تبعات پایین آمدن اعتماد به نفس در زنان، آسیب های روانی فضای مجازی

به گزارش هنجس بلاگ، یک روانشناس، گفت: چالش های خودساخته ذهنی و بی توجهی به توانمندی های درونی، دو عامل مهم در پایین آمدن اعتماد به نفس بانوان در زندگی است.

تبعات پایین آمدن اعتماد به نفس در زنان، آسیب های روانی فضای مجازی

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، سمیرا احمدی مشاور روانشناس و نویسنده کتابِ اعتماد به توان خودت، گفت: بسیاری از نارضایتی های درونی ناشی از برداشت ها و دغدغه های خودساخته ذهنی است، به خصوص در بین بانوان که این مشغولیت های ذهنی بیش از مردان مشاهده می گردد، چالش هایی که متأثر از الگوهای فانتزی و شیک محیط پیرامون است.

وی توضیح داد: موفقیت، خوشبختی و حتی جذابیت و زیبایی اتفاقی آغاز نمی گردد، اغلب چالش ها خودساخته و تعریف کردن خوشبختی بعد از اقدام و یا تغییر رویدادی است. در واقع همین امر باعث می گردد بعضی از بانوان احساس کمبود اعتماد به نفس نمایند، به طور نمونه تصور اینکه اگر باریک تر و لاغرتر بودند حس بهتری نسبت به خود خواهند داشت، موضوعی است که طی چند سال اخیر به شدت فراگیر شده و باعث شده رژیم های سخت و گاهی خطرناک موضوع اول و دغدغه خیلی از بانوان گردد.

احمدی ادامه داد: همین چالش های دائمی ذهنی و نداشتن اعتماد به نفس است که باعث می گردد لذت غذا خوردن، دوست داشتن خود، درک عمیق از محیط و حتی دوستان از بین برود، چراکه تصور می نمایند به اندازه کافی خوب نیستند.

وی با بیان اینکه فضای مجازی یکی از عوامل کمبود اعتماد به نفس شده است، اضافه نمود: پیگیری خبرها و حواشی زندگی افراد مشهور و تماشای سبک زندگی لوکس و تفریحات لاکچری عده ای، باعث می گردد تا قیاس ها و تفاوت های ذهنی روز به روز عمق بیشتری بگیرد به طوری که حتی بعضی دچار افسردگی می شوند و حس تنفر نسبت به خود و دیگران پیدا می نمایند.

احمدی، افزایش اعتماد به نفس را در جامعه بانوان مهم و حیاتی دانست و گفت: اعتماد به نفس یعنی علم و آگاهی و داشتن یک تصویر درست از استعدادها، توانایی ها، محدودیت ها و هدف ها، در واقع فرد باید بداند که چه هدفی را انتخاب می نماید و آن هدف چقدر با توانایی ها و قابلیت های او سازگار است. به عبارتی اعتماد به نفس یعنی باور داشتن فرد به توانایی ها و استعدادهای خود و احساس رضایتمندی نسبت به خود است، بانوان باید به طور جدی روی این موضوع کار نمایند.

این نویسنده افزود: باور زنان نسبت به توانمندی خودشان باید تغییر کند و بپذیرند که در هر شرایطی که در آن قرار دارند صندلی مطلوبی است. آنها باید خود را با خود مقایسه نمایند و نیازی نیست به طور پیوسته در حال ثابت کردن خود به دیگران باشند.

وی با اشاره به فرهنگ سازی و افزایش حس خودباوری و اعتماد به نفس در بانوان، گفت: این فرهنگ باید در میان خانم ها سرلوحه قرار بگیرد، چرا که در بسیاری از موارد عدم خودباوری موجب می گردد تا بانوان آمادگی روانی لازم را برای پیشرفت و ارتقا نداشته باشند که این مسئله ناشی از باور نداشتن به پتانسیل های خود است.

احمدی خاطر نشان کرد: بانوانی که اعتماد به نفس دارند خود را می شناسند، بیشتر از سایرین از زندگی لذت می برند و موانع موجود بر سر راه را به معنای شکست همیشگی و بدشانسی خود نمی دانند. آنها به سطحی از رضایت درونی رسیده که قدر نعمت هایی را که در اختیار دارند را می داند و معمولاً به دنبال چیزی نیست که ندارند، بلکه از آنچه دارند حداکثر استفاده را می برند. در واقع آنها به جهان با دید مثبت نگاه می نمایند و کوشش دارند جنبه های مثبت زندگی را ببینند، می دانند چنین نگرشی باعث بهتر شدن کیفیت زندگی می گردد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 1799

به "تبعات پایین آمدن اعتماد به نفس در زنان، آسیب های روانی فضای مجازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبعات پایین آمدن اعتماد به نفس در زنان، آسیب های روانی فضای مجازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید