برای تحقق توسعه پایدار باید پیشبرد توسعه با کمترین آسیب به محیط زیست صورت گیرد

به گزارش هنجس بلاگ، خبرگزاری خبرنگاران-رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: اگرچه پیشبرد توسعه با وارد آوردن صدماتی به محیط زیست همراه است اما باید کوشش نماییم کمترین ضربه به محیط زیست وارد آید و اگر بتوانیم در بخش کشاورزی محیط زیست را شریک کشاورز بدانیم توسعه پایدار اتفاق خواهد افتاد.

برای تحقق توسعه پایدار باید پیشبرد توسعه با کمترین آسیب به محیط زیست صورت گیرد

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان، مهندس اکبر فتحی در نشست معارفه دست اندرکاران پروژه پایدارسازی و ترویج دستاوردهای فازهای هفتگانه پروژه همکاری در احیای دریاچه ارومیه به وسیله مشارکت جوامع محلی در استقرار کشاورزی پایدار گفت: توسعه کشاورزی باید با الزامات مناسب صورت گیرد اگر این الزامات دقیق در نظر گرفته شود و اصول علمی در آن پیاده شود، نگرانیهای زیست محیطی نیز برطرف خواهد شد.

وی با بیان اینکه زمانی دریاچه ارومیه به اندازه ای پر آب بوده که طغیان آن جاده را در بر می گرفته است، گفت: خشک شدن دریاچه نشان می دهد که بار اضافی بر آن تحمیل شده و در برداشتها اصول علمی رعایت نشده است و یا اینکه به دخالت دادن جوامع محلی در معین سرنوشت یا فراوریاتشان بی توجهی شده است شکی در این امر نیست که کارشناسان به بعضی آموزه های علمی مجهزند اما در نظر گرفتن تجارب کشاورزان نیز امری لازم است تلفیق این تجارب با یافته های علوم کشاورزی می تواند به نتایج مطلوبی منجر شود زیرا در نهایت این کشاورز است که به اجرایی نمودن اصول علمی خواهد پرداخت.

مهندس فتحی با اشاره به اینکه سازمان جهادکشاورزی به همراه سازمان حفاظت از محیط زیست از سال 1393 در حوضه دریاچه ارومیه در 8 شهرستان اقدام به فعالیت های ترویجی کرده اند، گفت: این اقدامات ترویجی نباید منحصر به زمانی شود که مشکل زیست محیطی بزرگی همچون خشک شدن دریاچه ارومیه پیش آمده باشد بلکه باید به حوزه های دیگر نیز تعمیم یابد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان اضافه کرد: مسلماً کشاورزی آب بر این حوزه از دسترس خارج شده است و طبیعتاً باید کشاورزی کم آب بر دیگری تعریف و جایگزین شود این الزاماً باید در حوزه های دیگر نیز قبل از دچار شدن به این شرایط حاد پیاده شود.

وی بازخورد اقدامات اجرا شده را مثبت و مبتنی بر اصول علمی و تجربی کشاورزان ارزیابی کرد و گفت: اصل مهمی که باید در نظر گرفته شود این است که در وهله اول باید نسبت به اصول علمی مدنظر یقین حاصل شود که در غیر این صورت این اصول مورد پذیرش کشاورزان قرار نخواهد گرفت برای مثال اگر این یقیین حاصل شود که در جاهایی کرت بندی لازمه بهینه سازی مصرف آب در فراوری کشاورزی است، اجرائی شدن آن و انتقال این علم به مزرعه باید با ایمان و اطمینان استوار صورت گیرد در غیراین صورت کشاورز مجاب به ادامه کاربرد این شیوه در سالهای آینده نخواهد شد.

مهندس فتحی با اشاره به اینکه استفاده بهینه از منابع آب در کشاورزی لاجرم باید اتفاق بیافتد و محصولی مورد استفاده قرار گیرد که با اندازه آب کمتر بهره وری بیشتری داشته باشد، گفت: به زراعی (همچون کرت بندی و کشت نشائی یا حذف محصولات پر آب بر و ...) و به نژادی(اصلاح و معرفی ارقامی با بالاترین راندمان) روشهایی هستند که در این راستا می توان دنبال نمود که این روشها هم در حوضه دریاچه ارومیه و هم دیگر حوضه ها به شکل گسترده ای در حال اجرا است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با تاکید بر لزوم هماهنگی تمام مسئولین و دستگاههای مرتبط در جهت حذف محصولات پرآب بر که در اقتصاد کشور نیز جایگاه خاصی ندارد، گفت: اجرای خرید تضمینی محصول پر آب بری مانند پیاز که خارج از الگوی کشت می باشد مانع جایگزین شدن این محصول با محصولات دیگر خواهد شد.

وی با اشاره به فعالیت شرکتهای خدمات کشاورزی غیردولتی در این حوزه و بازخورد مثبت این فعالیتها گفت: لازم است فعالیت این شرکتها در سایر حوزه ها نیز عملیاتی شود همینطور تعریف فعالیتهای جایگزین برای معیشت کشاورزان در کارگروه های مربوطه ضروری می باشد.

مهندس فتحی اضافه کرد: اگرچه پیشبرد توسعه با وارد آوردن صدماتی به محیط زیست همراه است اما باید کوشش نماییم کمترین ضربه به محیط زیست وارد آید و اگر بتوانیم در بخش کشاورزی محیط زیست را شریک کشاورز بدانیم توسعه پایدار اتفاق خواهد افتاد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 20 فروردین 1401 بروزرسانی: 20 فروردین 1401 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 3683

به "برای تحقق توسعه پایدار باید پیشبرد توسعه با کمترین آسیب به محیط زیست صورت گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای تحقق توسعه پایدار باید پیشبرد توسعه با کمترین آسیب به محیط زیست صورت گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید