استفاده از گاز مایع به جای بنزین چه مزایایی دارد؟

به گزارش هنجس بلاگ، خبرگزاری فارس: گاز مایع در بسیاری از کشور ها به ویژه ترکیه و کره جنوبی به عنوان یک سوخت پر مصرف محسوب می شود. از این رو قصد داریم مزیت های سوخت LPG را نسبت به بنزین بررسی و مقایسه کنیم.

استفاده از گاز مایع به جای بنزین چه مزایایی دارد؟

امروزه در بسیاری از کشور های جهان، گاز مایع به عنوان یکی از سوخت های مصرفی خودرو محسوب می شود. سوخت گاز مایع متشکل از ترکیب دو هیدروکربن پروپان و بوتان است که البته نسبت های این دو در هر کشوری متفاوت خواهد بود؛ برای مثال در آمریکا برای سوخت گاز مایع از ترکیب بیش از 90 درصدی پروپان استفاده می کنند و به همین دلیل این سوخت در آمریکا با نام پروپان شناخته می شود، اما در سایر کشور ها همانند ترکیه این سوخت را با نام اتوگاز می شناسند.

ترکیه را می توان یکی از کشور های پیشتاز در حوزه استفاده از گاز مایع برای سوخت مصرفی خودرو ها دانست. در واقع سیاست گذاران ترکیه از اوایل دهه 1980 تصمیم گرفتند این سوخت را در کنار بنزین در دسترس مالکان خودرو ها قرار دهند. طبق اعلام انجمن جهانی ال. پی. جی (WLPGA)، کره جنوبی تا سال 2017 به عنوان بزرگ ترین مصرف کننده اتوگاز شناخته می شد، اما طی سال های اخیر کشور ترکیه توانست با رشد زیاد در این حوزه لقب بزرگ ترین مصرف کننده گاز مایع را از آن خود کند.

در نمودار زیر مصرف اتوگاز در ترکیه و تعداد خودرو هایی که از این سوخت مصرف می کنند را مشاهده می کنید:

در همین رابطه رضا رحیمی، کارشناس انرژی اعلام نمود استفاده از سوخت اتوگاز در ترکیه در سال 1990 میلادی همزمان با لغو ممنوعیت استفاده از این سوخت در خودرو افزایش پیدا کرد. وی افزود فرایند استفاده از این سوخت تا به امروز همچنان با رشد همراه بوده و در سال 2009 ترکیه به عنوان تنها کشوری در جهان شناخته می شد که میزان مصرف اتوگاز آن از میزان مصرف بنزین بیشتر بوده است.

این کارشناس انرژی در ادامه اعلام نمود میزان مصرف اتوگاز در ترکیه از سال 2010 تا 2018 با رشد بیشتری همراه شد و به 2 برابر رسید. طبق آمار، فقط در سال 2018 مردم ترکیه برای خودرو های خود 3.28 تن اتوگاز مصرف کرده اند که البته تعداد وسایل نقلیه مورد استفاده قرار گرفته با این سوخت حدود 4.7 میلیون دستگاه گزارش شده است. همچنین حدود 10 هزار و 390 جایگاه سوخت، اتوگاز را به این خودرو ها عرضه کردند. گفتنی است 40 درصد خودرو های مسافری ترکیه نیز از سوخت LPG استفاده می کنند.

مزیت استفاده از گاز مایع به جای بنزین

طبق گزارش های منتشر شده حدود 79 درصد از کل مصرف گاز مایع به بخش حمل و نقل ترکیه مربوط می شود. همچنین میزان کل مصرف LPG در ترکیه حدود 4.2 تن در سال اعلام شده که فقط 917 هزار تن از آن را ترکیه تولید می کند و مابقی از روش واردات تامین می شود. از این رو ترکیه 3.3 میلیون یا 78 درصد از مصرف داخلی گاز مایع را به روش واردات تامین می کند، اما چرا در چنین شرایطی همچنان مصرف اتوگاز در حال افزایش است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم قیمت LPG در بازار جهانی حداقل 150 دلار به ازای هر تن ارزان تر از بنزین و سوخت دیزل است.

در نمودار زیر مقدار و سهم مصرف گاز مایع در حوزه های مختلف ترکیه بین سال های 2005 تا 2018 را مشاهده می کنید:

از ظرفیت کل اتوگاز ترکیه حدود 7 درصد توسط تاکسی و مابقی آن توسط سایر خودرو ها مورد استفاده قرار می گیرد، اما برآورد می شود طی سال های آینده میزان استفاده تاکسی ها از سوخت LPG افزایش پیدا کند؛ زیرا میزان تولید آلایندگی توسط این نوع از سوخت نسبت به بنزین و گازوئیل بسیار کمتر است.

نمودار فوق به خوبی نشان می دهد که تعداد خودرو های سبک LPG سوز نسبت به مجموع خودرو های سبک در ترکیه در سال های 2014 تا 2018 چقدر است.

سوخت گاز مایع چه تاثیری در کاهش آلودگی هوای ترکیه داشت؟

رضا رحیمی، کارشناس انرژی در این خصوص اعلام نمود یکی از دلایلی که دولت ها به استفاده از اتوگاز ترغیب می شوند به موضوع محیط زیست مرتبط است؛ چراکه تولید گاز های گلخانه ای و به ویژه آلاینده های مضر سوخت اتوگاز نسبت به بنزین بسیار کم بوده و هم اکنون استفاده از گاز مایع یکی از سیاست های دولت ها برای کاهش آلودگی است. بررسی هایی که در سال 2012 در این مورد انجام شده حاکی از آن است که میزان آلودگی هواوی ترکیه تا سال 2030 همچنان افزایش پیدا خواهد کرد، اما با افزایش استفاده از سوخت LPG، فرایند افزایشی آلودگی ها متوقف شده و در یک سطح ثابت باقی مانده است.

طرح های تشویقی ترکیه برای استفاده از اتوگاز

در حال حاضر بسیاری از خودروسازان ترکیه به مشتریان خود خودرو های پایه گازسوز از نوع گاز مایع عرضه می کنند. همچنین بسیاری از فروشندگان برای افزایش مشتریان خود با مراکز تبدیل خودرو به گازسوز قرارداد هایی را به امضا می رسانند تا مشتری پس از خرید خودرو بتواند به آسانی آن را به دوگانه سوز و با سوخت گاز مایع تبدیل کند.

قیمت کمتر سوخت گاز مایع نسبت به بنزین نیز به تنهایی مالکان وسایل نقلیه را به استفاده از این سوخت ترغیب می کند و تمامی این طرح های تشویقی باعث شد تا ترکیه در مدت 8 سال به نوعی گاز مایع را جایگزین بنزین کند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: برترین ها
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 1202

به "استفاده از گاز مایع به جای بنزین چه مزایایی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از گاز مایع به جای بنزین چه مزایایی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید