جزئیات میانگین قیمت خانه در 31 استان

به گزارش هنجس بلاگ، خبرنگاران: بازار کشوری معاملات ملک در سومین فصل از امسال با یک تغییر معنادار در تورم مسکن استانی همراه شد.

جزئیات میانگین قیمت خانه در 31 استان

جهت دریافت خدمات آلاچیق چوبی ساده با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش اقتصادننیوز آمار رسمی از نبض قیمت مسکن 31 استان کشور در پاییز 98 حاکی است تورم ملکی 30 استان بعد از یک سال ونیم جاماندگی از رشد قیمت ها در پایتخت، پایان در پاییز امسال از تورم مسکن تهران جلو زد. با این اتفاق، شکاف شدید قیمت ملک بین پایتخت و شهرهای دیگر در راستا کاهش نهاده شد.

متوسط قیمت مسکن در شهر تهران در پاییز امسال 43 درصد نسبت به پاییز سال گذشته افزایش پیدا کرد؛ اما در همین فاصله زمانی، سطح میانگین قیمت خانه ها و واحدهای مسکونی در سایر شهرهای کشور حدود 70 درصد رشد کرد. این در حالی است که نیمه اول امسال و یک سال 97 تب قیمت آپارتمان های تهران به مراتب بیشتر از دیگر شهرها بود. طی بهار و تابستان 98 میانگین قیمت مسکن در 30 استان، کمتر از 50 درصد نسبت به مدت مشابه در سال قبل افزایش یافت؛ در حالی که متوسط قیمت واحدها در تهران 2 برابر شد.

اکنون تغییر اساسی در نرخ های تورم استانی مسکن بیانگر آغاز فاز تنظیم رابطه قیمتی در بازار کشوری معاملات ملک است.

جهش قیمت مسکن در تهران طی سال 97 و ادامه آن دست کم تا نیمه امسال باعث شد فاصله متعارف قیمت ملک بین پایتخت و دیگر شهرهای کشور به شکاف بزرگ تبدیل شود. مقایسه میانگین قیمت کشوری مسکن با متوسط قیمت واحدهای مسکونی پایتخت معین می نماید تا پیش از آغاز پیش رونق معاملات و جهش قیمت مسکن در تهران - قبل از سال 96- یعنی زمانی که سطح قیمت ها از ثبات نسبی برخوردار بود، بهای آپارتمان های پایتخت حدود 6/ 2 برابر بهای مسکن در کشور بود، اما الان این نسبت، بیش از 3 برابر شده است.

اتفاقی که پاییز امسال در بازار کشوری معاملات مسکن رخ داد، توقف تشدید شکاف قیمتی بین املاک تهران و 30 استان و در عین حال ترمیم شکاف به وجود آمده بود.

تغییرات فصلی قیمت مسکن در فاصله تابستان تا پاییز 98 نیز نشان می دهد بازار مسکن تهران در این فاصله تا حدودی از ثبات نسبی قیمت برخوردار بود. متوسط قیمت آپارتمان های شهر تهران در پاییز حدود یک درصد نسبت به تابستان رشد کرد؛ اما در 30 استان دیگر تورم فصلی مسکن نرخ 44 درصد را به ثبت رساند.

با این حال شیب تند تورم مسکن در شهرها اثر آنی بر رفتار خریداران داشته است؛ به طوری که در پاییز امسال حجم معاملات خرید مسکن در 30 استان 40 درصد نسبت به تابستان افت کرد.

مطابق آمارها، شرایط بازار کشوری ملک در طول 9 ماه اول امسال رکودی بوده است و رشد قیمت مسکن در اغلب شهرها باعث خروج تقاضای مصرفی از بازار شد. فصل گذشته، دو استان شمالی در تورم مسکن -تغییرات نقطه ای قیمت ها- اول شدند. در این دو استان متوسط قیمت ملک مسکونی 100 درصد رشد کرد.

متوسط قیمت مسکن در کل کشور - با احتساب وزن معاملاتی شهر تهران- از مترمربعی 4 میلیون تومان عبور نموده است؛ اما میانگین قیمت در 30 استان رقمی در حدود 2 میلیون و 500 هزار تومان است.

بازار کشوری مسکن از ابتدای پاییز امسال در فاز تنظیم رابطه نهاده شد. در حالی که قیمت مسکن در شهر تهران در این فصل نوسان جزئی حدود یک درصدی داشته است، قیمت مسکن در سایر شهرها به جز پایتخت 44 درصد افزایش یافته است. این تغییرات در حالی اتفاق افتاده که بازار مسکن در کشور با رکود سنگین معاملاتی روبه رو است. آنچه زمینه ساز رشد قابل توجه قیمت مسکن در 30 استان کشور به جز تهران شده، کوشش بازار برای احیا و بازیابی نسبت بین قیمت مسکن و سایر شهرها به شکل متعارف خود است. به گزارش دنیای اقتصاد، در حالی که میانگین قیمت مسکن در شهر تهران طی سه ماهه پاییز فقط یک درصد رشد داشته است، این شرایط در شهرهای 30 استان کشور به جز تهران کاملا متفاوت بوده و تازه ترین گزارش مرکز آمار ایران حکایت از آن دارد که در فصل پاییز میانگین قیمت مسکن در 30 استان کشور به جز تهران 44 درصد رشد داشته است. این در حالی است که جهت تغییرات حجم معاملات در تهران و سایر استان ها هم با یکدیگر متفاوت بوده است؛ طوری که حجم معاملات مسکن در شهر تهران نسبت به فصل تابستان 54 درصد رشد کرد اما سایر شهرهای کشور در فصل پاییز با افت 40 درصدی معاملات نسبت به تابستان روبه رو بودند.

دنیای اقتصاد در آخرین گزارشی که به آنالیز تغییرات فصلی قیمت مسکن در 31 استان پرداخته بود، بازار مسکن را در فصل تابستان در تمام کشور آرام توصیف کرد. در آن فصل میانگین تورم فصلی مسکن در تمام استان ها به جز تهران نزدیک 2 درصد محاسبه شد و حجم معاملات نیز افت سنگین تر از شهر تهران را در 30 استان دیگر تجربه کرد و 34 درصد نسبت به بهار 98 کاهش یافت.

گزارش جدید مرکز آمار از تغییرات قیمت مسکن در فصل پاییز در کل کشور حکایت از آن دارد که افت معاملات مسکن در این فصل نسبت به تابستان، سنگین تر از گذشته ادامه پیدا نموده و در مجموع ریزش 40 درصدی تعداد معاملات مسکن در کل کشور نسبت به تابستان رقم خورده است. این در حالی است که قیمت از ثبات تابستانی خارج شده و تورم مسکن در 30 استان از تهران پیشی گرفته است. آنالیز تغییرات قیمتی در تهران و 30 استان دیگر در سه ماهه پاییز 98 نشان می دهد در حالی که در شهر تهران میانگین تورم سه ماهه پاییز فقط یک درصد بوده است، در شهرهای 30 استان دیگر با وجود رکود معاملاتی سنگین، قیمت مسکن به طور میانگین 44 درصد رشد نموده است.

نکته قابل توجه این است که در فصل پاییز در عین برقراری ثبات قیمتی در شهر تهران، شاهد رشد فصلی معاملات مسکن نیز به میزان 54 درصد بوده ایم. ماجرای رشد معاملات مسکن در تهران در شرایطی که رکود در سایر استان ها فوق العاده سنگین تر شده است، به آغاز کاهش قیمت اسمی مسکن از نیمه تابستان امسال به بعد باز می شود. از مرداد تا آبان تغییرات ماهانه قیمت مسکن در تهران یا کاهشی یا نزدیک به صفر بود و در نتیجه گروهی از خریداران مصرفی و نیز سرمایه گذاران مسکن به تدریج با مشاهده شرایط جدید قیمتی به این بازار بازگشتند. نتیجه این بازگشت به شکل رشد فصلی معاملات پایتخت در پاییز در آمارهای رسمی منعکس شد. اما در حالی که این رشد معاملات فصلی در تهران به دنبال بروز ثبات قیمتی رخ داد، طبیعی است که در سایر استان های کشور به دنبال رشد قیمت، سقوط حجم معاملات مسکن با شدت بیشتری ادامه یافت، طوری که کاهش فصلی حجم معاملات در 30 استان به جز تهران از 34 درصد در تابستان به 40 درصد در پاییز رسید.

به گزارش دنیای اقتصاد، آنالیز دقیق تغییرات قیمتی مسکن در تهران و استان های دیگر کشور نشان می دهد در پاییز، تب تورم ملکی از پایتخت به سایر شهرها منتقل شده است. ماجرا از این قرار است که تهران پیشتاز رشد قیمت مسکن در طول دو سال اخیر بوده است. در واقع رونق معاملات مسکن از اواخر سال 96 در پایتخت آغاز شد و به دنبال آن رشد قیمت کلید خورد؛ اما پس از یک دوره کوتاه مدت در نیمه اول سال 97 دوره رونق معاملات به اتمام رسید. با وجود اتمام رونق معاملاتی، تورم مسکن تا اوایل سال 98 در شهر تهران ادامه یافت. اما در شهرهای دیگر استان ها به جز تهران، رشد معاملات با قدری تاخیر نسبت به پایتخت و از نیمه سال 97 آغاز شد. به این ترتیب در حالی که میانگین رشد قیمت مسکن در پایتخت طی یک سال 97 حدود 70 درصد بود، این نرخ در سایر شهرها بسیار کمتر و حدود 27 درصد محاسبه شد. اما همچون تهران که پس از آغاز رکود عمیق، به مدت چند ماه تورم ملکی در بعضی از مناطق ادامه پیدا کرد، در سایر استان ها نیز این رویه در پاییز 98 با وجود اتمام دوره رونق معاملات در اوایل امسال، مشهود شد و با وجود کاهش 40 درصدی خرید و فروش، قیمت ها 44 درصد افزایش یافت. در واقع همان رخدادی که در تهران شاهد آن بودیم، با یک اختلاف فاز زمانی در سایر شهرها نیز مشهود شده است.

مرور دوباره علت تغییرات قیمت مسکن در مناطق مختلف شهر تهران در نیمه اول امسال می تواند به رمزگشایی از علت تغییرات قیمتی شدید مسکن در 30 استان کشور بینجامد. ماجرا از این قرار بود که تغییرات قیمت مسکن در دوره رونق معاملات در شهر تهران موجب شده بود طبقه بندی قیمتی مناطق مختلف نسبت به یکدیگر بر هم بخورد، به این معنا که در بعضی مناطق پرمعامله شهر، رشد قیمت بسیار بیشتر از اغلب مناطق نیمه جنوبی شهر بود و در نتیجه فاصله قیمتی میان این مناطق برهم خورده بود. به این ترتیب فاز احیای رابطه قیمت مسکن در مناطق مختلف در تابستان و پاییز امسال رقم خورد، به نحوی که مناطق پیشتاز رشد قیمت در این ماه ها با کاهش قیمت روبه رو شدند و حباب قیمت های پیشنهادی تند تحت تاثیر رکود معاملاتی تخلیه شد و در مقابل مناطق جنوبی شهر که فرصت رشد قیمت هم پای بعضی مناطق شمالی را پیدا ننموده بودند، در این ماه ها با افزایش تقاضا روبه رو شدند و قیمت در آنها تا حدی افزایش یافت. به این ترتیب به تدریج نسبت قیمت مسکن در مناطق مختلف به شکل متعارف همیشگی بازیابی و شرایط بازار مسکن پایتخت عادی شد.

در پاییز امسال نیز در کل کشور با قدری تاخیر نسبت به تهران، بازیابی رابطه قدیمی قیمت مسکن در پایتخت و سایر شهرها آغاز شده است که در نتیجه آن، به رغم رکود معاملات، قیمت مسکن در سایر شهرها به جز پایتخت رشد قابل توجه 44 درصدی را تجربه کرد. به این ترتیب رشد قیمت مسکن در سایر استان ها، رخدادی است که برای تنظیم فاصله قیمت با شهر تهران اتفاق افتاده است. شاهد این مدعا همین است که نسبت قیمت مسکن در شهر تهران به کل کشور در سال 95 که بازار مسکن در اوج ثبات قیمت و معاملات به سر می برد، 6/ 2 برابر بود اما این نسبت در نیمه امسال به 2/ 3 افزایش یافته است. به این ترتیب فاصله بین قیمت مسکن در تهران و سایر شهرها افزایش یافته و از فصل پاییز، تنظیم رابطه طبیعی قیمتی به دو شکل ثبات قیمت مسکن در تهران و رشد قابل توجه قیمت مسکن در سایر شهرها آغاز شد.

آنالیز تغییرات قیمتی مسکن در طول یک سال اخیر نشان می دهد میانگین قیمت مسکن در کل کشور از حدود 3 میلیون تومان در زمستان 97 به 3 میلیون و 600 هزار تومان در تابستان امسال رسید و این یعنی در سه فصل پیاپی تغییرات قیمت مسکن در کشور جزئی بوده است، اما در فصل پاییز این رقم با افزایش 14 درصدی همراه شد و به 4 میلیون و 180 هزار تومان رسید که نشات گرفته از تغییرات قیمتی سایر شهرها به جز تهران است. حتی اگر تهران را به عنوان یک شهر استثنا و پرمعامله از این محاسبات خارج کنیم، باز هم به طور قطع می توان گفت میانگین قیمت مسکن در سایر شهرهای کشور به بیش از 2 میلیون و 500 هزار تومان رسیده است.

آنالیز تغییرات نقطه ای معاملات و قیمت مسکن نیز حاوی اطلاعات مهمی از شرایط بازار مسکن پاییز 98 است. تورم نقطه ای مسکن در فصل پاییز امسال نسبت به پاییز سال گذشته در کل کشور 60 درصد محاسبه شده و حجم معاملات نیز در این فصل نسبت به فصل مشابه پارسال 46 درصد کاهش یافته است. به این ترتیب مقایسه یکساله نیز نشان می دهد رکود معاملاتی در کشور همچنان ادامه دارد. اما آیا رشد قیمت مسکن در شرایط رکود معاملات در 30 استان کشور نیز ادامه خواهد یافت؟ اتفاقات دو ماهه نخست زمستان امسال در پایتخت نشان می دهد ادامه رشد قابل توجه قیمت مسکن در سایر شهرها نیز بعید است و به احتمال زیاد متوقف خواهد شد. برای بازگشت کامل رابطه قیمت مسکن تهران و سایر شهرها در سال آینده یا باید قیمت مسکن در پایتخت رشد کند که با توجه به مهار این تورم در پایتخت و نیز فاصله شدید قیمت های فعلی با سطح توان تقاضای خرید بسیار بعید است یا اینکه باید قیمت در سایر استان ها رشد قابل توجهی داشته باشد و قیمت مسکن در تهران ثابت باقی بماند؛ اما این فرضیه هم به دلیل رکود سنگین معاملاتی در استان ها بعید به نظر می رسد. بنابراین رخدادی که احتمال وقوع آن وجود دارد، این است که تغییرات قیمتی در سایر شهرها با شدت و مقدار کمتری نسبت به شهر تهران رخ دهد تا رابطه قیمتی قدیمی به طور کامل احیا شود.

به گزارش دنیای اقتصاد، گزارش مرکز آمار از تغییرات نرخ اجاره بها و قیمت زمین در فصل پاییز نیز اطلاعاتی منتشر نموده است. در پاییز امسال متوسط قیمت خرید هر مترمربع زمین یا ساختمان مسکونی کلنگی در کشور 4 میلیون و 58 هزار تومان و میانگین مساحت زمین در معاملات این فصل 242 مترمربع بوده است که نسبت به فصل قبل 7/ 11 درصد و نسبت به فصل مشابه پارسال 5/ 93 درصد افزایش داشته است.

در این فصل همچنین میانگین مبلغ اجاره ماهانه به علاوه 3 درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی به وسیله بنگاه های معاملات ملکی در سطح کشور 14 هزار و 400 تومان محاسبه شده است. میانگین مساحت واحدهای اجاری در قراردادهای پاییز در کل کشور نیز 96 مترمربع و متوسط عمر بنا 13 سال بوده است. به این ترتیب نرخ اجاره بها نسبت به فصل تابستان 7/ 6 درصد و نسبت به فصل پاییز سال قبل 32 درصد افزایش یافته است. بر اساس این گزارش در پاییز 98 در میان استان های کشور رتبه بیشترین مبلغ اجاره با میانگین 35 هزار و 270 تومان متعلق به تهران و کمترین اجاره بها با میانگین 3 هزار و 700 تومان متعلق به استان ایلام بوده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 28 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 247

به "جزئیات میانگین قیمت خانه در 31 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات میانگین قیمت خانه در 31 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید