اجرای قانون جدید چک با 10 تغییر از امروز

به گزارش هنجس بلاگ، تصمیم بانک مرکزی درباره قانون جدید چک که از چند وقت گذشته مطرح شده بود از امروز (شنبه) با اعمال 10 تغییر به مرحله اجرا رسید.

اجرای قانون جدید چک با 10 تغییر از امروز

به گزارش گروه مالی خبرنگاران قانون اصلاح قانون صدور چک در آبان ماه سال 1397 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و پس از تأیید توسط شورای نگهبان طی بخشنامه شماره 320465.97 در تاریخ 12 آذر ماه 1397 به شبکه بانکی کشور ابلاغ شد.

بر همین اساس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران پس از ابلاغ قانون، اجرای کامل، صحیح و دقیق قانون را در دستور کار قرار داد و با برگزاری جلسات مختلف با دستگاه های اجرایی ذی ربط، اتخاذ هماهنگی های لازم و تمهید زیرساخت های فنی مورد احتیاج کوشش کرد این قانون در مهلت مورد نظر قانون گذار به اجرا گذاشته گردد.

اکنون عمده مقدمات مربوط به اجرای قانون مذکور فراهم شده است، اما به دلیل تغییرات بنیادین در رویه های صدور، انتقال، وصول و سایر عملیات مربوط به چک در قانون جدید و آثار و تبعات آن که متوجه آحاد جامعه است و همچنین به دلیل پیامد های نامطلوب مالی ناشی از شیوع بیماری کرونا برای کسب و کارها، قرار شده است تا اجرای قانون جدید صدور چک مرحله ای و به صورت تدریجی انجام پذیرد تا ضمن فرهنگ سازی و اطلاع رسانی مستمر، زمینه ارتقای آگاهی آحاد جامعه از قواعد جدید چک میسر گردد و در عین حال کمترین چالش و آثار منفی را برای صاحبان مشاغل و کسب و کار ها به دنبال داشته باشد.

در گام اول در قانون جدید، صدور چک در وجه حامل ممنوع است، از امروز و با اجرای قانون جدید، صادرکننده چک ملزم به ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد و دریافت کننده چک هم به موظف اخذ استعلام و تطبیق اطلاعات چک با اطلاعات درج شده در این سامانه است.

در ماده 21 مکرر این قانون به عملیات صدور چک اشاره شده و صادرکننده چک را ملزم به تکمیل عملیات صدور چک با ثبت در سامانه صیاد می نماید. زمانی که صادر کننده چک برگی را برای فردی صادر می نماید ملزم هست همان اطلاعاتی را که روی برگه چک صادره نوشته است را در سامانه صیاد ثبت کند.

برای دسترسی به سامانه صیاد دارنده دسته چک باید به بانک مربوطه مراجعه کند و بانک راه های دسترسی به سامانه صیاد را به وسیله سامانه های نوین مانند بانکداری الکترونیک یا اپلیکیشن های پرداخت در اختیار مشتریان خود قرار می دهد.

اکنون بعضی از اپلیکیشن ها گزینه ای با عنوان ثبت چک صیادی و مدیریت چک دارند که به گفته نادعلی زاده، معاون اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی زمانی که این اپلیکیشن ها رونمایی رسمی شوند، دارندگان چک در جریان فرایند ثبت آن قرار می گیرند. تغییراتی مهمی که در قانون چک جدید اجرا شده است شامل 10 نکته است که از مدت ها قبل اجرای آن دستور کار مسوولان بانک مرکزی قرار گرفته بود.

نخستین تغییر، تبادل برگ کاغذی چک بین دو نفر است که این مرحله به معنای انتها عملیات نیست بلکه تا زمانی که اطلاعات برگ چک روی سامانه صیاد بانک مرکزی درج و ثبت نگردد و بانک مرکزی گیرنده چک را تأیید نکند، برگ چک پاس نمی گردد و حتی برگشت هم نمی خورد.

تغییر دیگر در قانون جدید مربوط به زمان صدور چک است، در این مرحله علاوه بر اینکه در برگ چک اطلاعات گیرنده و اینکه چک بابت چه کار یا کالایی صادر شده است، باید نوشته گردد، باید همین اطلاعات روی برگ چک به وسیله اپلیکیشن تلفن همراه یا اینترنت بانک همان بانکی که در آن حساب جاری دارند و دسته چک را از آن گرفته اند، وارد گردد تا مجوز صدور به وسیله بانک مرکزی صادر گردد.

سومین قانون جدید چک مربوط به سررسید چک ها است که زمان آن نباید بیش از سه سال باشد.

همچنین در تغییرات جدید قانون چک، برای هر فرد یک سقف اعتباری درنظر گرفته می گردد تا جمع چک هایی که صادر می گردد از سقف اعتباری فرد صادرکننده چک بیشتر نگردد.

سقف اعتباری براساس مولفه هایی، چون شرایط معیشتی فرد صادرکننده چک، حقوق و مزایای دریافتی و اموال و دارایی های او مشخص خواهد شد. مثلا اگر سقف اعتباری فردی 2 میلیارد تومان باشد و چکی به این مبلغ صادر کند دیگر اجازه صدور برگ چک جدید را تا زمان پاس شدن برگ نخست نخواهد داشت.

در این قانون اگر یک شخص دارای چک برگشتی باشد، در سامانه بانک عامل دیگر اجازه صدور برگ چک جدید به او داده نخواهد شد.

در هفتمین تغییر قانون چک، اگر چک در سامانه بانک ثبت نشده باشد آن چک پاس نمی گردد، به همین دلیل گیرنده چک باید وارد سامانه بانک موردنظر گردد تا این سامانه تأیید کند که برگ چک رد و بدل شده است.

تا قبل از اعمال قانون جدید، برای انتقال چک به فرد دیگری، با یک یا دو امضا، چک به فرد دیگری منتقل می شد، اما در قانون جدید چنین امکانی وجود ندارد.

در این مرحله اگر فرد بخواهد چک را به دیگری منتقل کنید باید دوباره وارد سامانه بانک عامل شوید و اطلاعات فرد گیرنده نهایی را در سامانه ثبت کنید و در سامانه صیاد بانک مرکزی هم تایید گردد تا چک پاس گردد و برگشت نخورد.

در آخرین تغییر اعمال شده قانون چک، برگ چکی که دارای مغایرت باشد در نظام بانکی هیچ اعتباری نخواهد داشت و چک تلقی نمی گردد.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 2341

به "اجرای قانون جدید چک با 10 تغییر از امروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای قانون جدید چک با 10 تغییر از امروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید