شد وی از شانه ها به سمت پایین فلج گردد.

اما در سن 49 سالگی او داوطلب برنامه تحقیق با جانز هاپکینز (research program with Johns Hopkins) شد. هنگامی که در سال 2019 تحت عمل جراحی نهاده شد، هدف از این عمل آن بود که حس در دست های او بهبود پیدا نموده و کمی افزایش یابد و این امر به او توانایی کار با بازوهای مصنوعی رباتیک را بدهد.

اندازه هر آرایه دو و نیم اینچ مربع است و در زیر لبه های کوچکی دارد. سه الکترود به بازوهای چپ و راست وی متصل می شوند و بقیه نیز به نواحی مغزی متصل هستند تا بازخورد حسی را در انگشتان دست مصنوعی پخش می نمایند.

تنها چند ماه پس از عمل جراحی، وی توانست بازوهای رباتیک را به وسیله واسط مغز و رایانه که توسط آزمایشگاه فیزیک کاربردی جانز هاپکینز (APL) ساخته شده بود، کنترل کند.

پابلو سلنیک(Pablo Celnik)، مدیر طب فیزیکی و توانبخشی این دانشگاه و یکی از اعضای تیم تحقیقاتی، گفت: این نوع تحقیق که معروف به واسط مغز و رایانه (BCI) است، در بیشتر موارد فقط بر روی یک بخش تمرکز دارد و اینجا تمرکز بر روی یک بازو بود که از یک طرف مغز کنترل می گردد.

دانشمندان این پروژه قصد داشتند تا یک سیستم حلقه بسته طراحی نمایند که تلفیق هوش مصنوعی، رباتیک و واسط مغز و رایانه باشد.

این مرد با استفاده از این سیستم توانست دو بازو را دستکاری نموده و حرکت دهد و کارهای مختلفی را انجام دهد که این کارها شامل نگه داشتن کیک روی بشقاب و برش دادن آن است و سپس بازوی دیگر به وی اجازه می دهد تا غذای خود را بخورد.

دیوید هندلمن (David Handelman)، یک متخصص رباتیک ارشد گفت: با ترکیب سیگنال های واسط مغز و رایانه با رباتیک و هوش مصنوعی، ما به انسان اجازه می دهیم تا روی قسمت هایی از مغز که بیشترین اهمیت را دارند، تمرکز کند.،ایسنا

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 2405

به "یاری بی نظیر فناوری به فرد فلج چهار اندام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یاری بی نظیر فناوری به فرد فلج چهار اندام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید