نقدها سیدحسن خمینی از سانسور

به گزارش هنجس بلاگ، خبرنگاران: سید حسن خمینی با تأکید بر اینکه راهکار مسائل این است که به مردم برگردیم، گفت: هیچ راهی جز بازگشت به مردم و هیچ چیزی برای کشور واجب تر از یک انتخابات پر شور و شامل نیست. انتخابات شامل یعنی باید همه در آن نماینده داشته باشند. شرط اولش این است که بساط تنگ نظری حذف برداشته گردد.

نقدها سیدحسن خمینی از سانسور

به گزارش خبرنگاران به نقل از جماران سیدحسن خمینی در ملاقات با اعضای شورای مرکزی مجمع ایثارگران که روز پنچشنبه در حسینیه جماران برگزار گردید، طی سخنانی گفت: امروز مشکل اصلی کشور در حوزه مالی معضل فقر، گرانی و بیکاری است. البته شاخص های بیکاری تا حدّی بهتر شده است ولی فقر، گرانی و تبعیض هنوز وجود دارد.

اوبا اشاره به بی ثباتی در وضع مالی موجود یادآور شد: ممکن است همه مسائلی یاد شده، وجود داشته باشد ولی مردم بتوانند روی سرمایه ای که دارند برنامه ریزی نمایند اما در وضعه کنونی شما نمی دانید در اینده چه اتفاقی می افتد.

یادگار امام اضافه نمود: امروز تقریبا قدرت خرید هر دهک جامعه نسبت به گذشته، به اندازه یک یا دو دهک پایین آمده و در مجموع توانمندی گروه های مختلف به اندازه وسع خودشان تنزل پیدا نموده است. افراد جامعه هم در کنار خودشان موج نارضایتی حاصل از بحث های مالی را به خوبی لمس می نمایند. این امر به مرور می تواند بحث حاشیه نشینی و بحث دوگانه فقیر و غنی پدید بیاورد و بحث فرار مغزها را در پی داشته باشد و این تهدید هم شامل کسانی می گردد که بیرون از ایران بازار بهتری برای سرمایه خود پیدا می نمایند و صاحبان مغزها، که می توانند با سرمایه خود بیرون از ایران زندگی نمایند.

توان ملی ما به سمت بیرون می رود؛ همه این موارد نشانه های موج های اولیه فقر مالی است

وی با اشاره به آمار اخیری که در خصوص خروج روزانه پرستاران از کشور منتشر شد، اضافه نمود: این مسأله در خصوص مهندسین و سایر تحصیل نموده ها هم صادق است. این نشان می دهد که توان ملی ما به سمت بیرون می رود. همه این موارد نشانه های موج های اولیه فقر مالی است. اگر خدای ناخواسته فقر مالی در یکی دو نسل باقی بماند، ممکن است به موج های فقر فرهنگی منجر گردد که آرام آرام سطح دانش، سواد و تحلیل افراد پایین بیاید و سطح فرهنگی جامعه تنزل پیدا کند. در این شرایط آمار جرم، اعتیاد و طلاق بالا نیز می رود که شکاف های شدید خانوادگی و سایر عوارض را در پی می آورد.

وقتی دین داران تصدی جهان می نمایند باید جهان را بهتر از غیر دین داران بسازند

سید حسن خمینی تأکید کرد: دینداران وقتی تصدی دین مردم را دارند فقط مسئولیت آخرت را دارند ولی وقتی تصدی جهان می نمایند اگر نتوانند جهان را خوب بسازند به دین هم لطمه زده اند. لذا وقتی دینداران تصدی جهان می نمایند باید جهان را بهتر از غیر دینداران بسازند و یا حداقل مطابق و مشابه آنها اداره نمایند.

وی با بیان اینکه در حوزه فرهنگی نیز با یک تنزل روبرو هستیم که بخشی از آن زاییده همان فقر است، ادامه داد: فقر باعث تنزل فرهنگ عمومی می گردد و ممکن است اعتیاد را پدید بیاورد و خود اعتیاد به نوعی خروج از آداب اجتماعی را دامن می زند. ادب اجتماعی تابع هنجار است و انسان می خواهد خودش را به عنوان یک عنصر به هنجار نشان دهد. وقتی این قید در کار نباشد، طبیعتا انسان تن به خیلی کارها می دهد. یعنی کسی که برای او مهم نباشد جامعه در خصوص او چه چیزی می گویند هر کاری می نماید. چون از موانع اصلی نرفتن انسان ها به طرف ناهنجاری ها، قضاوت مردم در رابطه با ماست.

یادگار امام با اشاره به نقش مهم کنترل غیررسمی اجتماعی در بازداشتن افراد از کارهای غیراخلاقی، یادآور شد: به خاطر وجود همین عامل، در فضای مجازی که برخی افراد در پوشش ناشناس حرف هایی می زنند یا کارهایی می نمایند که در فضای حقیقی-که او را می شناسند- این کار را نمی نمایند.

اگر قدرتمند باشیم می توانیم عناصر فرهنگی خودمان را بازتولید و صادر کنیم

وی همچنین با اشاره به نقش تغییر هنجار ها در تحولات فرهنگی جامعه ایران، گفت: بخشی از فضای فرهنگی ما تابع همین موجی است که از بیرون آمده، چرا که طبعا درها هم بسته نیست و هنجارهای مختلفی وارد جامعه می شوند. البته اگر قدرتمند باشیم می توانیم عناصر فرهنگی خودمان را بازتولید و صادر کنیم؛ ولی متقابلا دریافت نماینده هم هستیم و امروز اندیشه هرکس اگر مطابق اندیشه جهانی باشد پذیرفته می گردد.

سید حسن خمینی با اشاره به انتخابات پیش رو، گفت: درد امروز جامعه ما حتما مالی، و در مرحله دوم فرهنگی است. اما راه چاره آن مستقیما پرداختن به این معلول ها نیست و باید به علت بپردازیم و اگر به این علت توجه نکنیم، یک مسکّن به این بیمار داده ایم. ممکن است مسائل درآمد ارزی ما حل گردد و بخشی را درمان کنیم، ولی مهمترین مسأله این است که جامعه باید خودش را در قبال خودش مسئول بداند. اگر مردم احساس نمایند در تصمیمات کلان کشور، معین تصمیم سازان و معین عملی که این تصمیم را به انجام می رساند دخالت دارند، ما می توانیم بگوییم بخش زیادی از این راستا را جلو رفته ایم.

وی با بیان اینکه اول انقلاب تحولی در عامه مردم می گردد، توضیح داد: اینکه ما به انقلاب می بالیم، به آن بخش عظیم تری می بالیم که کارهای بسیار عظیمی شد؛ نه به آن بخش کوچک تری که احیانا کارهای اشتباهی بود. کار بسیار عظیمی رخ داد اما در هر کار عظیمی ممکن است اشتباهاتی هم باشد. به خاطر آن بخش اندک چشممان را به عظمت آن بخش عظیم تر نمی بندیم. از آن طرف هم نمی گوییم ما فقط پدیده هایی را تکریم می کنیم که صددرصد خوب باشد؛ اگر دنبال این هستید هیچ جایی پیدا نمی کنید.

مسائل ما خیلی زیاد است اما راه چاره آنها این است که به مردم برگردیم

یادگار امام ادامه داد: ما برای رخدادی که کاخ استبدادی را فرو ریخته و تحول عظیمی ایجاد نموده، خودباوری آورده، شعارهای بسیار عمیقی دارد و نسلی را متحول نموده بسیار احترام قائل هستیم. اما این امر آیا به این معنا است که از هرچه واقع شد باید دفاع گردد؟! این مغالطه خیلی عظیمی است که فکر می نمایند دست گذاشتن روی دو یا سه نقطه ضعف به معنای نفی عظمتی است که اجرا شده و پدید آورندگان آن با نیت های خیر در صدد پدید آوردن این بنای عظیم بوده اند.

وی یادآور شد: مسائل ما خیلی زیاد است اما راه چاره آنها این است که به مردم برگردیم و به خواسته آنها تن بدهیم. البته ممکن است آنچه که مردم می خواهند مطابق خواسته شخص من نباشد. من کوشش می کنم آنها را راضی کنم که این حرف درست است. هیچ راهی جز بازگشت به مردم و هیچ چیزی برای کشور واجب تر از یک انتخابات پر شور و شامل نیست. انتخابات شامل یعنی باید همه در آن نماینده داشته باشند. شرط اول آن این است که بساط تنگ نظری و حذف برداشته گردد. تقسیم بر دو کردن نیروهای کشور باعث ترفیع چاپلوسان و متملقانی می گردد که اتفاقا به سخنانی که می گویند هم باور ندارند.

معنا ندارد که با نگاه تنگ نظرانه گروه هایی را از حق حضور در انتخابات محروم نمایند

سید حسن خمینی تأکید کرد: بنده چه اولویتی نسبت به شما دارم که یکی را راه بدهم و یکی را راه ندهم؟! قانون هم اگر جلوی حقوق مردم را می گیرد، قانون غلطی است و باید به سمت اصلاح آن رفت. ضمن اینکه با قانون های موجود، به خصوص قانون اساسی، به راحتی می گردد حقوق عمومی مردم را احیاء کرد.

وی با انتقاد شدید از ردصلاحیت شمار قابل توجهی از کاندیداهای انتخابات شورای شهر پیش رو، گفت: معنا ندارد که با نگاه تنگ نظرانه گروه هایی را از حق حضور در انتخابات محروم نمایند. به چه حقی می توان پذیرفت که چند نفر با سلیقه خاص حق مردم برای حضور نماینده شان را نادیده بگیرند؟! به خصوص آنکه اساسا شوراهای شهر و روستا نهادهایی اجتماعی و غیرسیاسی هستند.

وی اضافه نمود: اگر خود مردم تصمیم به مبارزه و مقابله بگیرند در صف می ایستند و حتی فقر را هم تحمل می نمایند. در زمان دفاع مقدس یک نفر هم بابت گرانی و کمبودها غرّ نزد، چرا که روستایی و شهری این جنگ را جنگ خودشان می دانستند. سربازی که در جبهه است به شرطی تفنگش شلیک می نماید که وقتی نامه از شهرش می آید مادرش بگوید کل روستا و کل کوچه برای تو آش نذری پخته اند و در چشم مردمش، قهرمان باشد. الآن هم اصلا مهم نیست چه کسی رئیس جمهور می گردد؛ بلکه مهم این است که این مردم او را رئیس جمهور نمایند. اتفاقا فقط کسی که مردم او را رئیس جمهور نمایند می تواند به خوبی مقابل آمریکا بایستد و عزتمندانه منافع ملی را تأمین کند.

انتخابات پر شور از نان شب واجب تر است

یادگار امام اظهار کرد: برای برطرف بیکاری، فقر و حتی مسائل اجتماعی از نان شب واجب تر این است که ما به سمت یک انتخابات پر شور برویم. اینکه چه کسی انتخاب می گردد، بُعد دوم قضیه است. اما معنا ندارد که به لوازم آن تن ندهیم و بعد هم بگوییم می خواهیم؛ اما امکانش نیست. دوستی با پیلبانان یا مکن یا طلب کن خانه ای در خورد پیل. لذا من فکر می کنم هیچ امری واجب تر از بازگشت به این شعار امام نیست که همه با هم. اول انقلاب این شعار سرتیتر آرم جهاد سازندگی نهاده شد. به صورت تنها کاری پیش نمی رود ولی اگر دست هایمان در هم افتاد همه کار می توانیم بکنیم.

وی ادامه داد: ایران، خیلی عظیم است؛ تمدن و تاریخ این کشورخیلی عزیز و عظیم است و در حدّ یک، دو یا سه نفر نیست. البته این ایران با تشیع عزیزتر شده، تشیع در این خانه شکل گرفته و اسلام در این خانه قوام پیدا نموده است. جمع ملیّت با دیانت کار عظیمی نموده است. به نظر من تردید نباید کنیم و باید به گذشته خودمان افتخار کنیم و می کنیم. به وضع موجودمان باید معترض باشیم و هستیم، البته باید هم به آینده امیدوار باشیم و همت کنیم.

به یک گام جلوتر توجه کنیم و راهش تحول بنیادین فرهنگی است

سید حسن خمینی در بخش خاتمهی سخنان خود گفت: اگرچه حل بخش زیادی از معضلات فرهنگی منوط به حل مسائل مالی است، اما بخش دیگر مسائل به خاطر این است که هنوز به این واقعیت توجه نشده است که اگرچه تا برهه هایی از تاریخ می توانستیم با ایجاد محدودیت ها و بگیر و ببند مصونیت فرهنگی ایجاد کنیم، اما امروز دیگر نمی گردد این رویکرد را ادامه داد؛ چه بخواهیم و چه نخواهیم، امکان ندارد! ماهواره را منع کردیم، اما امروز هست! بعد گفتیم تماس های تصویری نباشد؛ اما آن هم آمد! تلگرام را فیلتر کردیم؛ آن هم هست! یعنی واقعیت این است که امکان محدود کردن نیست. من برخی وقت ها از ممیزی هایی که در کتاب ها صورت می گیرد، خنده ام می گیرد. برای یک کتاب 500 نسخه ای چه بگیر و ببندهایی داریم، اما بعدا نسخه پی دی اف بدون سانسور آن 60 تا 70 هزار بار خوانده می گردد! باید به نوع دیگری از مدیریت تن داد و مصونیت را این بار نباید از زاویه محدودیت رفت و به نوع دیگری باید وارد این فضا شد. آن وقت او خودش را تحمیل می نماید و ما همواره از عقب سر می دویم.

وی با تأکید بر اینکه آینده پژوهی در همه امور کشور ما واجب است، گفت: هم در اقتصاد و هم در فرهنگ و سیاست 10 سال آینده را ببینیم. فقط مملکت ما دچار این معضلات نیست. سنت ما، هم ملی و هم مذهبی است و امروز به خاطر تضعیف آن ناراحت هستیم ولی بقیه جهان هم گرفتار همین شده اند. از همین رو، توجه به اقتضائات شرایط جدید در عرصه فرهنگ اصلا به معنای ولنگاری و تسلیم نیست، بلکه به معنای آینده نگری است و نشان می دهد که ما به یک گام جلوتر از صندلی فعلی توجه کنیم.

وی در خاتمه با تأکید بر تحقق تحول بنیادین فرهنگی در کشور، یادآور شد: چه اتفاقی افتاد که موج ارزش های انقلاب اسلامی در زمان خود تا اوج جوامع جهان رفت؟ چون ما الگوی یک حکومت دینی، مردمی و جهادگر مقابل استکبار شدیم؛ امروز باید این الگو را مجددا بسازیم.

در ابتدای این ملاقات، جواد امام دبیرکل و چندتن از اعضای شورای مرکزی حزب ایثارگران سخنانی را ایراد کردند

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 2938

به "نقدها سیدحسن خمینی از سانسور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقدها سیدحسن خمینی از سانسور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید