حکم باورنکردنی هواپیمای یاسوج ، رأی دادگاه خانوادههای قربانیان را شوکه نموده است

به گزارش هنجس بلاگ، قاضی مجتمع قضایی کارکنان دولت پایان پس از برگزاری 5جلسه دادگاه رأی خود را درباره 18متهم سقوط هواپیمای ای تی آر شرکت آسمان که در راستا تهران-یاسوج و در ارتفاعات دنا سقوط نموده بود صادر کرد. حکمی که در مقایسه با حادثه بزرگی که رخ داده سبک به نظر می رسد و موجب نارضایتی خانواده های قربانیان شده است.

حکم باورنکردنی هواپیمای یاسوج ، رأی دادگاه خانوادههای قربانیان را شوکه نموده است

به گزارش گروه حوادث خبرنگاران از همشهری، این هواپیما صبح روز 29بهمن ماه سال96 با 66سرنشین فرودگاه مهرآباد را به مقصد یاسوج ترک کرد اما ساعتی بعد از صفحه رادار محو شد. تا چند ساعت هیچ کس از سرنوشت هواپیما و سرنشینانش اطلاعی نداشت تا اینکه خاتمه معلوم شد هواپیما در ارتفاعات دنا سقوط نموده و همه سرنشینانش جان باخته اند. شرایط جوی از یک سو و سخت گذر بودن منطقه از سوی دیگر سبب شد عملیات کشف و انتقال اجساد قربانیان ماه ها به طول بینجامد.

مهم ترین خواسته خانواده جان باختگان شناسایی عاملان سقوط هواپیما بود. خواسته ای که موجب تشکیل پرونده قطوری در این خصوص شد. هرچند ابتدا قصور این سقوط به گردن خلبان هواپیما افتاده بود اما در ادامه هیأت کارشناسی آنالیز سانحه اعلام کردند خلبان و یاری خلبان فقط 5درصد در این حادثه مقصر هستند و مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری، شرکت آسمان و سازمان فرودگاه های کشور مقصران اصلی این حادثه مرگبار هستند. در این شرایط بود که پرونده با 18متهم حقیقی و حقوقی به شعبه1057 مجتمع قضایی کارکنان دولت فرستاده شد.

جلسات اول به قرائت کیفرخواست و شکایت شاکیان گذشت اما در چهارمین جلسه تیم کارشناسی که از خبرگان صنعت هوایی هستند با توجه به آنالیز شواهد به دست آمده ازجمله آخرین مکالمات خلبان اعلام کردند که سهم قصور شرکت هواپیمایی آسمان 45درصد، سازمان هواپیمایی کشوری 40درصد، شرکت فرودگاه ها 10درصد و کادر پروازی تنها 5درصد است. خانواده های داغدار با این گزارش امیدوار شدند تا شاید بعد از 3سال رأی دادگاه التیامی بر داغ شان باشد. اما در پنجمین جلسه محاکمه که هفته گذشته برگزار گردید یکباره ورق برگشت و قصور کادر پرواز از 5درصد به 37درصد افزایش و میزان قصور 18متهم پرونده از 95درصد به 63درصد کاهش یافت. تغییری که شگفتی و در عین حال اعتراض شاکیان را برانگیخت. با این وجود محاکمه با اخذ آخرین دفاع از متهمان به شکل مکتوب، به خاتمه رسید تا شمارش معکوس برای صدور رأی شروع گردد.

حکم غافلگیرکننده

با گذشت یک هفته از برگزاری آخرین جلسه دادگاه صبح دیروز قاضی علی اکبرعالیشاه، معاون سرپرست و رئیس شعبه1057 مجتمع قضایی کارکنان دولت حکم پرونده را صادر کرد. براساس این حکم اغلب متهمان به جزای نقدی و در مواردی به محرومیت از اشتغال در سمت های مدیریتی محکوم شدند.

بر همین اساس، رئیس وقت سازمان هواپیمایی کشوری به دلیل عدم رعایت نظامات دولتی منتهی به قتل شبه عمدی 66نفر با ارتکاب 10درصد تقصیر به پرداخت 50میلیون تومان جزای نقدی به جایگزینی از 30ماه حبس تعزیری و پرداخت قدرالسهم دیه متوفیان از تقصیر ارتکابی در حق اولیای دم و 2سال محرومیت از اشتغال در سمت های مدیریتی محکوم شد. همچنین مدیرعامل وقت شرکت هواپیمایی آسمان بابت عدم رعایت نظامات دولتی منتهی به قتل شبه عمد 66نفر با تقصیر 7درصدی به پرداخت 70میلیون تومان جزای نقدی به جایگزینی از 2سال حبس تعزیری، پرداخت دیه به میزان قدرالسهم از تقصیر انتسابی درحق اولیای دم و 15 ماه محرومیت از هرگونه دخالت در مدیریت دستگاه های دولتی محکوم شد. وی همچنین بابت جعل رایانه ای و معاونت در گزارش خلاف واقع به لحاظ عدم احراز وحدت قصد با مرتکب تبرئه شد. متهم دیگر این پرونده، مدیرعامل وقت شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی کشور است که از جهت عدم رعایت نظامات دولتی با 5درصد تقصیر منتهی به قتل شبه عمدی 66نفر به پرداخت 30میلیون تومان جزای نقدی به جایگزینی20 ماه حبس تعزیری و پرداخت قدرالسهم دیه به نسبت تقصیر ارتکابی در حق اولیای دم و 10 ماه منع اشتغال در شرکت های دولتی محکوم شد.

علاوه بر این 3متهم، 12نفر دیگر از متهمان حقیقی مجرم شناخته شده و هریک به پرداخت جزای نقدی، محرومیت از اشتغال دولتی و شلاق محکوم شدند. همچنین 3متهم حقوقی شامل سازمان هواپیمایی کشوری، شرکت هواپیمایی آسمان و شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی کشور نیز در این پرونده مجرم شناخته شده و به پرداخت جزای نقدی محکوم شدند. از سوی دیگر در این رأی آمده است: شاکیانی که دیه عزیز از دست رفته شان را دریافت نموده یا حقوق آنها از دیه استحقاقی توسط شرکت بیمه پرداخت شده مستحق دریافت دیه مازاد نخواهند بود؛ به بیان دیگر محکومان پرونده از پرداخت دیه مبری هستند.

اعتراض شاکیان

صدور این رأی از سوی دادگاه موجب اعتراض شاکیان پرونده شد. طوری که روز گذشته تعدادی از خانواده ها در گفت وگو با همشهری این حکم را ناعادلانه دانستند و اعلام کردند قطعا به این رأی اعتراض خواهند کرد. یکی از آنها گفت: جای شگفتی دارد که در جلسه آخر محاکمه همه قصور به گردن خلبان افتاد و حالا متهمان اصلی پرونده با احکام سبکی روبرو شده اند.

تعدادی از این متهمان بازنشسته هستند و صدور رأی محرومیت از مشاغل دولتی برای آنها چه معنایی دارد؟ ما به این رأی اعتراض داریم.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 2291

به "حکم باورنکردنی هواپیمای یاسوج ، رأی دادگاه خانوادههای قربانیان را شوکه نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حکم باورنکردنی هواپیمای یاسوج ، رأی دادگاه خانوادههای قربانیان را شوکه نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید