آیا تست های آزمایشگاهی ویروس کورونا خطا دارند؟

به گزارش هنجس بلاگ، گزارش ها در این باره که تست های آزمایشگاهی کورونا به اشتباه افراد را عاری از ویروس نشان می دهند، نگرانی های شدیدی ایجاد کرده است.

آیا تست های آزمایشگاهی ویروس کورونا خطا دارند؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از بی بی سی گزارش ها در چند کشور نشان می دهد تا شش نفر که در ابتدا آزمایش شان برای ویروس کورونا منفی بوده است، در نهایت مبتلا به ویروس کورونا تشخیص داده شده اند.

مقامات در استان هوبی چین- کانون شیوع بیماری در چین به جای استفاده از تست های برای تایید نهایی مبتلا بودن افراد به ویروس کورونا، افراد علامت داری را که تصاویر رادیوگرافی شان هم عفونت ریه را نشان می دهد، جزو مبتلایان به ویروس به حساب می آورند.

در نتیجه حدود 15000 مورد جدید بیماری- یک چهارم همه موارد در این همه گیری- فقط در یک روز گزارش شد.

  • این تست ها چگونه عمل می کنند؟

این تست ها با بررسی کد ژنتیکی ویروس عمل می کنند.

نمونه ای از بیمار گرفته می شود. بعد در آزمایشگاه رمز ژنتیکی ویروس از نمونه استخراج می شود و به طور مکرر کپی می شود تا مقدارهای اندک آن به حد قابل شناسایی و تعیین نوع برسد.

این تست ها که اصطلاحا RT-PCR (ترانس کریپتاز معکوس- واکنش زنجیره ای پلی مراز) نامیده می شود، به طور گسترده ای در پزشکی برای تشخیص ویروس هایی مانند اچ آی وی و آنفلوانزا به کار می فرایند و معمولا بسیار قابل اعتماد است.

دکتر ناتالی مک درموت، از کینگز کالج لندن، می گوید: اینها عموما تست هایی بسیار عالی هستند، میزان مثبت کاذب پایین و میزان منفی کاذب پایینی دارند.

  • آیا واقعا این تست ها خطا دارند؟

یک بررسی منتشر شده در ژورنال رادیولوژی گزارشی از 167 بیمار را منتشر کرد که پنج نفرشان با وجود داشتن اسکن های ریوی نشاندهنده ذات الریه آزمایششان منفی بود. عفونت ویروسی این پنج نفر در تست های بعدی مثبت شده بود.

همچنین گزارش های موردی از خطاهای تست نیز وجود دارد.

از جمله مورد دکتر لی ون لیانگ، پزشکی که برای نخستین بار نگرانی درباره شیوع ویروس کورونای جدید را در چین بیان کرد و بعد خودش به علت عفونت با ویروس درگذشت. او که در ابتدا بوسیله مقامات چینی برای انتشار خبر درباره ویروس جدید بازپرسی شده بود، اکنون قهرمانی مورد ستایش است.

او قبل از مرگ گفته بود که پیش از تشخیص نهایی عفونت با ویروس کورونا، آزمایش هایش چند بار منفی شده بود.

روزنامه نگاران چینی مواردی را گزارش کرده اند که در آنها افراد شش بار تست هایشان منفی شده بود تا در نهایت تست هفتم وجود عفونت با ویروس کورونا را ثابت کرده بود.

در همین حال، دکتر نانسی ماسونیر از مراکز کنترل و پیشگیری بیماری های آمریکا گفت برخی از این تست ها نتایج غیر قطعی به دست می دهند.

  • علت را باید در کجا جستجو کرد؟

یک توضیح احتمالی این است که این تست ها دقیق هستند و بیماران در زمان انجام آنها به ویروس آلوده نبوده اند.

همچنین چین در حال حاضر فصل سرد سال را می گذراند که با سرفه، سرماخوردگی و آنفلوانزا همراه است و علائم مشابه ممکن است باعث اشتباه دریافت این بیماری ها با عفونت ویروس کورونا شود.

دکتر مک درموت می گوید:نشانه های اولیه عفونت ویروس کورونا بسیار شبیه سایر ویروس های تنفسی است.

به گفته او ممکن است این بیماران در هنگام انجام آزمایش اولیه به ویروس آلوده نبوده اند و بعد در مرور زمان دچار عفونت ویروس کورونا شده اند و بعد آزمایششان مثبت شده است.

یک احتمال دیگر این است که بیماران دچار عفونت با ویروس کورونا بوده اند، اما عفونت هنوز در مراحل اولیه ای است که قابل شناسایی با تست های موجود نیست.

گرچه تست های RT-PCR به شدت میزان ماده ژنتیکی ویروس در نمونه را افزایش می دهند، اما بهر حال باید مقداری از ویروس باید درون نمونه وجود داشته باشد که بر روی آن کار شود.

اما به گفته مک درموت با این توضیح نمی توان منفی شدن فرد پس از شش تست را توجیه کرد.

او گفت: ما در مورد ویروس ابولا، همیشه 72 ساعت پس از نتیجه منفی منتظر می ماندیم و دوباره آزمایش را تکرار می کردیم تا فرصت تکثیر را به ویروس بدهیم.

یک توضیح دیگر این است که مسئله ای در شیوه انجام تست وجود دارد.

ممکن است برداشتن نمونه با سواب گلو به درستی انجام نشده باشد، نمونه ها به درستی ذخیره نشده باشند یا به درستی رویشان کار نشده باشد.

همچنین این بحث وجود دارد که شاید برداشتن نمونه از گلوی بیمار اصولا اشتباه باشد، چرا که این بیماری بیشتر یک عفونت عمقی ریه است تا عفونت مربوط به بینی و گلو.

اما اگر بیمار سرفه کند، به هر حال تعدادی ویروس از عمق ریه بالا می آید که قابل شناسایی باشد.

توضیح نهایی این است که تست RT-PCR برای ویروس کوروای جدید اساس علمی درستی ندارد.

پژوهشگران برای ایجاد تستی برای شناسایی ویروس، باید در ابتدا بخشی از رمز ژنتیکی ویروس را انتخاب کنند و اصطلاحا پرایمری برای آن بسازند.

پرایمر با اتصال به رمز مکمل خود در ویروس باعث افزایش تولید آن می شود در نتیجه میزان ماده ژنتیکی ویروس به حدی می رسد که قابل شناسایی باشد.

دانشمندان تلاش می کنند که منطقه ای از کد ویروس را انتخاب کنند که به نظرشان جهش پیدا نخواهد کرد.

در صورتی که به هر دلیلی بین این پرایمر ساخته شده و ویروس بیمار تطابق وجود نداشته باشد، نتیجه تست بیمار دچار عفونت ممکن است منفی شود.

در حال حاضی نمی توان گفت دقیقا کدامیک از موارد ذکر شده علت منفی شدن تست ها در بیماران بوده است.

اما به گفته دکتر مک درموت نتیجه گیری عملی این است اگر تست فردی منفی شد ولی علائم او ادامه یافت، باید انجام دوباره تست را در نظر داشت.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 296

به "آیا تست های آزمایشگاهی ویروس کورونا خطا دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا تست های آزمایشگاهی ویروس کورونا خطا دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید