ارائه قطعنامه آمریکا علیه ایران به تعویق افتاد

به گزارش هنجس بلاگ، ایرنا نوشت: ارائه قطعنامه ضد ایرانی آمریکا برای تحریم تسلیحاتی که گفته می شد شامگاه دوشنبه به طور رسمی برای رای گیری عرضه خواهد شد، به تعویق افتاد.

ارائه قطعنامه آمریکا علیه ایران به تعویق افتاد

بنابر آخرین خبرهای رسیده به خبرنگاران سازمان ملل متحد، این قطعنامه قرار بود شامگاه دوشنبه به وقت محلی به اعضای شورا برای رای دادن ارائه گردد، اما تا آخر این روز، چنین امری محقق نشده است.

بعضی منابع دیپلماتیک احتمال داده اند، این مساله به اول صبح سه شنبه موکول شده باشد اما هنوز به طور قطع تعیین نیست، تصمیم آمریکایی ها چه خواهد بود.

در صورتی که قطعنامه روز سه شنبه به طور رسمی برای رای گیری ارائه گردد، اعضای شورا 24 ساعت فرصت خواهند داشت تا به آن رای دهند و رئیس شورا هم تا 12 ساعت پس از آن، نتایج آرا را اعلام خواهد نمود.

رابرت اقتصادی رئیس گروه بحران و عضو شورای امنیت ملی دولت اوباما شامگاه دوشنبه در یادداشت توئیتری گفت: ریچارد گوان، مدیر گروه بین المللی بحران در سازمان ملل متحد گفت شانس آمریکا برای پیشبرد هدف خود در تصویب تحریم تسلیحاتی ایران صفر است و این اقدامی یک طرفه برای فعال کردن مکانیسم ماشه است.

قطعنامه آمریکا برای تصویب در شورای امنیت، حداقل به 9 رای احتیاج دارد در حالیکه منابع دیپلماتیک در گفت وگوهای غیررسمی به رسانه های غربی گفته اند، این حد از آرا وجود نخواهد داشت تا به وتوی روسیه و چین احتیاج گردد.

شنیده ها حاکی است اروپایی ها به قطعنامه پیشنهادی آمریکا رای ممتنع خواهند داد و روسیه و چین هم به صراحت اعلام نموده اند مخالف این قطعنامه هستند.

پیش از این هم، برایان هوک نماینده مستعفی آمریکا در امور ایران برای توجیه قطعنامه پیشنهادی خود در ماه گذشته نشستی غیررسمی و مجازی با اعضای شورا برگزار کرد که در آن جلسه، تنها مخالفت همه اعضا، نصیبش شد.

مجید تخت روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد هم روز دوشنبه در یک یادداشت توئیتری از اعضای شورا خواست بار دیگر در مقابل زورگویی و یکجانبه گرایی آمریکا بایستند.

کارشناسان و تحلیلگران متعددی بر این باورند که حرکت آمریکا در شورای امنیت، انزوای بیش از پیش دولت ترامپ در صحنه بین المللی را به نمایش خواهد گذاشت.

نمایندگی چین در سازمان ملل متحد هم روز دوشنبه در واکنش به اظهارات کلی کرافت نماینده آمریکا در این سازمان گفته بود حفظ برجام، اجماع جهانی است.

به موجب قطعنامه 2231 شورای امنیت که در پی توافق هسته ای ایران موسوم به برجام به تصویب رسید، ممنوعیت تسلیحاتی 13 ساله ایران در 27 مهرماه سال جاری به خاتمه می رسد اما دولت ترامپ در پی آن است که مانع از تحقق این دستاورد جمهوری اسلامی ایران گردد.

310 23310

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 1505

به "ارائه قطعنامه آمریکا علیه ایران به تعویق افتاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارائه قطعنامه آمریکا علیه ایران به تعویق افتاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید