اختصاص ارز دولتی به واردات دانه های روغنی به کشاورزان ضربه می زند، هیچ کشوری به واردات یارانه نمی دهد

به گزارش هنجس بلاگ، معاون طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی گفت: اگر قرار باشد دانه های روغنی با ارز چهار هزار و 200 تومانی وارد گردد کشاورزان توان رقابت با واردات روغن و دانه های روغنی را ندارند، چون قیمت برای واردکنندگان خیلی ارزان تر تمام می گردد.

اختصاص ارز دولتی به واردات دانه های روغنی به کشاورزان ضربه می زند، هیچ کشوری به واردات یارانه نمی دهد

به گزارش گروه مالی هنجس بلاگ، غلامحسین خدرایی معاون طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی بر ضرورت حذف ارز دولتی چهار هزار و 200 تومانی برای واردات روغن خام و دانه های روغنی در کشور تاکید نمود.

خدرایی اضافه کرد: بطورکلی از پنج محصول نظیر کلزا، کنجد، آفتابگردان، سویا و گلرنگ روغن خوراکی استحصال می گردد.

وی ادامه داد: در ابتدای دولت تدبیر و امید درصد خوداتکایی کشور به دانه های روغنی چهار درصد بود که اکنون به 16 درصد رسیده است.

معاون طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی گفت: این وزارتخانه یک برنامه چهار ساله در زمینه توسعه کشت دانه های روغنی تدوین نموده تا ضریب خوداتکایی روغن خوراکی در کشور بین 40 تا 45 درصد افزایش پیدا کند. تحقق این برنامه مستلزم چند پیش شرط اساسی از جمله مشخص مناسب قیمت های خرید تضمینی دانه های روغنی، حذف ارز دولتی ازواردات دانه های روغنی و... است.

خدرایی اظهارداشت: اگر قرار باشد دانه های روغنی با ارز چهار هزار و 200 تومانی وارد گردد کشاورزان توان رقابت با واردات روغن و دانه های روغنی را ندارند، چون قیمت برای واردنمایندگان خیلی ارزان تر تمام می گردد.

وی اظهارداشت: خرید تضمینی کلزا در حال حاضر چهار هزار و 660 تومان و سویا سه هزار و 800 تومان است که به هیچ وجه با سایر محصولات دیگر مثل برنج، سیب زمینی، پیاز، سبزی و صیفی جات قابل رقابت نیست در نتیجه کشاورز به دنبال کشت محصولاتی می رود که مالی تر باشد.

معاون طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی گفت: اگر ارز دولتی از روی دانه های روغنی برداشته گردد فراوری این دانه ها در داخل با سایر کشور های جهان قابل رقابت خواهد بود و حتی ممکن است کارخانه های روغن کشی داخلی به سراغ کشاورزان بیایند و با آنان کشت قراردادی انجام دهند. این اقدام می تواند راه چاره خیلی مناسبی برای توسعه کشت دانه های روغنی و به تبع فراوری روغن خوراکی در کشور باشد.

خدرایی توضیح داد: تحلیل کلی اینکه اگر ارز ترجیحی واردات روغن خام و دانه های روغنی حذف گردد کشت در داخل به صرفه می گردد ضمناً کارخانه های روغن کشی هم به سمت خرید داخل تمایل پیدا می نمایند و کشت دانه های روغنی خود به خود در کشور جان می گیرد.

وی ادامه داد: برای مصرف نماینده روغن خوراکی هم باید به نوعی برنامه ریزی گردد که با حذف ارز چهار هزار و 200 تومانی دچار مشکل نگردد.

معاون طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی گفت: کشور های جهان هیچ وقت به واردات یارانه پرداخت نمی نمایند بلکه به فراوری یا به مصرف نماینده یارانه می دهند.

وی اضافه کرد: سرانه مصرف روغن خوراکی در کشور 18 کیلوگرم است در حالیکه این سرانه در جهان 12 کیلوگرم ثبت شده است.

خدرایی بیان داشت: سالانه 50 هزار نفر در کشور بواسطه بیماری های قلبی و عروقی فوت می نمایند که یکی از دلائل آن مصرف روغن های بی کیفیت وارداتی است.

وی ادامه داد: ارز دولتی از روی واردات شکر برداشته شده آیا مسائلی برای جامعه ایجاد شد بدون شک هیچ اتفاقی در بازار و مصرف این کالا ایجاد نشد.

معاون طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی گفت: اگر ارز دولتی از روی واردات روغن خام و دانه های روغنی برداشته گردد کشت و توسعه دانه های روغنی در داخل جان می گیرد.

وی اضافه کرد: برای افزایش ضریب خوداتکایی در بحث روغن و دانه های روغنی همه باید پای کار باشند.

محمد جعفری مدیر برنامه ریزی انجمن صنفی صنایع روغن کشی کشور نیز در این برنامه گفت: طرح 10 ساله توسعه کشت دانه های روغنی در سال 1380 تدوین شد. بر اساس این طرح قرار بود پس از انتها 10 سال 70 درصد روغن مورد احتیاج کشور به وسیله دانه های فراوری داخل تامین گردد.

وی اظهارداشت: این طرح با تغییر سیاست گذاران یا تغییر دولت ها در کشور به سر انجام خاصی نرسید.

مدیر برنامه ریزی انجمن صنفی صنایع روغن کشی کشور گفت: یکی از بزرگترین مسائل طرح مزبور این بود که طرح 10 ساله مبتنی بر فرآیند فراوری بود و دولت به بخش بازرگانی توجهی ننموده بود. دولت جدا از بحث فراوری می بایست تعرفه مناسب برای واردات روغن خام و کنجاله اعمال می کرد.

جعفری بیان داشت: متاسفانه دولت در سال 1386 تعرفه واردات کنجاله را از 24 به صفر تبدیل کرد و فرایند فراوری دانه های روغنی در کشور به شدت دچار آسیب شد.

وی ادامه داد: بین واردات روغن خام و کنجاله به عنوان محصول و توسعه کشت دانه های روغنی رابطه معکوسی وجود دارد یعنی هر سال که فراوری دانه های روغنی در کشور رشد داشته بی تردید فرایند واردات روغن خام و کنجاله کاهشی بوده است.

مدیر برنامه ریزی انجمن صنفی صنایع روغن کشی کشور گفت: بعضی از دولت ها واردات محصول را در اولویت قرار می دهند بواسطه اینکه توجه شان بیشتر به مصرف نماینده نهایی است. تا به امروز در زمینه کاهش وابستگی به واردات روغن خام، کنجاله و دانه های روغنی در کشور کار خاصی انجام نشده است.

محمدرضا کلامی معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد گفت: در سیاست گذاری مدیریت کشور نمی توان بخشی به موضوعات نگاه کرد. دولت از سال 89 به این سمت هر ساله در حال سیاست گذاری است که کارخانه های روغن کشی از یک طرف و فراوری و بهره برداری از دانه در داخل از طرف دیگر توسعه پیدا کند.

وی اظهارداشت: یک کالای به نام روغن مصارف خانوار، صنف و صنعت داریم که در ترکیب آن طبق معمول 30 درصد روغن پالم برای سرخ کردنی، 30 درصد آفتابگردان، 30 درصد سویا و 10 درصد سایر روغن ها مثل کلزا، ذرت و نظایر این است.

معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در این چند سال کوشش کردیم واردات و کشت دانه های روغنی را توسعه دهیم.

وی اضافه کرد: دولت در این چند سال برای حمایت از کشت دانه قیمت خرید تضمینی را بالای سه هزار تومان مشخص نموده است. سال جاری هم وزارت جهاد کشاورزی قیمت خرید تضمینی دانه را پنج هزار تومان اعلام نموده است.

وی ادامه داد: قیمت وارداتی دانه با ارز چهار هزار و 200 تومانی یک هزار و 700 تومان است آیا دولت می گذارد دانه با قیمت یک هزار و 700 تومان در بازار عرضه گردد؟ بدون شک پاسخ به این سئوال منفی است.

معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: هرکس که دانه روغنی داخلی را بالای سه هزار تومان خریداری کند و روغن و کنجاله را با نرخ پائین تر بفروشد و بابت خرید دانه داخلی دچار ضرر و زیان گردد اجازه واردات کنجاله و روغن خام به آن ها داده می گردد.

وی اضافه کرد: برای مثال وارد نماینده روغن پالم اگر دانه داخلی خریده باشد می تواند کالای خود را با تعرفه 20 درصد ترخیص کند اگر دانه داخلی نخریده باشد با تعرفه 40 درصد و همینطور برای وارد نمایندگان کنجاله هم چنین تدابیری پیش بینی شده یعنی هزینه حمایت از کشاورز دانه کار بر روی دوش وارد نماینده روغن، کنجاله سویا و دانه وارداتی گذاشته شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 1235

به "اختصاص ارز دولتی به واردات دانه های روغنی به کشاورزان ضربه می زند، هیچ کشوری به واردات یارانه نمی دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختصاص ارز دولتی به واردات دانه های روغنی به کشاورزان ضربه می زند، هیچ کشوری به واردات یارانه نمی دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید