توسعه مدل کشف و رصد دانشمندان برجسته دنیا اسلام در جایزه مصطفی(ص)

به گزارش هنجس بلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از ستاد ارتباطات و اطلاع رسانی جایزه مصطفی(ص)، مدل کشف و رصد دانشمندان برجسته جهان اسلام در جایزه مصطفی(ص) باتوجه به وجود پایگاه های علمی-استنادی در حوزه های مختلف علم و فناوری، شناسایی محققان و موضوعات تحقیقاتی مورد اهمیت جهان همزمان با انتشار فراخوان پنجمین دوره جایزه مصطفی(ص) پیشرفته است.

توسعه مدل کشف و رصد دانشمندان برجسته دنیا اسلام در جایزه مصطفی(ص)

بر همین اساس با بهره گیری از دانش سنجش علم و فناوری مبتنی بر داده های موجود، می توان شناسایی و ارزیابی نسبتا دقیقی از فعالیت های علمی و فناوری یک محقق بدست آورد. در واقع علم سنجی، دانش تجزیه و تحلیل اطلاعات علمی و فناوری و عوامل موثر بر آن است. خروجی این نوع نگاه و تحلیل داده به صورت کمی قابل ارائه است.

بر همین اساس جهت توسعه مدلِ کشف و رصد دانشمندان برجسته جهان اسلام و شناسایی دقیقتر یک محقق و جایگاه علمی ایشان از این دانش برای دوره های آینده جایزه مصطفی(ص) بهره گرفته شده است.

علم سنجی به عنوان یکی از روش های ارزیابی فعالیت های علمی و مدیریت پژوهش ها به شمار میرود. با توجه به دامنه گسترده این حوزه دانشی، بایستی به این موضوع هم اشاره گردد که علاوه بر آنالیز شرایط موجود محققان و حوزه های علمی و تحقیقاتی، می تواند به سیاست گذاری علم و فناوری، آگاهی بخشی و آینده نگری علمی و پژوهشی در تمامی ابعاد فردی، سازمانی و بین المللی یاری شایانی کند.

از همین رو در راستای یاری به آینده علمی و فناوری جهان اسلام با آنالیز شاخص های رشد و توسعه دانش و مطالعه ارتباطات علمی و تحلیل های هم-استنادی و هم-نویسندگی و...، می توان روابط و الگوهای میان شبکه ای موجود بین دانشمندان و حوزه های پژوهشی ایشان را کشف و تجزیه و تحلیل کرد.

بعلاوه با بهره برداری مناسب از تحلیل ها، امکانات و توانمندی های موجود می توان به ارائه راهکارهایی برای توسعه علمی و نیز فناوری حاصل از آن پرداخت.

مهلت معرفی آثار پنجمین دوره جایزه مصطفی(ص) تا 9 شهریور سال 1401 است و زمان برگزاری آیین اعطای جایزه مصطفی(ص) در مهرماه 1402 معین شده است. جایزه مصطفی(ص) در چهار حوزه علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات، علم و فناوری زیستی و پزشکی، علم و فناوری نانو، علوم پایه و مهندسی، به دانشمندان مسلمان سراسر جهان اعطا می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 مرداد 1401 بروزرسانی: 27 مرداد 1401 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 3801

به "توسعه مدل کشف و رصد دانشمندان برجسته دنیا اسلام در جایزه مصطفی(ص)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه مدل کشف و رصد دانشمندان برجسته دنیا اسلام در جایزه مصطفی(ص)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید