بچه دار شدن، ماهانه چقدر خرج برمی دارد؟

به گزارش هنجس بلاگ، وب سایت فرارو: زندگی دو نفره شیرینی دارید و پیش خودتان فکر می کنید وقتش رسیده نفر سوم را هم در آن شریک کنید؟ پس بهتر است بدانید این بچه قرار است با خود کلی هزینه به زندگیتان تحمیل کند. گزارش های مرکز آمار می گویند، بچه ماهانه به طور متوسط 580 هزار تومان به هزینه های خانواده اضافه می نماید و هزینه یک خانواده دو نفره را از سالانه 56 میلیون و 500 هزار تومان به 63 میلیون و 100 هزار تومان می رساند.

بچه دار شدن، ماهانه چقدر خرج برمی دارد؟

این رقم مربوط به هزینه های بلندمدت است و طبیعتا هزینه ماه های اول تولد بچه خیلی بیشتر از این حرف ها به نظر می رسد. برای همین در کنار محاسباتمان، خبری هم از قیمت پوشک، شیر خشک و دیگر مواردی که برای عضو جدید خانواده لازم هستند گرفته ایم.

هزینه های حمل و نقل و ارتباطات؛ دو میلیون و 300 هزار تومان

شاید برایتان عجیب به نظر برسد، ولی بیشترین هزینه ای که بچه اول بر دوش خانواده می گذارد، مربوط به حمل و نقل است. آنالیز ها نشان می دهد یک خانواده دو نفره سالانه سه میلیون و 530 هزار تومان برای حمل و نقل هزینه می نماید و وقتی پای نفر سوم به میان می آید، هزینه حمل و نقل خانواده به طور ناگهانی به پنج میلیون و 405 هزار تومان می رسد و این یعنی یکی از سنگین ترین هزینه های بچه اول، بخش مربوط به حمل و نقل است که معادل ماهانه آن می گردد حدود 156 هزار تومان. این فرزند همچنین 370 هزار تومان به هزینه های سالانه ارتباطات مثل هزینه های اینترنت، تلفن همراه، قبض موبایل و ... اضافه می نماید که تقریبا معادل 30 هزار تومان در ماه است.

هزینه های خوراکی؛ یک میلیون و 900 هزار تومان

یک خانواده دو نفره سالانه حدود 13 میلیون و 300 هزار تومان برای خرید خوراکی هزینه می نماید. به عبارتی این خانواده ماهانه یک میلیون و 100 هزار تومان از درآمدشان را به محصولات خوراکی اختصاص می دهند که می گردد نفری حدود 550 هزار تومان. فرزند خانواده هزینه کمتری در این زمینه دارد، اما به هر صورت حدود 160 هزار تومان به این رقم اضافه می نماید و هزینه ماهانه خانواده برای خرید محصولات خوراکی را به یک میلیون و 260 هزار تومان می رساند. این هزینه 160 هزار تومان در ماه، معادل یک میلیون و 910 هزار تومان در سال است. طوری که هزینه های سالانه یک خانواده سه نفره برای خرید خوراکی ها حدود 15 میلیون تومان است و 24 درصد از کل هزینه های 63 میلیونی خانواده را تشکیل می دهد.

هزینه های پوشاک؛ 840 هزار تومان

فرزند اول خانواده تقریبا 840 هزار تومان به هزینه هایی که سالانه برای خرید پوشاک و کفش می گردد، اضافه می نماید. خانواده های دو نفره در سال رقمی حدود یک میلیون و 150 هزار تومان از درآمدشان را به خرید پوشاک و کفش اختصاص می دهند که این رقم در خانواده های سه نفره، تحت تاثیر فرزند اول به یک میلیون و 980 هزار تومان می رسد. این اختلاف 840 هزار تومانی نشان می دهد هزینه های خرید پوشاک و کفش برای فرزند اول ماهانه حدود 70 هزار تومان است.

هزینه های لوازم منزل؛ 700 هزار تومان

خانواده های سه نفره لوازم بیشتری نسبت به زوج های دونفره نیاز دارند. آنالیز داده های مرکز آمار نشان می دهد خانواده های دو نفره سالانه حدود دو میلیون تومان برای خرید لوازم منزل هزینه می نمایند. از این رقم حدود 350 هزار تومان برای مبلمان و فرش، 390 هزار تومان برای لوازم برقی، 150 هزار تومان برای ظروف آشپزخانه و 980 هزار تومان برای کالا های مصرفی خانه هزینه می نمایند.

وقتی فرزند اول به جمع خانواده اضافه می گردد، هزینه خرید لوازم مصرفی خانه 370 هزار تومان افزایش پیدا می نماید و در مجموع کل هزینه های لوازم و اثاث خانه به دو میلیون و 700 هزار تومان می رسد که نشان می دهد با فرزند سوم، خانواده در سال 700 هزار تومان بیشتر برای تهیه لوازم خانه هزینه می نماید.

هزینه های تفریح؛ 100 هزار تومان

زوج هایی که هنوز به فکر بچه دار شدن نیافتاده اند، سالانه میانگین 250 هزار تومان برای تفریح هزینه می نمایند. توجه داشته باشید که رفتن به رستوران و ... در این حوزه جای نمی گیرد و این هزینه برای تفریحات فرهنگی مثل سینما و... است. وقتی پای فرزند اول به میان می آید، با خودش حدود 100 هزار تومان به هزینه های تفریح خانواده اضافه می نماید. طوری که خانواده های سه نفره در سال 350 هزار تومان از بودجه شان را به تفریحات فرهنگی اختصاص می دهند.

هزینه بهداشت و درمان؛ 80 هزار تومان

هزینه های درمانی برای خانواده های دو نفره بیشتر از سه نفره است. بخش بزرگی از هزینه های درمان خانواده مربوط به دوره بارداری است و احتمالا همین مورد باعث شده خانواده های دو نفره هزینه بیشتری برای بهداشت و درمان پرداخت نمایند. آن ها سالانه حدود پنج میلیون تومان در این حوزه هزینه می نمایند.

در خانواده های سه نفره هزینه های درمان 500 هزار تومان کمتر و سالانه چهار میلیون و 500 هزار تومان است. در طرف مقابل فرزند اول باعث افزایش هزینه های بیمه درمان می گردد. دونفره ها در سال حدود یک میلیون و 600 هزار تومان پول بیمه می دهند، ولی وقتی فرزند اول به جمع آن ها می آید، هزینه بیمه به دو میلیون و 230 هزار تومان می رسد. این یعنی در مجموع هزینه های بیمه و درمان با وجود فرزند اول سالانه 80 هزار تومان بیشتر می گردد که چندان رقم بزرگی به نظر نمی رسد.

هزینه های متفرقه؛ دو میلیون و 200 هزار تومان

شش درصد از هزینه های خانواده همان خرج هایی است که در هیچ کدام از موارد اصلی نمی گنجد. هزینه های متفرقه برای یک خانواده دو نفره سالانه سه میلیون و 710 هزار تومان است و با اضافه شدن فرزند اول به جمع خانواده، حدود دو میلیون و 200 هزار تومان به آن اضافه می گردد و به پنج میلیون و 900 هزار تومان می رسد. از این دو میلیون و 200 هزار تومان، حدود 250 هزار تومان به هزینه های خدمات شخصی و آرایشی اختصاص دارد و 100 هزار تومان به لوازم زینتی مربوط می گردد. یک میلیون و 800 هزار تومان از این هزینه ها به کلی نامشخص است و بین خرج های روزمره جای می گیرد.

مورد عجیب هزینه های مسکن

خانواده های دو نفره اغلب اجاره نشین هستند و احتمال خانه دار بودن خانواده های سه نفره بیشتر است. همین مورد می تواند عامل یک رابطه معکوس در گزارش مرکز آمار باشد. طوری که این گزارش نشان می دهد خانواده های دو نفره سالانه حدود 24 میلیون و 600 هزار تومان معادل ماهانه دو میلیون و 50 هزار تومان برای مسکن هزینه می نمایند، ولی این هزینه برای خانواده های سه نفره که بخشی از آن ها از شر اجاره خانه خلاص شده و خانه خریده اند، به 22 میلیون و 600 هزار تومان در سال معادل ماهانه یک میلیون و 880 هزار تومان کاهش پیدا می نماید. شاید بچه دار شدن تاثیری در خرید خانه نداشته باشد، ولی آنطور که آنالیز ها نشان می دهد خانواده هایی که فرزند دارند هزینه کمتری در بخش مسکن پرداخت می نمایند و بخش بیشتری از درآمدشان صرف خرج های دیگر مثل خوراکی و پوشاک می گردد.

هزینه های خرید پوشک، شیر خشک در بازار

اگر نوزاد در راه دارید، احتمالا لازم باشد بدانید که در آینده نزدیک چقدر باید برای خرید پوشک بچه هزینه کنید. در حال حاضر یک بسته 22 تایی پوشک پمپرز سایز 1 تقریبا 62 هزار تومان قیمت دارد. پوشک های ایرانی تا حد زیادی ارزان ترند. مثلا بسته 20 تایی پوشک سایز 1 اوی بیبی در بازار 21 هزار تومان است. بسته های 40 تایی مای بیبی هم 48 هزار تومان فروخته می گردد. عموما پوشک های سایز 1 ایرانی هر کدام هزار تا هزار و 200 تومان و مدل های خارجی تقریبا دانه ای سه هزار تومان قیمت دارند.

در بین پوشک های سایز 2 برند های ایرانی هر پوشک هزار و 300 تا هزار و 600 تومان و مدل های خارجی تا پنج هزار تومان قیمت دارد. هر بار عوض کردن پوشک سایز 3 بچه با پوشک های برند داخلی دو هزار تومان و برند های خارجی تقریبا شش هزار تومان هزینه دارد. سایز 4 هم در بین برند های ایرانی دو هزار و 300 و خارجی حدود هفت هزار تومان است.

شیر خشک در قوطی های 400 گرمی هر کدام حدود 26 تا 30 هزار تومان قیمت دارد. مثلا شیر خشک ببلاک 26 هزار تومان است و شیر خشک نان نستله 28 هزار تومان فروخته می گردد. هر قوطی شیر خشک آپتامیل جونیور هم حدود 30 هزار تومان است.

پودر بچه برند های خارجی مثل جانسون در بسته بندی های 100 گرمی 28 هزار تومان و 200 گرمی 35 هزار تومان است. برند های داخلی خیلی ارزان تر هستند. مثلا پودر بدن فیروز در بسته بندی های 200 گرمی تنها هشت هزار تومان خرج دارد.

شامپو بچه فیروز 500 میلی لیتری در بازار حدود 11 هزار تومان است. اگر بخواهید سراغ مدل های خارجی بروید، باید بگوییم شامپو بچه موستلا 200 میلی لیتری حدود 43 هزار تومان برایتان خرج خواهد داشت. شامپو بچه آیروکس 200 میلی لیتری هم تقریبا بین 16 تا 22 هزار تومان قیمت دارد.

روغن بچه در حجم 200 میلی لیتری فیروز حدود 10 هزار تومان فروخته می گردد. مدل های خارجی مثل سانسوان قیمتشان به 30 هزار تومان می رسد. روغن ماساژ بچه موستلا 100 میلی لیتری هم حدود 60 هزرا توامن برایتان خرج خواهد داشت.

این موارد صرفا هزینه موارد مصرفی برای نگهداری نوزاد هستند و اگر به فکر فرزند هستید، باید هزینه های خرید سیسمونی را هم در نظر داشته باشید که حداقل حدود هفت میلیون تومان هزینه خواهد داشت.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: برترین ها
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 1645

به "بچه دار شدن، ماهانه چقدر خرج برمی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بچه دار شدن، ماهانه چقدر خرج برمی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید