برزخ، بدتر از دوزخ

به گزارش هنجس بلاگ، وحید محمود قره باغ؛ هر از چند گاهی، شاهد قتل و واقعه ای دردناک در کشورمان هستیم آن هم به طرز فجیع؛ بدتر این که غالبا این وقایع توسط خانواده و اطرافیان شخص روی می دهد. مساله ای که درخور اهمیت است و بررسی خاص خود را می طلبد.

برزخ، بدتر از دوزخ

از سویی یکی از مهم ترین و بحرانی ترین مقاطع برای یک شخص، سازمان و در نهایت کشور گذر از فرهنگی به فرهنگ دیگر است. تجربه و به عبارتی تاریخ ثابت کرده است که هر چقدر این برهه کوتاه باشد، تبعات آن نیز کمتر خواهد بود. این مقوله از ابعادی بسیار شبیه به تردید بوده که در نوع خود مخرب است.

به عنوان مثال فرزندی که دهه سوم، چهارم و حتی پنجم خود را تجربه می کند و با شرایط فعلی تمایلی به ازدواج نداشته و در واقع ازدواج جایگاهی در جهان بینی و ایدئولوژی کنونی اش ندارد، غالبا با والدینش در تعارض است؛ چرا که والدین این مساله را بر نمی تابند. این مهم در خصوص عکس این قضیه نیز صادق است. یعنی فرزندی که می خواهد زود ازدواج کند و یا وارد رابطه و جهانی دیگر شود.

اما سریع قضاوت نکنیم، به راستی در خصوص این قبیل مسائل چه باید کرد؟ به عبارتی ریشه مشکل کجاست؟ چرا کشوری همچون کشور ما که اخلاق و منطق جایگاه خاصی در فرهنگ و تمدن چند هزار ساله آن دارد، باید شاهد این تعارض ها باشد؟ در حالی که این مسائل می بایست در فرهنگ غنی و دیرین ما ذوب شود.

از سویی دیگر، وقتی فرهنگ ها در کنار هم قرار می گیرند، ناگزیر در هم ریشه می دوانند. اما مساله به همین جا ختم نمی شود. چرا که تنش هایی نیز بوجود می آید و غالبا تاوان این تنش ها را انسان های لطیف که همچون برگ سبز بر پای خزان پاییز تعارض فرهنگ ها می افتند، می دهند و چه غم انگیز است و قلب هر انسان با وجدانی را به درد می آورد.

بی شک هیچ پدر و مادری نمی خواهند به سوگ فرزندشان بنشینند تا چه رسد که به دست خودشان نیز پرپر شده باشد، اما طبیعت هر کدام از ما انسان ها نیز قواعد و قوانین خودش را دارد و حکم می کند، حکمی که گاه با خسران و پشیمانی همراه است. این سنخ مسائل بی ارتباط با مقطع گذرا نیست. این جاست که برزخ و مقطع گذرا، بسی بدتر از خود دوزخ خواهد بود.

اما به راستی زمان آن نرسیده که جایگاهی والا به روانشناسی به صورت عام و روانکاوی شخص به صورت خاص، اختصاص دهیم؟ آیا می بایست تجربه تلخ گذشته و البته برخی کشور ها را دوباره تکرار کنیم؟

هیچ کس منکر شرایط سخت، خصوصا در بعد اقتصادی در کشور ما نیست، ولی قبول کنیم که بسیاری از مسائل را می توان با گفتگو و درک متقابل حل کرد.

چهار سال پیش بود که سازمان بهداشت جهانی شعارش را این گونه تبیین کرد: بیایید حرف بزنیم و امسال هم شعار، ایجاد جهانی عادلانه و سالم برای همه را اعلام کرده است.

بله، زمان آن رسیده که بیشتر به این شعار ها بها دهیم تا انسان ها با یکدیگر بیشتر حرف بزنند و جانب عدالت را رعایت کنند تا دیگر ناگفته ها در قالب انتقام سر از آستین ناگفته ها بیرون نیاید.

شیرگاه نیوز: شیرگاه نیوز | آخرین اخبار و رویدادهای روز دنیا

دور زمین: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: فرارو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 3164

به "برزخ، بدتر از دوزخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برزخ، بدتر از دوزخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید