گزارش فیبا از ظهور قدرت جدید در بسکتبال آسیا، تاج و تختی که به ایران رسید

به گزارش هنجس بلاگ، فدراسیون جهانی بسکتبال در گزارشی به فرایند پیشرفت و ارتقای این رشته در ایران پرداخت.

گزارش فیبا از ظهور قدرت جدید در بسکتبال آسیا، تاج و تختی که به ایران رسید

به گزارش خبرنگاران، فدراسیون جهانی بسکتبال با انتشار مطلبی به بررسی ارتقای ایران از یک تیم میان رده آسیایی به بهترین تیم قاره کهن پرداخته است. در این گزارش آمده است:

در اوایل قرن بیست و یکم و سال 2000 میلادی، سلطه بسکتبال چین بر قاره آسیا کاملاً مشخص بود. چینی ها از 13 دوره مسابقات کاپ آسیا در 11 دوره قهرمان شده بودند. آنها به ندرت می باختند و اگر هم این اتقاق می افتاد به اختلافی بسیار کم بود.

خاتمه سلطه چین بر بسکتبال آسیا، خیلی بعید به نظر می رسید، این در حالی است که یائو مینگ آماده می شد تا در کانون توجه قرار گیرد. در همین حال و در سوی دیگر قاره آسیا، یک مدعی جدید خود را برای دریافت تاج و تخت از چینی ها آماده می کرد.

بهترین نتیجه تیم ملی بسکتبال ایران در دهه 80 و 90 کسب عنوان چهارمی آسیا بود، در حالی که پیش از این همیشه در مکان های ششم تا دوازدهم قرار می گرفت. درخشش بسکتبال ایران از مسابقات زیر 18 سال آسیا در سال های 2002 و 2004 آغاز شد. تیم بزرگسالان ایران در آن مقطع زمانی هرگز قادر نبود نتایجی را نوجوانان ایرانی کسب کردند، تکرار کند، اما همین نوجوانان نوید روزهای خوبی را برای تیم ملی بزرگسالان ایران می دادند.

تیم ایران در مسابقات سال 2005 با عملکرد نه چندان درخشان حامد حدادی و آیدین نیکخواه فقید، عملکرد نسبتاً خوبی داشت.

تیم ملی ایران در بازی های آسیایی 2006 به نخستین مدال خود در 50 سال اخیر رسید و روی سکوی سوم ایستاد. این مدال با حضور بازیکنانی مثل کامرانی، حدادی، افاق، برادران نیکخواه و در کنتر جوانانی مثل اوشین ساهاکیان و امیر امینی با هدایت رایکو تورومن به دست آمد.

تیم ملی لبنان در سال 2007 از حضور بازیکنان شاخصی مثل برایان بشارا، رونی فاهد، فادی الخطیب و جو ووگل سود می برد که در اوج آمادگی و قدرت بودند. تنها بدشانسی آنها در راستا قهرمانی، قرار دریافت مقابل ایران در فینال بود. حدادی در بازی فینال به اعتقاد دراگان راکا، سرمربی لبنان با کسب 31 امتیاز و 10 ریباند، بهترین بازی دوران ورزشی خود را انجام داد. اوج عملکرد حدادی، پرتاب میانه زمین او بود که در ثانیه آخر نیمه نخست وارد سبد لبنان شد. این برای نخستین بار بود که کاپ قهرمانی آسیا به غرب قاره کهن می رفت.

شاهکار ایران در سال 2008 با قهرمانی مجدد در تورنمت قاره ای و صعود به جمع 12 تیم المپیکی پس از 60 سال تکمیل شد. پس از این بود که حامد حدادی به NBA رفت و صمد نیکخواه فرصت بازی در لیگ فرانسه را پیدا کرد.

نسل طلایی بسکتبال ایران، راه قرار دریافت در قله آسیا را آموخته و الگویی برای نسل آینده شده بود. حضور بهنام یخچالی، ارسلان کاظمی (نخستین ایرانی درفت شده در NBA) نوید نیکتاش، مایک رستم پور و آرون گرامی پور نیز حضور ایران در صدر قاره آسیا را تضمین کرد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 1363

به "گزارش فیبا از ظهور قدرت جدید در بسکتبال آسیا، تاج و تختی که به ایران رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش فیبا از ظهور قدرت جدید در بسکتبال آسیا، تاج و تختی که به ایران رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید