خانه دار شدن ارزان تر شد

به گزارش هنجس بلاگ، خبرنگاران : هزینه اوراق جهت اخذ وام مسکن از ششم آبان ماه روندی کاهشی داشت. امروز پس از 12 روز قیمت هر ورق در بازار 75 هزار تومان ثبت شد. در حالیکه این رقم در ابتدای آبان، 91 هزار تومان بوده اکنون این مبلغ 18 درصد کاهش را تجربه کرده است.

خانه دار شدن ارزان تر شد

به گزارش خبرنگاران، هزینه خرید اوراق تسه در ادامه فرایند نزولی خود در 18 آبان به مانند هفته گذشته باز هم کاهش یافت. در این خصوص هزینه اوراق تسه پس از کاهش های مداومی که تجربه کرد به رقمی معادل با 77 هزار تومان رسیده بود امروز با نزدیک به 2 هزارتومان کاهش به 75 هزار تومان رسید . کاهش قیمت اوراق در روزهای گذشته سبب شد تا نرخ سود وام مسکن برای هر دو گروه متاهلین و مجردها به زیر 22 درصد برسد. اما با این حساب هزینه وام در متاهلین و مجردین دستخوش چه تغییراتی می شود؟

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن ها می تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از 500 هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می توان برای دریافت دو وام به صورت هم زمان استفاده کرد. یک وام در قالب خرید مسکن است و وام دیگر که برای بازسازی و تعمیر استفاده می شود در قالب تسهیلات جعاله پرداخت می شود. حداکثر تسهیلات پرداختی از این محل در تهران برای متاهلین 240 میلیون تومان است. مجردها نیز 140 میلیون تومان در این قالب وام بگیرند.

هزینه خریداوراق مسکن

هر ورق از اوراق تسه در روز 18 آبان قیمتی معادل با 75 هزار تومان دارد. این درحالیست که اعتبار هر ورق در بازار مسکن 500 هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می توان 500 هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین 140 میلیون تومان و برای متاهلین را 240 میلیون تومان اعلام کرده است، مجردها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود.

بنابراین مجردها برای اخذ وام مسکن در امروز باید 21 میلیون تومان و متاهلین 36 میلیون تومان اوراق تهیه می کردند.

نرخ سود موثر وام مسکن

نرخ بازده داخلی یکی از روش های استاندارد برای ارزیابی طرح های اقتصادی است. در این روش تلاش می شود تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند.

اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ مشخص در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد.

بنابر توضحیات یاد شده با کسر هزینه تهیه اوراق برای مجردین و متاهلین از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای مجردها در روز گذشته از 17.5 درصد به 21.87 درصد و برای متاهلین به 21.79 درصد کاهش یافت.

نرخ سودی که هر روزه از این طریق کشف می شود در اواخر مهر بالاتر از 23 درصد محاسبه شده بود. اکنون کاهش قیمت اوراق با کاهش بیش از یک واحد درصد به سطحی پایینتر از 22 درصد رسیده است.

هزینه کل وام مسکن در طول 12 سال

نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول 12 سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ کرده اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که 18 آبان ماه برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و بایستی آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت کنند برابر با 181 میلیون و 105 هزار تومان خواهد بود. این رقم برای متاهلین 336 میلیون تومان برآورد شد.

پس از تداوم کاهش در نرخ سود بازار اوراق در روز جاری نسبت به دیروز شاهد 630 هزار تومان دیگر افت در هزینه وام مجردین بودیم. این اختلاف برای متاهلین نیز نسبت به روز گذشته 1 میلیون و 80 هزار تومان محاسبه شد.

در ابتدای آبان هزینه کلی که مجردین و متاهلین مجبور به پرداخت آن برای اخذ وام مسکن بودند مقداری متفاوت با آنچه در اکنون مشاهده می شود را داشت.

این هزینه برای مجردین 185 میلیون و 700 هزار تومان محاسبه شده بود. از سوی دیگر هزینه ای که متاهلین برای اخذ وام می پرداختند رقمی معادل با 343 میلیون و 800 هزار تومان داشت. مقایسه این رقم در امروز و ابتدای آبان ماه نشان میدهد که این هزینه کل از آن موقع تا کنون 2.5 درصد کاهش داشته است.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 2077

به "خانه دار شدن ارزان تر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه دار شدن ارزان تر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید