انتشار ششمین استاندارد بین المللی با مسئولیت جمهوری اسلامی ایران در حوزه نانوفیلترهای هوا

به گزارش هنجس بلاگ، ششمین استاندارد بین المللی جمهوری اسلامی ایران در حوزه نانوفیلترهای هوا منتشر شد. این استاندارد با همکاری یکی از شرکت های دانش بنیان ایرانی تدوین شده است.

انتشار ششمین استاندارد بین المللی با مسئولیت جمهوری اسلامی ایران در حوزه نانوفیلترهای هوا

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از ستاد نانو، استاندارد بین المللی تدوین شده به سرپرستی ایران در حوزه نانوفیلترهای هوا با عنوان مدیا نانوفیلترهای هوا حاوی نانوالیاف پلیمری-ویژگی ها و روش های اندازه گیری پس از 4 سال کوشش و پیگیری های مستمر متخصصان کشورمان منتشر شد. با انتشار این استاندارد، تعداد استانداردهای بین المللی تدوین شده به سرپرستی ایران در حوزه فناوری نانو به عدد 6 استاندارد رسیده است.

این استاندارد با حمایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و با یاری یک شرکت فراوریی دانش بنیان در زمینه فراوری نانوفیلترها، از حدود بیش از 4 سال پیش به سازمان بین المللی استاندارد (ایزو) پیشنهاد شد. پس از تصویب پیشنهاد ایران از سوی کشورهای عضو کمیته فنی استاندارد فناوری نانو ایزو، مطالعات مختلف و گسترده ای انجام شد و جلسات متعدد کارشناسی با متخصصان داخلی و خارجی برگزار گردید. این جلسات به صورت حضوری و هم به وسیله وب، با هدف قانع کردن متخصصان بین المللی به عنوان نمایندگان کشورهای عضو ایزو برگزار گردید. در نهایت این استاندارد در ماه مارچ 2020 منتشر و در سایت رسمی سازمان بین المللی استانداراد (www.iso.org) در معرض استفاده عمومی نهاده شد.

فیلترهای هوای بهبود یافته با نانوالیاف شامل فیلتر نیروگاهی، فیلتر خودروهای سنگین و سبک چند سالی است که در کشور فراوری می شوند. در واقع با استفاده از فناوری نانو کلاس جدیدی از فیلترها ارائه شده است که سبب بهبود خواص در این فیلترها نسبت به فیلترهای غیرنانویی مشابه آنها می گردد. این فیلترها در مقیاس بالا در کشور فراوری می شوند و صادرات نیز دارند. بنابراین تدوین استاندارد بین المللی این دسته محصولات توسط ستاد نانو در اولویت نهاده شد. در استاندارد مذکور مهمترین ویژگی ها و پارامترهای نانویی تاثیر گذار بر روی کارایی و خواص فیلترها بیان شده و روش های اندازه گیری آنها آمده است. گفتنی است که شرکت های معدودی در دنیا دارای فناوری فراوری نانوفیلترها هستند و فناوری فراوری نانو ماسک های تنفسی مانند ماسکهای N95 و N99 تقریبا مشابه فناوری فراوری نانوفیلترهای هوا است.

اخذ استانداردهای بین المللی یکی از فاکتورهای مهم ورود به بازارهای بین المللی است بنابراین شرکت های عظیم صنعتی در دنیا معمولا مشارکت فعالی در تدوین استانداردهای بین الملی دارند تا بتوانند در فرآیند تدوین استانداردهای بین الملی نقش موثر وتعیین نماینده داشته باشند.

اساس تدوین استانداردهای بین المللی در ایزو اجماع دنیای توسط کشوهای عضو است و کشورهای عضو کمیته های فنی در مراحل مختلف تدوین استاندارد که بین 3 تا 4 سال زمان می برد نظرات تخصصی مختلفی را برای تکمیل و توسعه استاندارد ارائه می نمایند. درکمیته فنی استانداردهای فناوری نان ایزو 36 کشور عضو اصلی و 18 کشور عضو ناظر هستند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 573

به "انتشار ششمین استاندارد بین المللی با مسئولیت جمهوری اسلامی ایران در حوزه نانوفیلترهای هوا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار ششمین استاندارد بین المللی با مسئولیت جمهوری اسلامی ایران در حوزه نانوفیلترهای هوا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید