تخریب انفجاری کنترل شده سازه واقعی از سوی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد شاهرود انجام شد

به گزارش هنجس بلاگ، رئیس دانشگاه آزاد شاهرود گفت: عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود پیروز شد برای اولین بار در کشور تخریب انفجاری کنترل شده را روی یک ساختمان در مقیاس واقعی در یزد با استفاده از مواد اجرا کند.

تخریب انفجاری کنترل شده سازه واقعی از سوی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد شاهرود انجام شد

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین راستا را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین جهت را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

سید احمد ابوالقاسمی فر، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در مصاحبه با خبرنگار دانشگاه خبرنگاران از انجام موفقیت آمیز اولین تخریب انفجاری کنترل شده (دمولیشن) سازه واقعی در کشور اطلاع داد و گفت: محمد تاجی عضو هیأت علمی گروه معدن این دانشگاه توانست به عنوان مسؤول انفجار و طراح دمولیشن، یک ساختمان در مقیاس واقعی را در یزد با موفقیت کامل توسط مواد منفجره، تخریب کند.

ابوالقاسمی فر در معرفی مجری این طرح گفت: محمد تاجی یکی از متخصصین سرشناس حوزه بهینه سازی و مهندسی انفجار است. وی عضو هیأت علمی گروه مهندسی معدن دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود است و مجری بیش از 60 طرح تحقیقاتی و دارای صلاحیت سیکل مواد منفجره کشور و از معروفترین افراد این حوزه در پروژه های معدنی و عمرانی می باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص فرایند شکل گیری این طرح از آغاز تا انجام گفت: با هدف گذاری مناسب اجرا شده در دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود، از سال 1391 حلقه علمی مهندسی انفجار با حمایت های بی دریغ مدیران دانشگاه آغاز به فعالیت نمود. با استفاده از دانش تصمیم گیری فردی و گروهی؛ تیم سازی اساتید، دانشجویان، فارغ التحصیلان علاقمند و فعالین متعهد و دلسوز در صنعت شکل گرفت. با انجام بیش از 70 جلسه (عمدتا بصورت مجازی) و انجام بیش از 50 طرح تحقیقاتی و پژوهشی، بستر علمی و دانشی لازم مهیا شد. از سمت صنعت نیز با ایجاد و مشارکت یک تیم حرفه ای، بستر فنی و مهارتی مورد احتیاج ایجاد شد. خوشبختانه دو بال صنعت و دانشگاه در گروه بهینه سازی عملیات انفجار، تجلی بخشید و انجام موفقیت آمیز در مقیاس واقعی را در پی داشت.

وی در خصوص صندلی و اهمیت تخریب سازه ها توسط مواد منفجره شرح داد: چند شرکت عمدتا آمریکایی با توجه به دانش و تجربه ارتش آمریکا در جنگ جهانی دوم و انجام تست های میدانی، در زمینه تخریب انفجاری سازه ها، در سطح جهان فعالیت می نمایند. سطح بالای تکنولوژی و دانش مهندسی انفجار بکار رفته در دمولیشن، منجر به انحصاری بودن این علم شده است.

ابوالقاسمی فر در خصوص دانش مهندسی و مراحل انجام کار تشریح کرد: تمامی مراحل شبیه سازی، تحلیل سازه ای، طراحی و پیاده سازی دمولیشن توسط تیم ایرانی که در کشور آموزش دیده اند با موفقیت کامل و با رعایت تمامی ملاحظات ایمنی و امنیتی و بدون هیچ گونه آسیب به سازه ها و تأسیسات اطراف انجام شد.

عضو هیأت علمی گروه معدن دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود تاکید نمود: مهمترین بخش این فرآیند، حسن اعتماد و پذیرش ریسک ارگان های مربوطه است. ریسک پذیری مدیر عامل شرکت سنگ آهن مرکزی، درک بالای مسؤولین اسلحه و مهمات ارتش و اعضای فهیم هیأت ناریه استان یزد، قابل تقدیر است که در عمل، اعتماد به دانش و توان داخلی و تکیه بر اقتصاد درون زا را عینیت بخشیدند.

ابوالقاسمی فر در خصوص وظایف مسؤول انفجار و طراح این عملیات خاطر نشان کرد: در اصل مسؤولیت فنی، امنیتی و ایمنی تمام فرایند انفجار بر عهده مسؤول انفجار است که وظیفه تمام امور انفجار را بر عهده دارد. شبیه سازی انفجار و محاسبات مربوط به مقدار، نوع و تعداد سیستم انفجاری، موقعیت مواد منفجره و چیدمان ابزار انفجاری بر عهده طراح دمولیشن است.

این مقام مسئول در خصوص الزامات کار های انفجاری ابراز کرد: طراحی، شبیه سازی، پیاده سازی و نظارت کار های انفجاری توسط یک تیم مجرب و متخصص انجام می گردد. بهترین طراحی انفجار بدون پشتوانه یک گروه حرفه ای متخصص، اصلا عملیاتی نمی گردد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود در خصوص استرس و تنش های شغلی طرح انفجاری خاطر نشان کرد: در این خصوص، جمله جالبی در بین آتشکاران است که تمام فشار و استرس کار در همان لحظه انفجار، از بین می رود. به گفته محمد تاجی که بیش از 15 سال آموزش دوره های مهارتی و عملیاتی آتشکاران را انجام داده است در کار انفجار اولین اشتباه، مساوی با آخرین اشتباه است. بنابراین مقوله استرس، ذاتی از کار محسوب می¬گردد و البته انسان در انجام کار های مورد علاقه، حال خوبی دارد.

وی در خصوص ویژگی های شاخص این پروژه ابراز کرد: ساختمان مد نظر دارای کشیدگی زیاد و در یک طبقه ساخته شده بود و گفتنی است که دمولیشن سازه های کوتاه به مراتب مشکل تر و حساس تر از ساختمان های بلند می باشد. بومی سازی در طراحی و استفاده از سیستم انفجاری و مواد منفجره غیر تخصصی از ویژگی های این طرح محسوب می گردد. نکته قابل اعتنا، بروز و ظهور واقعی ارتباط صنعت و دانشگاه بود.

ابوالقاسمی فر درباره اهمیت ارتباط صنعت و دانشگاه در این موفقیت حلقه مفقود صنعت و دانشگاه و گلوگاه اصلی فراوری و ارایه خدمات مهندسی گفت: انگیزه، احتیاج ها و آمادگی بخش صنعت قابل قبول و مشخص است. به نظر، مشکل کلیدی در سمت دانشگاه باشد که گا ها با فراوری دانش و تخصص غیر ضروری برای کشور - و یا صرفا مطلوب برای خارج کشور علاوه بر کاهش کارایی فارغ التحصیلان برای بازار کار، بستر حداقلی دانشی مورد احتیاج کشور را اغناء نمی کند. در دانشگاه ها، متأسفانه با برچسب دانش و علوم روز، صرفا با خروجی هایی مانند فراوری مقالات علمی و ارائه دانش آموخته های ناسازگار با خواسته های بازار کار و اولویت های واقعی کشور، روبرو هستیم.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 927

به "تخریب انفجاری کنترل شده سازه واقعی از سوی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد شاهرود انجام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخریب انفجاری کنترل شده سازه واقعی از سوی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد شاهرود انجام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید