تأمین مواد اولیه صنایع غذایی پیگیری شود

به گزارش هنجس بلاگ، نشست اعضای انجمن صنایع غذایی استان با علی جهانگیری، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری آذربایجان شرقی و سازمان های مربوطه برگزار گشت.

تأمین مواد اولیه صنایع غذایی پیگیری شود

در این نشست یونس ژائله، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز با اشاره به چالش پیش آمده در تأمین مواد اولیه مورد نیاز صنایع غذایی و مسائل پیش آمده در ثبت سفارش مواد اولیه با توجه به عدم اختصاص منابع ارزی به گروه های کالایی 21 به بعد گفت: مسئولان امر در وزارت صنعت بدون هماهنگی با انجمن صنایع غذایی کشور اقدام به اصلاحاتی در نحوه حمایت ارزی از گروه های کالایی کرده اند که مطمئناً فعالان صنعت غذایی و دامی کشور را با چالش های جدی در روزهای آینده در تأمین مواد اولیه ای همچون روغن نباتی، شکر، ذرت، سویا، جو، اسانس ها و سایر افزودنی های دیگر خواهد کرد.

رئیس انجمن صنایع غذایی استان در این نشست با اشاره به نامشخص بودن نحوه حمایت دولت از گروه های کالایی 21 به بعد که در تصمیمات جدید دولت از حمایت های ارزی دولت خارج شده اند، از مسئولان امر خواست به منظور حمایت از تولید داخلی در سال جهش تولید با فعالان اقتصادی در گروه های کالایی مختلف هم اندیشی کرده و در تصمیمات اتخاذ شده با توجه به حمایت از تولید ملی بازنگری به عمل آورد.

او در این خصوص یادآور شد: به منظور عدم وقفه در تولید محصولات صنایع غذایی، ارز مورد نیاز این واحدها را تأمین و اجازه واردات مواد اولیه اساسی را به فعالان مناطق مختلف کشور در راستای جلوگیری از بروکراسی های زائد اداری فراهم آورند؛ تا واحدهای فعال به شیوه آسان تری بتواند نیازهای اساسی خود را تأمین کنند.

ژائله حمایت همه جانبه مسئولان امر در تکمیل زنجیره تأمین گروه های مختلف کالایی را با توجه به نظرات فعالان حوزه های مربوط را عمده راهکار اصلاح ساختاری در اقتصاد کشور خواند و ابراز امیدواری کرد: با بازنگری در نحوه حمایت از گروه های کالایی در شرایط سخت اقتصادی امکان فعالیت واحدهای تولیدی و صنعتی در سال جهش تولید بیش ازپیش محقق شود.

علی جهانگیری، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان شرقی با تأکید بر آثار مثبت حضور فعالان اقتصادی مناطق مختلف کشور در واردات مواد و کالاهای مورد نیاز کشور اظهار امیدواری کرد: با مساعدت وزارت صمت و سازمان های ذی ربط این وزارتخانه این امر در راستای حمایت از تولید ملی فراهم شود.

در این نشست مقرر شد مطالبات اساسی فعالان اقتصادی به خصوص صنایع غذایی استان در خصوص مشخص تکلیف ارز گروه های کالایی از گروه 21 به بعد که در سال جاری از حمایت ارزی دولت خارج شده اند و امکان واردات کالاهای اساسی واحدهای تولیدی و صنعتی استان توسط فعالان اقتصادی استان به منظور جلوگیری از بروکراسی های زائد اداری و جلوگیری از انحصار در واردات از طریق سازمان صمت استان پیگیری شود.

همچنین مقرر شد جلسه ای در راستای تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی در حوزه صنایع غذایی با مسئول شورای هماهنگی بانک های استان به منظور ارائه تسهیلات و حمایت بیشتر از صنایع استان با رعایت سقف حمایتی بانک های استان با توجه به منابع سپرده گذاری شده مردم استان در محل اتاق تبریز تشکیل شود.

حمایت جهاد کشاورزی از فعالان بخش کشاورزی با ارائه مشاوره های مناسب در حوزه های کاشت، داشت و برداشت با هدف بهره وری مناسب از خاک استان در راستای تأمین گندم و سایر محصولات کشاورزی نیز از دیگر مواردی بود که در این نشست بر آن تأکید شد.

حمایت از واحدهای صنعتی استان به منظور تکمیل زنجیره تأمین استان در مراحل مختلف تولید و صادرات از موارد طرح شده در این نشست بود.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 1788

به "تأمین مواد اولیه صنایع غذایی پیگیری شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأمین مواد اولیه صنایع غذایی پیگیری شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید