حالت تهوع و 6 درمان طبیعی برای آن

به گزارش هنجس بلاگ، وب سایت عصرایران: در شرایطی که اغلب با رفلاکس اسید معده و پرخوری در ارتباط است، حالت تهوع می تواند طی دوران بارداری، به واسطه بیماری حرکت، یا یک عارضه جانبی از اختلالات و بیماری های شایع دیگر نیز رخ دهد.

حالت تهوع و 6 درمان طبیعی برای آن

دارو های ضد حالت تهوع بسیاری وجود دارند که می توانند در موارد شدید یا پایدار حالت تهوع به بهبود این شرایط یاری نمایند. اما اگر حالت تهوع شما خفیف یا گاه به گاه است، بعضی درمان های خانگی موثر نیز وجود دارند که می توانند به تسکین آن به روشی طبیعی یاری نمایند.

استفاده از زنجبیل

به گفته دانیل دیوین، پزشک متخصص بیماری های داخلی، زنجبیل یک درمان موثر برای حالت تهوع است. زنجبیل از خواص ضد التهاب برخوردار است که می تواند از گوارش پشتیبانی نموده و ترکیبات موجود در آن نیز به تسریع فرایند انتقال محتوای معده به روده کوچک یاری می نمایند که می تواند علائم حالت تهوع را کاهش دهد.

تجزیه و تحلیلی در سال 2014 که شامل شش مطالعه می شد و در نشریه Journal of the American Board of Family Medicine منتشر شد، نشان داد که مصرف حدود یک گرم زنجبیل در روز برای حداقل پنج روز علائم حالت تهوع و استفراغ در اوایل دوران بارداری را کاهش داده است. همچنین، مطالعات نشان داده اند که زنجبیل می تواند به مدیریت علائم حالت تهوع و استفراغ در بیمارانی که دوره شیمی درمانی را طی می نمایند، یاری کند.

زنجبیل را می توان در قالب یک مکمل مصرف کرد. همچنین، شما می توانید تکه های زنجبیل تازه را به چای اضافه نموده یا از ادویه آن به عنوان چاشنی در غذا های خود بهره ببرید.

استفاده از نعناع فلفلی

نعناع فلفلی به عنوان یک گزینه درمان سنتی برای حالت تهوع شناخته می گردد، اگرچه شواهد علمی در خصوص اثربخشی آن به اندازه زنجبیل قوی نیستند. با این وجود، افراد بسیاری به خواص آرامش بخش آن اشاره دارند.

منتول، ماده اصلی موجود در نعناع بیابانی است که می تواند به آرامش معده یاری نموده و از این رو، می تواند کرامپ و حالت تهوع را تسکین دهد.

یک مطالعه در سال 2014 که در نشریه Journal of Perianesthesia Nursing منتشر شد، نشان داد که حتی رایحه نعناع بیابانی می تواند حالت تهوع را تسکین دهد، اما به پژوهش های بیشتر برای نتیجه گیری قطعی در این زمینه احتیاج است.

با این وجود، اگر حالت تهوع و استفراغ را همراه با هم تجربه می کنید، نعناع فلفلی ممکن است چندان موثر نباشد، زیرا این گیاه در درجه نخست برای درمان حالت تهوع و نه استفراغ استفاده می گردد.

اگر قصد استفاده از نعناع فلفلی را دارید می توانید آن را به صورت چای مصرف نموده یا از روغن اساسی نعناع فلفلی برای رایحه درمانی بهره ببرید. شما می توانید دو تا سه قطره از این روغن را به یک اسانس سوز حاوی آب اضافه کنید.

مصرف وعده های غذایی کوچک تر و ساده

غذا خوردن بیش از حد می تواند موجب حالت تهوع گردد. زمانی که بیش از حد غذا می خورید، معده منبسط شده که می تواند موجب نفخ، سوزش سردل، و حرکت گوارشی بیش از حد شده که همگی می توانند به حالت تهوع منجر شوند.

مصرف وعده های غذایی کوچک تر با تکرر بیشتر و مصرف یک رژیم غذایی ساده و فاقد عطر و طعم های قوی می تواند به کاهش حالت تهوع یاری کند. غذا های ساده به راحتی قابل گوارش هستند و می توانند به تسکین شرایط معده یاری نمایند.

از جمله غذا های ساده که می توانند به تسکین حالت تهوع یاری نمایند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • نان سفید یا تست
  • مرغ ساده
  • برنج
  • سس سیب
  • سوپ
  • موز
  • کراکر های نمکی

اگر با حالت تهوع روبرو هستید باید از مصرف غذا های تند و پر ادویه و نوشیدنی های اسیدی مانند نوشابه، آبمیوه یا الکل پرهیز کنید، زیرا همکی می توانند موجب تشدید علائم حالت تهوع شوند. همچنین، شما می توانید در زمان روبروه با حالت تهوع مصرف رژیم غذایی برات (BRAT) که شامل موز، برنج، سس سیب و نان تست می گردد را مد نظر قرار دهید.

تامین آب مورد احتیاج بدن

زمانی که با حالت تهوع روبرو هستید، غذا خوردن یا نوشیدن مایعات ممکن است سخت باشد، اما کم آبی بدن تنها به وخیم تر شدن حالت تهوع منجر می گردد.

زمانی که حالت تهوع در نتیجه گرما یا رطوبت شدید شکل گرفته باشد، تامین آب مورد احتیاج بدن از اهمیت بیشتری برخوردار می گردد. در حقیقت، حالت تهوع و استفراغ از علائم اصلی خستگی گرمایی و گرمازدگی هستند.

گرمای بیش از حد موجب گشاد شدن رگ های خونی می گردد، زیرا بدن کوشش می نماید تا دمای خود را کاهش دهد و این تغییر در فشار خون می تواند در قالب حالت تهوع یا استفراغ خود را نشان دهد. اما مصرف آب زیاد و هیدراته نگه داشتن بدن به خنک شدن بدن و بازگشت دمای آن به محدوده عادی یاری می نماید.

اگر نوشیدن آب در زمان تجربه حالت تهوع برای شما سخت است می توانید جرعه های کوچک آب را در طول روز بنوشید یا مصرف نوشیدنی های تسکین دهنده مانند چای نعناع فلفلی گرم را مد نظر قرار دهید.

صاف نشستن یا دراز کشیدن در حالت مناسب

زمانی که با حالت تهوع روبرو هستید، ممکن است برای دراز کشیدن وسوسه شوید، اما این بهترین گزینه نیست. دراز کشیدن در زمان روبروه با حالت تهوع می تواند به استفراغ منجر گردد. استفاده از نیروی گرانش زمین به نفع خود اهمیت دارد و سر باید بالاتر از شکم قرار بگیرد.

زمانی که صاف نشسته اید، نیروی گرانش به پایین نگه داشتن محتویات معده یاری می نماید. نشستن در شرایطی که کمر صاف است یا دراز کشیدن در شرایطی که سر با یاری یک یا دو بالش در شرایط مناسب واقع شده است، بهترین انتخاب برای تسکین حالت تهوع است.

استفاده از طب فشاری

طب فشاری یک روش پزشکی جایگزین است که در آن بر نقاط خاصی از بدن که به نام نصف النهار شناخته می شوند، فشار وارد می گردد. اعمال فشار بر این قسمت ها پیامی را به بدن ارسال می نماید تا مکانیزم خودبهبودی خود را فعال نموده که ممکن است به تسکین درد یا حالت تهوع یاری کند.

یک آنالیز در سال 2006 که شامل بیش از 40 کارآزمایی می شد و در نشریه Autonomic Neuroscience منتشر شد، نشان داد که طب فشاری می تواند بعضی علائم حالت تهوع را کاهش دهد.

یکی از نقاط فشار اصلی برای حالت تهوع به نام پریکاردیوم 6 (Pericardium 6) یا نیگوان (Neiguan) در نزدیکی مچ دست واقع شده است. تصور می گردد این نقطه فشار حالت تهوع را تسکین می دهد، زیرا راستا نصف النهاری آن از دست به سمت سینه و قسمت بالای شکم در نزدیکی معده می رود.

نقطه پریکاردیوم 6 در فاصله حدود سه انگشت از مچ دست واقع شده است.

شما می توانید با انگشت شست دست مخالف خود به آرامی روی این نقطه فشار وارد کنید.

برای دو تا سه دقیقه به اعمال فشار ادامه دهید، در شرایطی که حرکات دایره ای کوچک با انگشت شست خود انجام می دهید. فشار بیش از حد وارد نکنید تا موجب احساس درد شدید گردد، بلکه باید دردی مبهم و خفیف را احساس کنید.

این کار را روی مچ دست دیگر تکرار کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر حالت تهوع با استفراغ مکرر، سینه درد، مدفوع تیره یا استفراغ تیره همراه است باید به پزشک مراجعه کنید. اگر حالت تهوع برای بیش از چند روز ادامه داشته است یا علائم به سرعت وخیم می شوند، می تواند نشانه ای از بروز مساله ای جدی باشد و باید به پزشک مراجعه کنید.

به عنوان مثال، شرایطی مانند پانکراتیت (التهاب پانکراس)، انسداد روده یا حتی یک حمله قلبی می توانند موجب حالت تهوع شده و به مراقبت پزشکی احتیاج دارند.

همچنین، بعضی افراد به واسطه بعضی شرایط هرچه بیشتر مستعد تجربه حالت تهوع هستند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

بارداری. حالت تهوع اغلب در سه ماهه نخست بارداری به واسطه افزایش سطوح هورمون پروژسترون که می تواند بر گوارش تاثیر گذاشته و موجب افزایش حالت تهوع و استفراغ گردد، رخ می دهد.

سابقه طولانی دیابت. این می تواند با گاستروپارزی (فلج معده)، شرایطی که در آن تخلیه معده با سختی صورت می گیرد و می تواند موجب حالت تهوع پایدار گردد، در ارتباط باشد.

بیماری بازگشت اسید معده به مری. این شرایط زمانی رخ می دهد که اسید معده به طور مکرر بالا آمده و وارد مری می گردد. از علائم شایع آن می توان به سوزش سردل، حالت تهوع و استفراغ اشاره نمود.

منبع: اینسایدر

منبع: برترین ها
انتشار: 25 مهر 1399 بروزرسانی: 25 مهر 1399 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 1666

به "حالت تهوع و 6 درمان طبیعی برای آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حالت تهوع و 6 درمان طبیعی برای آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید